Նախագահ Սարգսյանը Գերմանիային առաջարկել է ՀՀ-ում թոքերի օդափոխման սարքերի համատեղ արտադրություն հիմնել
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր տեսակապով զրույց է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Միխայել Յոհաննես Բանցհաֆի հետ:
Հանրապետության նախագահը և դեսպանը տեղեկություններ են փոխանակել իրենց երկրներում նոր կորոնավիրուսի վարակի տարածման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի, դրա կանխարգելման, հաղթահարման և բուժման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի վերաբերյալ։
Նախագահ Սարգսյանն իր ողջույններն ու բարեմաղթանքն է փոխանցել նախագահ Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերին՝ հույս հայտնելով, որ այս տարվա սեպտեմբերին նախատեսված նրա պաշտոնական այցը Հայաստան կկայանա: Այս առնչությամբ դեսպանը նշել է, որ նախագահ Շտայնմայերի այցն օրակարգում է: Նախագահն իր լավագույն բարեմաղթանքներն է հղել նաև իր լավ բարեկամ, կանցլեր Անգելա Մերկելին, որին ճանաչում է երկար տարիներ, դեռ 1990-ականներից:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև գլոբալ համավարակի դեմ պայքարում հնարավոր համատեղ քայլերին: Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է դիտարկել Գերմանիայի կողմից Հայաստանին օժանդակություն ցուցաբերելու հնարավորությունը, մասնավորապես՝ պաշտպանիչ միջոցներ, հանդերձանք, համապատասխան պարագաներ։ Բարձր գնահատելով գերմանական ինժեներական փորձն ու գիտելիքները՝ նախագահն ասել է, որ հնարավորության դեպքում ակնկալում է գերմանական ընկերությունների խորհրդատվությունը և նաև Հայաստանում թոքերի արհեստական օդափոխության սարքերի համատեղ արտադրություն հիմնելու հնարավորությունը:
Անդրադարձ է եղել նաև ATOM նախագահական նախաձեռնությանը և դրա շրջանակում համատեղ ծրագրերին: Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ այդ թեմայով քննարկումներ է ունեցել գերմանական մի շարք գիտահետազոտական կենտրոնների, ինչպես նաև խոշոր ընկերությունների, մասնավորապես Siemens-ի հետ: Ծրագրի նպատակն է միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ Հայաստանում զարգացնել արհեստական բանականությունը:

President Sarkissian Proposed the German Side to Look Into the Possibility of Establishing in Armenia a Joint Venture on the Production of Artificial Lung Ventilation Devices
President Armen Sarkissian spoke through a video call with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to the Republic of Armenia, H. E. Mr. Michael Johannes Banzhaf.
The President of Armenia and Ambassador of Germany exchanged information on the situation in their respective countries related to the outbreak of the coronavirus, prevention of its spread and containment, measures and steps taken towards its treatment.
President Sarkissian conveyed his greetings and good wished to the President of Germany Frank-Walter Steinmeier and expressed hope that his official visit to Armenia come September would take place. With this regard, the Ambassador of Germany noted that President Steinmeier’s visit to Armenia is on his agenda.
President Sarkissian sent also his best wishes to his good friend, Chancellor Angela Merkel, whom he knows for many years, since 1990s.
The parties discussed also possible joint steps in the fight against the global pandemic. Armen Sarkissian proposed to look into the opportunity of Germany’s assistance to Armenia, particularly in the form of protective devices, equipment, and articles. Hailing the German engineering experience and know-how, the President said that he expects, if possible, German companies’ counselling and offered to look into the possibility of establishing in Armenia a joint venture on the production of artificial lung ventilation devices.
The interlocutors referred also to the Presidential ATOM initiative and joint programs to be implemented in this framework. President Armen Sarkissian noted that he has held discussions on this topic with a number of German scientific and research establishments, major companies, particularly with Siemens. The project aims at the development of artificial intelligence in Armenia through the cooperation with international partners.