Վիտալի Բալասանյանը բաց նամակով դիմել է Բակո Սահակյանին
ԱՀ նախագահի թեկնածու, Արցախի հերոս, գեներալ Վիտալի Բալասանյանը բաց նամակով դիմել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանին:
«Մեծարգո պարոն նախագահ
Հաշվի առնելով երկրում կորոնավիրուսի տարածման վտանգը, և կանխարգելման միջոցների կազմակերպման նպատակով արտակարգ դրություն հայտարարելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև կարևորելով իշխանությունների կողմից իրականացվող ցանկացած գործողության իրավաչափ լինելը, Ձեզ եմ ներկայացնում իմ նախընտրական շտաբի իրավաբանների խմբի կողմից մշակված արտակարգ դրություն հայտարարելու գործողության իրավական հիմնավորումները:
Հուսով եմ, որ, այնուամենայնիվ, Դուք կհայտարարեք արտակարգ դրություն և մեր կողմից ներկայացված հիմնավորումները կօգնեն Ձեզ իրավաչափ որոշում կայացնելու գործում:
ԱՀ նախագահի թեկնածու, Արցախի հերոս, գեներալ Վիտալի Բալասանյան:
ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԴՐՈՒԹՅՈՒՆ
ՀԱՅՏԱՐԱՐԵԼՈՒ ՀԻՄՔԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Արձանագրված փաստ է աշխարհում և Հայաստանի Հանրապետությունում նոր կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19, այսուհետ` վարակ) տարածման դեպքերը: Այդ վարակն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրենի` 2020 թվականի մարտի 13-ի հայտարարությամբ որակվել է որպես պանդեմիա:
ՀՀ կառավարության 2020 թվականի մարտի 16-ի 298-Ն որոշմամբ արտակարգ դրություն է հայտարարվել, հաշվի առնելով հենց կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19, այսուհետ` վարակ) հաստատված դեպքերը և դրա հնարավոր տարածման ռիսկերը: 2020 թվականի մարտի 25-ի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է 265 նշված վարակի դեպք:
Գտնում եմ, որ ստեղծված իրավիճակը հիմք է հանդիսանում Արցախի Հանրապետությունում ևս հայտարարելու արտակարգ դրություն:
1) Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 76-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն. «Արտակարգ դրության ժամանակ ընտրություններ կամ հանրաքվե չեն անցկացվում» :
2) Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 93-րդ հոդվածի 20-րդ մասը որը վերաբերում է Նախագահի լիազորություններին նախատեսում է, որ. «Հանրապետության նախագահը՝ …աղետի դեպքում կամ այլ արտակարգ իրավիճակներում իրականացնում է իրավիճակից բխող միջոցառումներ և այդ մասին ուղերձով դիմում ժողովրդին, անհրաժեշտության դեպքում հայտարարում է արտակարգ իրավիճակ»:
3) Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 132-րդ հոդվածի 1-ին մասը նախատեսում է, որ. «Սահմանադրական կարգին սպառնացող անմիջական վտանգի դեպքում Հանրապետության նախագահը հայտարարում է արտակարգ դրություն, ձեռնարկում է իրավիճակից բխող միջոցառումներ և այդ մասին ուղերձով դիմում ժողովրդին»:
4) Այսինքն Սահմանադիրը հստակ տարանջատում է «արտակարգ դրություն» և «արտակարգ իրավիճակ» եզրույթներըը:
5) Արտակարգ դրության հիմքը՝ Սահմանադրական կարգին սպառնացող անմիջական վտանգն է:
6) «Արտակարգ դրություն» և «արտակարգ իրավիճակ» իրավական ռեժիմները տարանջատված են նաև Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունում: Հատկանշական է, որ «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» ՀՀ օրենքի 1-ին հոդվածի 3-րդ մասը հստակ նախատեսում է, որ «Արտակարգ դրությունը հայտարարվում է միայն այն դեպքերում, երբ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգին սպառնացող անմիջական վտանգի վերացումն առանց դրա անհնարին է»: Այսինքն սպառնալիքը պետք է ուղղված լինի հենց և բացառապես Սահմանադրական կարգին:
