Ավստրալացի պատգամավորը Արցախի վերաբերյալ թվիթի պատճառով հայտնվել է Ադրբեջանի «սև ցուցակում»
Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելսի խորհրդարանի պատգամավոր Հյու ՄաքԴերմոթը Արցախի ժողովրդին նախագահական ընտրությունների հետ կապված շնորհավորելուց հետո հայտնվել է Ադրբեջանի, այսպես կոչված, «սև ցուցակում», փոխանցում է Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախումբը:
«Շնորհավորում եմ Արցախի Հայկական Հանրապետության բնակիչներին, որոնք այս շաբաթ անցկացրին իրենց նախագահական ընտրությունները: Ընտրություններում քվեարկել և իր ժողովրդավարական իրավունքներն է օգտագործել ընտրողների 72 տոկոսից ավելին: Թեկնածուներին հաջողություն եմ մաղթում ապրիլի 14-ին երկրորդ քվեարկության ժամանակ»,- իր թվիթերյան էջում գրել է ՄաքԴերմոթը:
«Ավտորիտար ռեժիմների և բռնապետությունների տարածաշրջանում հրաշալի է տեսնել բարգավաճող ժողովրդավարություն: Շնորհավորում ենք Արցախի ազատ մարդկանց»,- գրել է նա:
Ավելի ուշ նա հավելել է, որ «ազատ և ժողովրդավար Արցախին աջակցելու պատճառով հայտնվել է ադրբեջանական ավտորիտար ռեժիմի սև ցուցակում»: «Ես միանում եմ հարյուրավոր պատգամավորներին, որոնք սիրում են ժողովրդավարությունը, լրագրողներին, գիտնականներին և իրավապաշտպաններին: Ինչպիսի պատիվ»,- նշել է նա՝ բերելով Ադրբեջանի ամբողջական «սև ցուցակի» հղումը:

Австралийский депутат попал в "черный список" Азербайджана из-за твита о выборах в Арцахе
Австралийский депутат парламента Нового Южного Уэльса Хью МакДермотт  оказался в так называемом "черном списке" Азербайджана после поздравления жителей Арцаха с президентскими выборами, передает Армянский национальный комитет Австралии.
"Поздравляю жителей Армянской Республики Арцах, которые провели свои президентские выборы на этой неделе. Более 72% избирателей проголосовали и использовали свои демократические права на выборах. Желаю кандидатам удачи во втором голосовании 14 апреля!" - написал МакДермотт в своем Твиттере. "В регионе авторитарных режимов и диктатур здорово видеть процветающую демократию. Поздравляем свободных людей Арцаха!".
Позже он добавил, что оказася "в черном списке авторитарного азербайджанского режима за поддержку свободного и демократического Арцаха". "Я присоединяюсь к сотням депутатам, любящих демократию, журналистам, ученых и правозащитников. Какая честь!" - отметил он, приведя ссылку на полный "черный список" Азербайджана.