Կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած ռեցեսիայից խուսափելն այլևս անհնար է. Bank of America
Ամերիկայի բանկը ներդրողներին նախազգուշացրել է, որ կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած ռեցեսիայից խուսափելն այլևս անհնար է, News.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին հաղորդում է CNBC-ն:
«Մենք պաշտոնապես հայտարարում ենք, որ տնտեսությունը ռեցեսիայի մեջ է` միանալով մնացած աշխարհին»,- գրում է Ամերիկայի բանկի տնտեսագետ Միշել Մեյերը:
«Աշխատատեղերը կկրճատվեն, հարստությունը կկործանվի, իսկ վստահությունը կխաթարվի»: Տնտեսությունը կփլուզվի Երկրորդ եռամսյակում՝ նվազելով 12 տոկոսով, ամբողջ տարվա ՀՆԱ-ն կնվազի 0.8 տոկոսով:
Ըստ Մեյերի, ապրիլին անկում կլինի, որին կհաջորդի «շատ դանդաղ վերադարձն աճին, իսկ հուլիսին տնտեսությունը փոքր-ինչ կնորմալանա»: «Չնայած սա լուրջ անկում է, մենք հավատում ենք, որ այն բավականին կարճ կլինի»,- հավելել է Մեյերը:
Քանի որ տնտեսությունը շարունակում է բախվել չլսված տարածության հետ, Մեյերը կարծում է, որ «փրկությունն» ագրեսիվ գործողությունների մեջ է:

The Recession is Already Here: Bank of America
Bank of America has warned investors that the recession caused by the coronavirus can no longer be avoided, CNBC reports.
"We are officially declaring that the economy has fallen into a recession ... joining the rest of the world, and it is a deep plunge," Bank of America U.S. economist Michelle Meyer wrote in a note. "Jobs will be lost, wealth will be destroyed and confidence depressed."
The outbreak of coronavirus has already led to a decline in global markets. The S&P 500 and Dow Jones Industrial Average are trading in the bear market and are now 30% below their record highs compared to last month.
Meyer said it would only get worse. In April there will be a fall, followed by a "very slow return to growth thereafter with the economy feeling somewhat more normal by July."
"Although the decline is severe, we believe it will be fairly short lived," Meyer added.
As the economy continues to face uncharted territory, Meyer said "salvation" will come from aggressive action.