7) ՀՀ կառավարության 2020 թվականի մարտի 16-ի 298-Ն որոշմամբ արտակարգ դրություն հայտարարելու հիմքերում, ինքնին որպես իրավական առանձին և/կամ միակ հիմք չի հիշատակվել «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» ՀՀ օրենքի 1-ին հոդվածի 2-րդ մասում առկա «արտակարգ իրավիճակները» ձևակերպումը: Հարցը դիտարկվել է բացառապես սահմանադրական կարգին սպառնացող վտանգների լույսի ներքո: Նշվածը պայմանավորված է նրանով, որ ՀՀ Սահմանադրության 120-րդ հոդվածի 1-ին մասը նախատեսում, է որ. «Սահմանադրական կարգին սպառնացող անմիջական վտանգի դեպքում Կառավարությունը հայտարարում է արտակարգ դրություն»: Այսինքն Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նորմերը համանման են այդ տեսանկյունից և նույն բացառիկ հիմքն են նախատեսում արտակարգ դրություն հայտարարելու համար, այն է «Սահմանադրական կարգին սպառնացող անմիջական վտանգը»:
8) Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 5-րդ հոդվածի 1-ին մասը երաշխավորում է, որ «Սահմանադրությունն ունի բարձրագույն իրավաբանական ուժ»:
9) Այսինքն տվյալ դեպքում արտակարգ դրություն հայտարարելու հիմքը և հիմնավորումը պետք է դիտարկել առհասարակ Սահմանադրական կարգին սպառնացող անմիջական վտանգի եզրույթի լույսի ներքո: «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին օրենք» Արցախի Հանրապետության օրենքի 1-ին հոդվածի 2-րդ մասը նախատեսում է, որ «Արտակարգ դրությունը հայտարարվում է միայն Արցախի Հանրապետության սահմանադրական կարգին անմիջական վտանգ սպառնալու դեպքում, ներառյալ...:»: Այսինքն օրենսդիրը հաշվի առնելով Սահմանադրությամբ երաշխավորված հիմքը որոշակիորեն մանրմասնել է այն, դրանով իսկ օգտագործելով «ներառյալ» եզրույթը:
10) Այն հանգամանքը, որ «արտակարգ իրավիճակներ» ձևակերպումը ի տարբերություն ՀՀ օրենսդրության առկա չէ, որևէ կերպ չի կարող արգելափակել արտակարգ դրության հայտարարումը արտակարգ իրավիճակներում, քանի որ ցանկացած արտակարգ իրավիճակը որը ինքնին հանդիսանում է սահմանադրական կարգին անմիջական վտանգ սպառնացող արդեն իսկ հիմք է արտակարգ դրություն հայտարարելու համար, իսկ դրա շրջանակը ոչ մի երկրում չի կարող սպառիչ թվարկվել, քանի որ դրանք անկանխատեսելի են:
11) Կրկին պետք է նշել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հղում չի տվել օրենսդրական ձևակերպմանը, քանի որ հիմքը թե Հայաստանում թե Արցախում հանդիսանում է հենց Սահմանադրության ուժով ձևակերպված՝ սահմանադրական կարգին անմիջական վտանգ սպառնալը:
12) Արդյունքում ՀՀ կառավարությունը գտել է , որ կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) ռիսկերը և վտանգները այնպիսին են, որ ինքնին հանդիսանում են հենց սահմանադրական կարգին սպառնալիք:
13) Նշվածը պայմանավորված է նրանով, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրենի` 2020 թվականի մարտի 13-ի հայտարարությամբ այն որակվել է որպես պանդեմիա, այն հանդիսանում է ուղղակի սպառնալիք մարդկանց կյանքին և առողջությանը, իսկ ՀՀ-ում և ԱՀ-ում Սահմանադրական կարգի հիմունք-նորմ /երկու դեպքում էլ 3-րդ հոդվածում ամրագրված/ հանդիսանում հետևյալը «Արցախի Հանրապետությունում մարդը բարձրագույն արժեք է»: Այսինքն ցավալիորեն կորոնավիրուսային հիվանդությունը հենց սպառնալիք է սահմանադրական կարգի առանցքին՝ մարդկանց իրավունքներին և դրանց նկատմամբ պետության երաշխավորման պարտականությանը:
14) Կորոնավիրուսային հիվանդությունը սպառնալիք է նաև սահմանադրական կարգի մեկ այլ սկզբունքի ՀՀ-ում և ԱՀ-ում ամրագրված /երկու դեպքում էլ Սահմանադրության 1-ին հոդված/ սոցիալական պետություն սկզբունքին և կրկին դրանից բխող պետության պարտականությունների հնարավոր արգելափակմանը:
