Պատրաստ եմ Ձեզ հետ միասին համատեղ ջանքեր գործադրել մեր ժողովուրդների կյանքն ու առողջությունը պաշտպանելու համար. Չինաստանի նախագահի նամակը Հայաստանի նախագահին
Օրերս Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ էր հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահին, որում մասնավորապես բարձր էր գնահատել նոր կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում Չինաստանի արձանագրած  առաջընթացը:
Սի Ծինփինը պատասխան նամակում շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին և համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցելու պատրաստակամություն հայտնել:
«Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության և Չինաստանի ժողովրդի անունից անկեղծ աջակցությունս ու համերաշխությունս եմ հայտնում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն ու Հայաստանի ժողովրդին, բոլոր հիվանդներին մաղթում շուտափույթ ապաքինում:
Չինական կողմը վճռականորեն պաշտպանում է կորոնովիրուսի համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանի ջանքերն ու պատրաստ է հետագա աջակցություն ցուցաբերել:
Չինաստանն ու Հայաստանը բարեկամական գործընկերություն և համագործակցություն ունեցող երկրներ են: Առանձնահատուկ ուշադրություն հատկացնելով երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը՝ պատրաստ եմ Ձեզ հետ միասին համատեղ ջանքեր գործադրել մեր երկու երկրների առողջապահական ոլորտներում համագործակցության ամրապնդման համար՝ համատեղ պաշտպանելով մեր երկրների ժողովուրդների կյանքն ու առողջությունը»,- մասնավորապես ասվում է Սի Ծինփինի՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանին ուղղված նամակում:
Նախագահ Սարգսյանն առաջիկայում մտադիր է շարունակել քննարկումները և երկխոսությունը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահի հետ:

President of China Sent a Letter to the President of Armenia: I am Ready Together with You to Take Efforts to Protect Life and Health of our Peoples
President Armen Sarkissian recently sent a letter to the President of the People’s Republic of China in which he hailed progress registered by China in fighting the new coronavirus.
In his letter of response, President Xi Jinping thanked President Sarkissian and express readiness to assist Armenia in containing the epidemic.
“On behalf of the government and people of the People’s Republic of China, I express sincere support and solidarity to the government of the Republic of Armenia and Armenian people and wish a speedy recovery to all patients.
The Chinese side unconditionally supports Armenia’s efforts in the fight against the coronavirus and is ready to provide further assistance.
China and Armenia maintain friendly partnership and cooperation. Paying special attention to the development of the relations between the two countries, I am ready together with you to take efforts to enforce cooperation in the healthcare area to protect life and health of our peoples,” President Xi Jinping mentioned in particular in his letter addressed to President Armen Sarkissian.
President Sarkissian intends to continue consultations and the dialogue with the President of the People’s Republic China in the nearest future.