Ավստրալացի պատգամավորը Արցախի վերաբերյալ թվիթի պատճառով հայտնվել է Ադրբեջանի «սև ցուցակում»
Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելսի խորհրդարանի պատգամավոր Հյու ՄաքԴերմոթը Արցախի ժողովրդին նախագահական ընտրությունների հետ կապված շնորհավորելուց հետո հայտնվել է Ադրբեջանի, այսպես կոչված, «սև ցուցակում», փոխանցում է Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախումբը:
«Շնորհավորում եմ Արցախի Հայկական Հանրապետության բնակիչներին, որոնք այս շաբաթ անցկացրին իրենց նախագահական ընտրությունները: Ընտրություններում քվեարկել և իր ժողովրդավարական իրավունքներն է օգտագործել ընտրողների 72 տոկոսից ավելին: Թեկնածուներին հաջողություն եմ մաղթում ապրիլի 14-ին երկրորդ քվեարկության ժամանակ»,- իր թվիթերյան էջում գրել է ՄաքԴերմոթը:
«Ավտորիտար ռեժիմների և բռնապետությունների տարածաշրջանում հրաշալի է տեսնել բարգավաճող ժողովրդավարություն: Շնորհավորում ենք Արցախի ազատ մարդկանց»,- գրել է նա:
Ավելի ուշ նա հավելել է, որ «ազատ և ժողովրդավար Արցախին աջակցելու պատճառով հայտնվել է ադրբեջանական ավտորիտար ռեժիմի սև ցուցակում»: «Ես միանում եմ հարյուրավոր պատգամավորներին, որոնք սիրում են ժողովրդավարությունը, լրագրողներին, գիտնականներին և իրավապաշտպաններին: Ինչպիսի պատիվ»,- նշել է նա՝ բերելով Ադրբեջանի ամբողջական «սև ցուցակի» հղումը:

After congratulating the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh) on the presidential election, Hugh McDermott, a member of the parliament of the Australian state of New South Wales, has been put on the "blacklist" of Azerbaijan, Armenian National Committee of Australia reports.
"Congrats to the people of the Armenian Republic of Artsakh who held their presidential elections this week. Over 72% of the voting population came out & exercised their democratic rights at the polls. I wish the candidates luck in the 2nd vote on 14th April!" McDermott tweeted. "In a region of authoritarian regimes & dictatorships it's great to see a flourishing democracy. Congratulations to the free people of Artsakh!"
And then he added: "I’ve just discovered that I have been blacklisted by the authoritarian Azerbaijani dictatorship for my support of a free and democratic Artsakh (Karabakh). What an honour!" "I now join with Baroness Caroline Cox, International Human Rights Lawyer Geoffrey Robertson AO QC, and hundreds of democracy loving MPs, journalists, academics, artists and human rights advocates. Couldn’t be prouder."