Արարատյան փողոցում ծնված հայը` Սերգեյ Լավրով
«Նա անգերազանցելի դիվանագետ է, ով ծառայում է Մոսկվային իր ինտելեկտով, էներգիայով և ոչ պակաս մեծամտությամբ», - այսպիսին է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ռիչարդ Հոլբրուքի կարծիքը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի մասին:
Բացի հաջողված դիվանագետ լինելուց՝ Լավրովը նաև հետաքրքիր անձնավորություն է: Ռուսաստանի արտգործնախարարը տիրապետում է անգլերեն, ֆրանսերեն և սինհալերեն լեզուներին, սպորտի մեծ սիրահար է և հարմար առիթը բաց չի թողնում դահուկներով, ֆուտբոլով կամ ռաֆթինգով զբաղվելու համար:
Սերգեյ Լավրովը Ռուսաստանի ֆուտբոլի ազգային լիգայի հիմնադիրներից է, սիրում է կիթառ նվագել և գրել բանաստեղծություններ: Նրա գրչին է պատկանում Միջազգային հարաբերությունների Մոսկվայի պետական ինստիտուտի օրհներգը:
Հայտնի դիվանագետը նաև ծխախոտի մեծ սիրահար է: Լավրովը սիրում ու հավաքում է ամեն ինչ, ինչ կապված է ծխախոտի ու ծխելու հետ: Բացի ծխախոտից, Լավրովը հավաքագրում է նաև քաղաքական բնույթի անեկդոտներ, որոնց մեծ մասը անգիր գիտի:
Լավրովին ճանաչողները նրան բնութագրում են որպես զուսպ անձնավորություն, ով երբեմն-երբեմն կարող է դուրս գալ ափերից: Լավրովը հումորի մեծ սիրահար է և նրա խոսքերը հաճախ աֆորիզմների են վերածվում:
Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Լավրովը «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» շքանշանի դափնեկիր է: 2004 թվականից նա զբաղեցնում է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնը, իսկ մինչ այդ եղել է ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչը, ինչպես նաև ՌԴ ներկայացուցիչը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում (1994-ից մինչև 2004 թթ.): Ժամանակակից Ռուսաստանի պատմության մեջ Լավրովն ամենաերկարը պաշտոնավարած արտաքին գործերի նախարարն է:
Լավրովի մանկության տարիների մասին շատ բան հայտնի չէ: Նա ծնվել է 1950 թ. մարտի 21-ին: Լավրովի հայրը թիֆլիսահայ էր՝ Քալանթարյան ազգանունով: Որդին հետագայում վերցնում է մոր ազգանունը՝ դառնալով Լավրով: Նրա մոր՝ Կալերիա Բորիսովնա Լավրովայի մասին հայտնի է, որ նա Մոսկվայի մերձակա Նոգինսկ բնակավայրից էր, աշխատել է ԽՍՀՄ Արտաքին առևտրի նախարարությունում:
Inosmi.ru-ի փոխանցմամբ՝ 2005 թ. փետրվարի 17-ին, երբ Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարըԵրևանի Սլավոնական համալսարանում էր, ուսանողները հարցրել են նրան, թե արդյոք իրեն չի խանգարում իր հայկական ծագումը: «Իմ արմատները Թիֆլիսից են, քանի որ հայրս այնտեղից է, իսկ երակներովս հայկական արյուն է հոսում», - պատասխանել է Լավրովը՝ այսպիսով հաստատելով, որ ինքը հայ է:
Պաշտոնապես հրապարակված կենսագրականներից և ոչ մեկում նշված չէ, թե որտեղ է ծնվել Սերգեյ Լավրովը: Բաց են թողնված նաև դպրոցում սովորելու տարիները: Նշված է միայն, որ 1972 թվականին ավարտել է Միջազգային հարաբերությունների Մոսկվայի պետական ինստիտուտը:
Georgian Times պարբերականի տվյալներով՝ Լավրովը ծնվել է Թիֆլիսում, Արարատյան փողոցում: Իր աղբյուրի միջոցով պարբերականին հաջողվել է գտնել այն տունը, որտեղ փոքրիկ Սերգեյն ապրել է իր ընտանիքի հետ: Թիֆլիսի հայկական համայնքի ակտիվ ներկայացուցիչներից Վան Բայբուրթը հաստատել է, որ այն տունը, որտեղ իր մանկությունն է անցկացրել հայտնի դիվանագետը, իսկապես գտնվում է Արարատյան փողոցի վրա, սակայն Լավրովը դեռևս նախադպրոցական տարիքում ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Մոսկվա:
2016 թվականի ապրիլին Լավրովի՝ Երևան այցի օրերին, ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ֆեյսբուքում տեղադրեց լուսանկար, որտեղ Լավրովը լուսանկարում էր Արարատ լեռը: Զախարովան նկարը տեղադրել էր հետևյալ գրառմամբ. «Արարատն այսօր հիացնում էր իր գեղեցկությամբ: Սերգեյ Լավրովը չդիմացավ և լուսանկարեց այն»:
