Երկու օր դիակներով բեռնում էին մեքենաներն ու տանում. Խաչատուրովը՝ ապրիլյան պատերազմի մասին
Կասկած չկա, որ մենք հաղթել ենք ապրիլյան պատերազմում։ Այս մասին «5-րդ ալիք»-ի գործադիր տնօրեն Հարություն Հարությունյանի՝ «Հաղթանակի ապրիլ» փաստավավերագրական ֆիլմում ասել է ՀՀ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի նախկին ղեկավար Յուրի Խաչատուրովը, հայտնում է News.am։
«Պատերազմը պատերազմ է։ Նրանք կարողացան որոշակիորեն անսպասելիության էֆեկտ ստեղծել, դա պետք է ընդունել։ Ասեմ, որ մեր զինվորականներն ու հրամանատարները տարել են փայլուն հաղթանակ, քանի որ այն, որ մենք ենք կորցրել, փառք բոլոր տղաներին, հերոսներին, բայց այն, ինչ հակառակորդն է կորցրել, կարծում եմ, որ նրանք դեռ մի քանի տարի դա չեն կարողանա հաղթահարել»,- ասել է Խաչատուրովը։
Խաչատուրովը վստահեցրեց, որ հայկական կողմը յուրաքանչյուր մահացած զինվորի վերաբերյալ հայտնել է անմիջապես։ «Մեզ մոտ որևէ մեկը չի թաքցրել, երբ մահացել է, միանգամից տվել ենք տեղեկատվությունը, բոլորն այդ մասին գիտեին։ Բոլորին հուղարկավորել ենք զինվորական պատվով»,- ասել է նա։
Խաչատուրովի խոսքով՝ հակառակորդը խնդիր էր դրել իրականացնել գործողություն՝ հայկական պաշտպանական շրջանները հասցնելով այնպիսի վիճակի, որ մարդիկ փախչեն, ինչի արդյունքում իրենք կգրավեին լուրջ տարածքներ, ադ թվում՝ Մատաղիսը, Թալիշը, Մարտակերտը, Ֆիզուլին, Ջաբրայիլը։
«Որոշ դիրքեր նրանք վերցրել էին, որոշները մենք հակագրոհներով կարողացանք հետ բերել՝ վերականգնելով առաջին գիծը։ Սակայն որոշ դիրքեր հարավում, որոշները՝ հյուսիսում մնացին իրենց վերահսկողության տակ։ Ամսի 3-ին մենք սկսեցինք պլանավորել, թե ինչպես ենք վերադարձնելու այդ դիրքերը»,- ասել է Խաչատուրովը։
Յուրի Խաչատուրովը նաև պատմել է, թե ինչպես են հրադադարից հետո ադրբեջանական ուժերը հետ տարել իրենց դիակները։ «Երեք հրամանատար է սպանված եղել, իսկ եթե հրամանատարը սպանված է, նշանակում է, որ այդ ստորաբաժանումներն այլևս գոյություն չունեն, հատուկ ջոկատայինների ստորաբաժանումների հրամանատարների դիակներ, որոնք մեր տարածքում էին մնացել, երբ հրադադարը հաստատվեց։ Նրանք երկու օր մեքենաներով դիակներն էին տանում հինգերորդ, վեցերորդ, իններորդ պաշտպանական շրջաններով, բեռնում էին մեքենաներն ու տանում, սրանք փաստեր են, որոնցից ոչ մի տեղ չես փախչի, նրանք կորցրել էին բանակի էլիտար հատվածը՝ ողջ հատուկ նշանակության ուժերը»,- ասել է նա։

Ex-chief of Armenian Army's General Staff on Four-Day Artsakh War
In the documentary film “April of Victory” by Executive Director of Fifth Channel TV station Harutyun Harutyunyan, ex-chief of the General Staff of the Armed Forces of Armenia Yuri Khachaturov says there is no doubt that Armenians won the Four-Day Artsakh War in April 2016News.am reports.
“It is necessary to acknowledge the fact that the adversary [Azerbaijan] succeeded in surprising the army. I must say that Armenian soldiers and commanders scored a brilliant victory, and I believe it will take the adversary a couple of years to come to grips with all that it lost during the war,” Khachaturov said.
Khachaturov assured that the Armenian side would immediately report the death of every soldier and that all soldiers were buried with the honor of a serviceman.
According to Khachaturov, the adversary had set the objective to carry out an operation that would make people escape so that it could seize major territories, including Mataghis, Talish, Martakert, Fizuli and Jabrayil.
“The adversary seized some military posts, and the Armenian side succeeded in retrieving them through counterattacks, but some posts in the south and north remained under their control. On April 3, we started planning how we were going to get those posts back,” Khachaturov said.
Yuri Khachaturov also talked about how the Azerbaijani troops would take the bodies of dead soldiers after the ceasefire. “There were three dead commanders, meaning there were no more special significance forces. They would load cars with dead bodies and take them for two days, and these are facts. The Azerbaijani troops had lost the special significance forces,” he said.