15) Այսինքն տվյալ դեպքում առկա է ԱՀ Սահմանադրության 132-րդ հոդվածի 1-ին մասով ամրագրված՝ սահմանադրական կարգին սպառնացող անմիջական վտանգի դեպքը, ինչպես ներկայացվեց Սահմանադրության 1-ին և 3-րդ հոդվածների մասով, որոնք հանդիսանում են սահմանադրական կարգի հիմունքներ և առկա է դրա կանխարգելման անհրաժեշտությունը:
16) Միջազգային փորձը, այդ թվում Հայաստանի Հանրապետության փորձը ցույց է տալիս, որ կորոնավիրուսային հիվանդության պայմաններում անհրաժեշտ է իրականացնել մի շարք միջոցառումներ որոնք ենթադրում են մարդու իրավունքների սահմանափակումներ և հրատապ գործողությունների կատարում, որոնք առավել արդյունավետ կարող են իրացվել հենց արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի պայմաններում, այլ ոչ «արտակարգ իրավիճակի» պայմաններում»:

Виталий Баласанян обратился с открытым письмом к президенту Арцаха
Кандидат в президенты Арцаха, Герой Арцаха, генерал Виталий Баласанян обратился с открытым письмом к президенту Республики Арцах Бако Саакяну, передает News.am.
Учитывая опасность распространения коронавируса в стране и необходимость объявления чрезвычайного положения с целью организации мер по предотвращению, а также подчеркивая правомерность любых действий, осуществляемых властями, представляю вам правовые обоснования действий по объявлению чрезвычайного положения, разработанных группой юристов моего предвыборного штаба.
Надеюсь, что, тем не менее, вы объявите чрезвычайное положение и представленные нами обоснования помогут вам в принятии правомерного решения.
С уважением
Кандидат в президенты Арцаха, Герой Арцаха, генерал Виталий Баласанян".
ОБ ОСНОВАНИЯХ ОБЪЯВЛЕНИЯ ЧРЕЗВЫЧАЙНОГО ПОЛОЖЕНИЯ В РЕСПУБЛИКЕ АРЦАХ
Зафиксированным фактом являются случаи распространения в мире и Республике Армения новой коронавирусной болезни (COVID-19, далее-инфекция). Эта инфекция в соответствии с заявлением генерального директора Всемирной Организации Здравоохранения от 13 марта 2020 года была признана пандемией.
Решением правительства Армении от 16 марта 2020 года было объявлено чрезвычайное положение с учетом именно подтвержденных случаев коронавирусной болезни (COVID-19, далее-инфекция) и рисков ее возможного распространения. По состоянию на 25 марта 2020 года в Армении зарегистрировано 265 случаев заражения.
Считаю, что сложившаяся ситуация является основой для объявления чрезвычайного положения в Республике Арцах.
1) согласно части 2 статьи 76 Конституции Республики Арцах; "В период чрезвычайного положения выборы или референдум не проводятся".
2) Часть 20 статьи 93 Конституции Республики Арцах, которая относится к полномочиям президента, предусматривает, что: В случае катастрофы или в других чрезвычайных ситуациях президент республики осуществляет вытекающие из ситуации мероприятия и обращается с посланием об этом к народу, в случае необходимости объявляет чрезвычайную ситуацию".
3) Часть 1 статьи 132 Конституции Республики Арцах предусматривает, что: "В случае непосредственной опасности, угрожающей конституционному строю, президент Республики объявляет чрезвычайное положение, принимает вытекающие из ситуации меры и обращается с посланием об этом к народу".
4) то есть Конституция четко разграничивает термины "чрезвычайное положение" и "чрезвычайная ситуация".