Սերգեյ Լավրովն ամուսնացել է համասարանում սովորելու տարիներին: Ընտանիքի մտերիմների փոխանցմամբ՝ Լավրովի կինը՝ Մարիան, շատ հարցերում ամուսնու ճիշտ հակապատկերն է: Լավրովը խրոխտ, հաստատակամ և համառ է բնավորությամբ, իսկ Մարիան չափազանց հանգիստ, նուրբ և ընտանիքին նվիրված կին է: Նրանց դուստրը՝ Եկատերինան, ծնվել և մեծացել է Նյու-Յորքում: Այստեղ Եկատերինան ավարտել է դպրոցն ու ընդունվել Կոլումբիայի համալսարան, որտեղ քաղաքագիտություն է ուսումնասիրել: Ի դեպ, Լավրովն առաջին ՌԴ արտգործնախարարն է, ում երեխան կրթություն է ստացել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում: 2010 թվականին ծնվել է Լավրովի թոռը՝ Լեոնիդը:
«Չնայած նախարարի մշտազբաղ աշխատանքին և խելահեղ ռիթմին՝ նրան երբեք չեք տեսնի անփույթ հագնված», - նշել է Մաքսիմ Մարտենյանովը՝ հավելելով, որ Լավրովն ինքն է ընտրում իր հագուստն ու կոշիկները և որ իր միատոն, սև կոստյումները միշտ ընտրված են ճիշտ իր չափով:
ՌԴ արտգործնախարարը կազմակերպված է բոլոր առումներով: Նա աշխատում է «դատարկ սեղանի» սկզբունքով: Առավոտյան Լավրովի աշխատասեղանի վրա նախորդ օրվանից մնացած ոչ մի թուղթ չեք գտնի: Ինչ վերաբերում է Լավրովի աշխատասենյակին, ապա այստեղ, որպես կանոն, խառը վիճակ է տիրում: Քննարկումների մասնակիցների համար նախատեսված աթոռները, բազմոցները, գրքերի դարակներն ու նկարներն այստեղ անպակաս են: Պատկերն ամբողջացնում են ֆուտբոլի գնդակն ու մարզաշապիկը, ինչպես նաև նվերների տոպրակը: Աշխատասենյակում բացակայում է համակարգիչը, որից Լավրովը երբեք չի օգտվում: Լրատվությանը ծանոթանում է ընկերների նվիրած iPad-ով:
Երեկոյան, երբ քաղաքն արդեն մթության մեջ է, Մոսկվայի Սմոլենսկի հրապարակից ԱԳՆ շենքին նայելիս կարող եք տեսնել յոթերորդ հարկում վառվող լույսերը: Լավրովն է, ով մինչև վերջին թուղթը չի վերցնում իր սեղանից, չի լքում հարազատ աշխատասենյակը:

Армянин, родившийся на Араратской улице: Сергей Лавров
"Он - непревзойденный дипломат, который служит Москве с интеллектом, энергией и немалым высокомерием". Такую оценку дал главе МИД России Сергею Лаврову бывший посол США в ООН Ричард Холбрук. Однако Лавров – не только один из лучших дипломатов современности, но он и неординарный человек. Глава МИД России говорит на трех языках: английском, французском и сингальском. Увлекается спортом и в любой удобный момент отдается любимым лыжам, футболу и рафтингу. Глава внешнеполитического ведомства РФ - один из основателей народной футбольной лиги России. Лавров играет на гитаре и пишет стихи; он даже стал автором гимна МГИМО. Он - заядлый курильщик, знаток и любитель табаков и модных аксессуаров, связанных с курением. А еще глава МИД России коллекционирует политические анекдоты, большинство из которых знает наизусть и очень любит их рассказывать. Лаврова часто характеризуют как человека сдержанного, но который иногда может выйти из себя. Он человек с юмором, а его высказывания часто становятся афоризмами...
Чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации, полный кавалер ордена "За заслуги перед Отечеством". С 2004 года занимает пост министра иностранных дел, до этого являлся постпредом России в ООН и представителем России в Совете безопасности ООН (с 1994 по 2004 гг.). Сергей Лавров занимает пост министра иностранных дел России дольше, чем все его предшественники в современной России.
