Պատրաստ եմ Ձեզ հետ միասին համատեղ ջանքեր գործադրել մեր ժողովուրդների կյանքն ու առողջությունը պաշտպանելու համար. Չինաստանի նախագահի նամակը Հայաստանի նախագահին
Օրերս Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ էր հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահին, որում մասնավորապես բարձր էր գնահատել նոր կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում Չինաստանի արձանագրած  առաջընթացը:
Սի Ծինփինը պատասխան նամակում շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին և համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցելու պատրաստակամություն հայտնել:
«Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության և Չինաստանի ժողովրդի անունից անկեղծ աջակցությունս ու համերաշխությունս եմ հայտնում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն ու Հայաստանի ժողովրդին, բոլոր հիվանդներին մաղթում շուտափույթ ապաքինում:
Չինական կողմը վճռականորեն պաշտպանում է կորոնովիրուսի համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանի ջանքերն ու պատրաստ է հետագա աջակցություն ցուցաբերել:
Չինաստանն ու Հայաստանը բարեկամական գործընկերություն և համագործակցություն ունեցող երկրներ են: Առանձնահատուկ ուշադրություն հատկացնելով երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը՝ պատրաստ եմ Ձեզ հետ միասին համատեղ ջանքեր գործադրել մեր երկու երկրների առողջապահական ոլորտներում համագործակցության ամրապնդման համար՝ համատեղ պաշտպանելով մեր երկրների ժողովուրդների կյանքն ու առողջությունը»,- մասնավորապես ասվում է Սի Ծինփինի՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանին ուղղված նամակում:
Նախագահ Սարգսյանն առաջիկայում մտադիր է շարունակել քննարկումները և երկխոսությունը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահի հետ:

Готовы вместе с Вами содействовать охране жизни и здоровья наших народов: письмо председателя Китая президенту Армении
На днях президент Республики Армен Саркисян направил письмо председателю Китайской Народной Республики, в котором, в частности, высоко оценил прогресс Китая в борьбе с пандемией нового коронавируса.
Си Цзиньпин в ответном письме выразил благодарность президенту Саркисяну и высказал готовность помочь Армении в борьбе с пандемией.
"От имени правительства Китайской Народной Республики и народа Китая выражаю искреннюю поддержку и солидарность правительству Республики Армения и народу Армении, желая всем заболевшим скорейшего выздоровления.
Китайская сторона решительно поддерживает усилия Армении в борьбе с пандемией коронавируса и готова оказать дальнейшее содействие.
Китай и Армения – страны, имеющие дружественное партнерство и сотрудничество. Уделяя особое внимание развитию отношений двух стран, готов вместе с Вами предпринять совместные усилия для укрепления сотрудничества наших стран в сфере здравоохранения, вместе охраняя жизнь и здоровье народов наших стран", - в частности, сказано в письме Си Цзиньпина, адресованном президенту Армену Саркисяну.
Президент Саркисян намерен в будущем продолжать обсуждения и диалог с председателем Китайской Народной Республики.