Երկու օր դիակներով բեռնում էին մեքենաներն ու տանում. Խաչատուրովը՝ ապրիլյան պատերազմի մասին
Կասկած չկա, որ մենք հաղթել ենք ապրիլյան պատերազմում։ Այս մասին «5-րդ ալիք»-ի գործադիր տնօրեն Հարություն Հարությունյանի՝ «Հաղթանակի ապրիլ» փաստավավերագրական ֆիլմում ասել է ՀՀ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի նախկին ղեկավար Յուրի Խաչատուրովը, հայտնում է News.am։
«Պատերազմը պատերազմ է։ Նրանք կարողացան որոշակիորեն անսպասելիության էֆեկտ ստեղծել, դա պետք է ընդունել։ Ասեմ, որ մեր զինվորականներն ու հրամանատարները տարել են փայլուն հաղթանակ, քանի որ այն, որ մենք ենք կորցրել, փառք բոլոր տղաներին, հերոսներին, բայց այն, ինչ հակառակորդն է կորցրել, կարծում եմ, որ նրանք դեռ մի քանի տարի դա չեն կարողանա հաղթահարել»,- ասել է Խաչատուրովը։
Խաչատուրովը վստահեցրեց, որ հայկական կողմը յուրաքանչյուր մահացած զինվորի վերաբերյալ հայտնել է անմիջապես։ «Մեզ մոտ որևէ մեկը չի թաքցրել, երբ մահացել է, միանգամից տվել ենք տեղեկատվությունը, բոլորն այդ մասին գիտեին։ Բոլորին հուղարկավորել ենք զինվորական պատվով»,- ասել է նա։
Խաչատուրովի խոսքով՝ հակառակորդը խնդիր էր դրել իրականացնել գործողություն՝ հայկական պաշտպանական շրջանները հասցնելով այնպիսի վիճակի, որ մարդիկ փախչեն, ինչի արդյունքում իրենք կգրավեին լուրջ տարածքներ, ադ թվում՝ Մատաղիսը, Թալիշը, Մարտակերտը, Ֆիզուլին, Ջաբրայիլը։
«Որոշ դիրքեր նրանք վերցրել էին, որոշները մենք հակագրոհներով կարողացանք հետ բերել՝ վերականգնելով առաջին գիծը։ Սակայն որոշ դիրքեր հարավում, որոշները՝ հյուսիսում մնացին իրենց վերահսկողության տակ։ Ամսի 3-ին մենք սկսեցինք պլանավորել, թե ինչպես ենք վերադարձնելու այդ դիրքերը»,- ասել է Խաչատուրովը։
Յուրի Խաչատուրովը նաև պատմել է, թե ինչպես են հրադադարից հետո ադրբեջանական ուժերը հետ տարել իրենց դիակները։ «Երեք հրամանատար է սպանված եղել, իսկ եթե հրամանատարը սպանված է, նշանակում է, որ այդ ստորաբաժանումներն այլևս գոյություն չունեն, հատուկ ջոկատայինների ստորաբաժանումների հրամանատարների դիակներ, որոնք մեր տարածքում էին մնացել, երբ հրադադարը հաստատվեց։ Նրանք երկու օր մեքենաներով դիակներն էին տանում հինգերորդ, վեցերորդ, իններորդ պաշտպանական շրջաններով, բեռնում էին մեքենաներն ու տանում, սրանք փաստեր են, որոնցից ոչ մի տեղ չես փախչի, նրանք կորցրել էին բանակի էլիտար հատվածը՝ ողջ հատուկ նշանակության ուժերը»,- ասել է նա։

Азербайджанцы два дня на машинах вывозили трупы: Юрий Хачатуров об апрельской войне
Нет никакого сомнения в том, что мы победили в апрельской войне. Как передает News.am, об этом заявил в документальном фильме "Апрель победы" директора "5 канала" Арутюна Арутюняна бывший начальник Генштаба ВС Армении Юрий Хачатуров.
"Война – это война. Они (противник – ред) сумели создать определенный эффект неожиданности, это надо признать. Скажу, что наши военные и командиры одержали блестящую победу, поскольку то, что мы потеряли, слава всем парням, героям, но то, что потерял противник, думаю, он еще несколько лет не сможет преодолеть", - заявил Хачатуров.
Он заверил, что армянская сторона сразу же сообщала о каждом погибшем солдате. "У нас ничего не скрывали, о каждой смерти сразу же давалась информация, об этом знали все. И все погибшие были похоронены с воинскими почестями", - отметил экс-начальник ГШ ВС республики.
По словам Хачатурова, противник поставил задачу осуществить такие действия, которые   заставят людей бежать, в результате чего они займут серьезные территории, включая Матагис, Талыш, Мартакерт, Физули, Джабраил. "Некоторые позиции они взяли, определенные же мы контратаками смогли вернуть, восстановив передний край. Но некоторые позиции на юге, а некоторые на севере остались под их контролем. 3 числа мы начали планировать то, как должны вернуть данные позиции", - рассказал он.
Экс-начальник ГШ ВС республики также рассказал о том, что как азербайджанские силы вывозили свои трупы после прекращения огня. "Были убиты три командира. А если командир убит, это означает, что данные подразделения больше не существуют, тела командиров подразделений спецназа, которые остались на нашей территории, когда был установлен режим прекращения огня. Они два дня на машинах вывозили трупы, это факты, от которых никуда не убежишь, они потеряли элитную часть армии, все силы специального назначения", - заключил Хачатуров.