О детстве министра иностранных дел известно немногое. Сергей Лавров появился на свет 21 марта 1950 года. Отец Сергея Лаврова – тбилисский армянин по фамилии Калантарян (впоследствии Сергей Викторович взял фамилию матери). О маме, Калерии Борисовне Лавровой, известно, что она - уроженка подмосковного Ногинска, работала в министерстве внешней торговли СССР.
Как передает Inosmi.ru, 17-го февраля 2005-го года, когда глава МИД РФ был в Ереванском славянском университете, студенты спросили Лаврова, не мешает ли ему его армянское происхождение. Он ответил: "У меня тбилисские корни, потому что мой отец оттуда, во мне течет армянская кровь и никакая другая. Эта кровь ни в чем мне не мешает". Таким ответом Сергей Лавров признал, что он чистокровный армянин. Однако известно, что несмотря на армянское происхождение, Сергей Лавров не знает родного языка.
Ни в одной официально опубликованной его биографии не указывается, где родился министр иностранных дел России Сергей Лавров. Пропущены годы учебы в школе, зато отмечено, что в 1972-ом году он окончил Московский институт международных отношений (МГИМО).
По сведениям Georgian Times, Сергей Лавров родился в Тбилиси, на Араратской улице. При помощи своего источника издание сумело найти тот дом, где маленький Сергей жил вместе со своей семьей. Один из лидеров армянской диаспоры в Тбилиси Ван Байбурт сообщил, что дом, где провел детство Сергей Лавров, действительно находится на Араратской улице и сообщил, что Лавров еще в дошкольном возрасте вместе с родителями переехал в Москву.
Как-то в апреле 2016 года, когда Сергей Лавров посетил Ереван, на странице в Facebook официальный представитель МИД РФ Мария Захарова сделала запись - "Арарат сегодня поражал своей красотой. Сергей Лавров не удержался и сфотографировал" и сопроводила ее соответствующей фотографией. А на комментарий под фотографией Захарова написала: "Есть байка. В ответ на протест турецкого правительства против того, что на гербе Армянской ССР изображен Арарат, не являющийся частью Армении, нарком иностранных дел Чичерин ответил: "На флаге Турции изображен полумесяц, но Луна не является частью Турции"...
Сергей Лавров женат. Еще на третьем курсе института он женился на девушке Марии. Жена, рассказывают друзья семьи, во многом была и остается противоположностью мужу. Он – громкий, напористый, компанейский, упрямый. Она – тихая филологиня, покладистая и очень домашняя. У них есть дочь Екатерина, которая родилась и выросла в Нью-Йорке, здесь же окончила школу и поступила в престижный Колумбийский университет, где изучала политологию, передает Uznayvse.ru. Таким образом, Лавров стал первым министром иностранных дел России, чей ребенок получил образование в Штатах. В 2010 году у Сергея Лаврова родился внук Леонид.
"Несмотря на беспощадный ритм министра, вы никогда не увидите его в мятом пиджаке или мешковатых брюках. Его темные однотонные костюмы подогнаны по размеру. Рубашки глаже казахской степи, а узел галстука выверен с математической точностью. Из обуви он предпочитает черные броги или окс­форды, начищенные до блеска. Он несет свой костюм как униформу. Прямая спина, пиджак всегда застегнут на верхнюю пуговицу. Ему известен каждый шов его блейзера, каждый изгиб кожи любимых ботинок. Так носят одежду те, кто сам ее выбрал. Министр безупречен. И того же он требует от подчиненных", - пишет Максим Мартемьянов в gq.ru.
Министр иностранных дел РФ – человек организации. Он работает по принципу "пустого стола". Утром на этом массивном, буквой Т алтаре международной политики не найдется ни одной бумаги с вечера. Сам же просторный кабинет Лаврова, с диванами, картинами, стеллажами, заваленными книгами, и дюжиной стульев для участников совещаний, пребывает, как правило, в беспорядке. Тут найдется место футбольному мячу, футболке с принтом и пакетам с подарками. В кабинете нет компьютера. Лаврову он не нужен. Но у министра есть iPad, подаренный ему друзьями несколько лет назад. С него он читает прессу.
Если вечером смотреть на высотку МИД со Смоленской площади Москвы, когда большинство огней офисных зданий и са­мого министерства потушены, а небо над городом темнеет, вы нередко увидите ряд горящих желтым светом окон седьмого этажа. Если Лавров в Москве, он не покинет своих владений, пока с его сто­ла, где за день встреч скопились ­бумаги, не уйдет последний документ, пишет gq.ru.
Как отметил тот же Ричард Холбрук, Сергей Лавров - "один из лучших дипломатов современности". Трудно не согласиться...