5) основанием для объявления чрезвычайного положения является непосредственная угроза конституционному строю.
6) правовые режимы "чрезвычайное положение" и "чрезвычайная ситуация" разделены также в законодательстве Республики Армения. Примечательно, что часть 3 статьи 1 Закона РА "О правовом режиме чрезвычайного положения" четко предусматривает, что "чрезвычайное положение объявляется только в тех случаях, когда устранение непосредственной опасности, угрожающей конституционному строю Республики Армения, без этого невозможно". То есть угроза должна быть направлена исключительно на конституционный строй.
7) в основаниях объявления чрезвычайного положения постановлением правительства РА от 16 марта 2020 года формулировка "чрезвычайные ситуации" не была упомянута как отдельное правовое и/или единственное основание ч. 2 статьи 1 Закона РА "О правовом режиме чрезвычайного положения". Вопрос рассматривался исключительно в свете угрозы конституционному строю. Отмеченное обусловлено тем, что часть 1 статьи 120 Конституции РА предусматривает, что: "В случае непосредственной опасности, угрожающей конституционному строю, правительство объявляет чрезвычайное положение". То есть нормы Конституции Республики Армения и Республики Арцах схожи с этой точки зрения и предусматривают ту же исключительную основу для объявления чрезвычайного положения, то есть "непосредственная опасность, угрожающая конституционному строю".
8) Часть 1 статьи 5 Конституции Республики Арцах гарантирует, что "Конституция имеет высшую юридическую силу".
9) то есть в данном случае основание и обоснование объявления чрезвычайного положения следует рассматривать в свете термина непосредственной опасности, угрожающей конституционному строю в целом. Часть 2 статьи 1 Закона Республики Арцах "О правовом режиме чрезвычайного положения" предусматривает, что "чрезвычайное положение объявляется только в случае непосредственной угрозы конституционному строю Республики Арцах, включая:..". То есть законодательный орган, учитывая гарантированную Конституцией основу, несколько детализировал, используя термин "включая".
10) то обстоятельство, что формулировка "чрезвычайные ситуации" в отличие от законодательства РА не существует, никоим образом не может блокировать объявление чрезвычайного положения в чрезвычайных ситуациях, поскольку любая чрезвычайная ситуация, которая сама по себе является непосредственной угрозой конституционному строю, уже является основанием для объявления чрезвычайного положения, а ее круг ни в одной стране не может быть исчерпывающим образом перечислен, поскольку они непредсказуемы.
11) вновь следует отметить, что Республика Армения не дает ссылку на законодательную формулировку, поскольку основой как в Армении, так и в Арцахе является непосредственная угроза конституционному строю, сформулированная силой Конституции.
12) в результате правительство РА сочло , что риски и опасности коронавирусной болезни (COVID-19) таковы, что они сами по себе являются угрозой конституционному порядку.
13) указанное обусловлено тем, что заявление генерального директора Всемирной Организации Здравоохранения от 13 марта 2020 года было квалифицировано как пандемия, она является прямой угрозой жизни и здоровью людей, а основы конституционного строя в Армении и Арцахе (в обоих случаях закрепленные в статье 3) являются следующими "человек в Республике Арцах - высшая ценность".  То есть, к сожалению, коронавирусная болезнь является именно угрозой оси конституционного строя - правам людей и обязательству государства в отношении их гарантии.
14) коронавирусная болезнь представляет угрозу также принципу социального государства, закрепленному в другом принципе конституционного строя Армении и Арцаха (в обоих случаях статья 1 Конституции) и возможному блокированию вытекающих из этого обязательств государства.
15) то есть в данном случае имеется зафиксированный частью 1 статьи 132 Конституции Республики Арцах случай непосредственной опасности, угрожающей конституционному строю, как было представлено частью 1 и 3 статей Конституции, которые являются основами конституционного строя, и существует необходимость его предотвращения.
16) международный опыт, в том числе опыт Республики Армения, показывает, что в условиях коронавирусной болезни необходимо осуществить ряд мероприятий, которые предполагают ограничения прав человека и совершение срочных действий, которые более эффективно могут быть реализованы именно в условиях правового режима чрезвычайного положения, а не в условиях "чрезвычайной ситуации".