Ունենք վարակի 3 աղբյուր, որոնցից 2-ն ամբողջությամբ վերահսկելի և սահմանափակված է. Արցախի պետնախարար
Այս պահի դրությամբ իրավիճակը ամբողջությամբ վերահսկվում է. մենք ունենք վարակի 3 աղբյուր, որոնցից 2-ն ամբողջությամբ վերահսկելի և սահմանափակված է: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 14-ին Արցախում նախագահական ընտրությունների քվեարկությանը մասնակցելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց Արցախի պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, հայտնում է News.am-ը:
Ինչ վերաբերում է երրորդ աղբյուրի, նա ասաց. «Մյուս աղբյուրի վրա դեռ շարունակում ենք աշխատել, որովհետև թե վարակակիր անձի ընտանիքի անդամների շփումների առումով, թե ընդհանրապես, մի քիչ ավելի խոշոր բնակավայրերի առումով, վիճակը մի քիչ խնդրահարույց է: Բայց մենք շարունակում ենք աշխատել»:
Հարցին, թե չափազանց ռիսկային չէ՞ր այս պայմաններում ընտրությունների երկրորդ փուլ անցկացնելը՝ հաշվի առնելով, որ առաջին վարակակիրը ընտրություններին մասնակցել էր, որից հետո ամբողջ համայնքը մեկուսացվել է, պետնախարարը պատասխանեց. «Այո, առաջին վարակակիրը մասնակցել է ընտրություններին, բայց մեր տեղեկությունների համաձայն, այդ անձը եղել է դիմակով և ձեռնոցներով: Այս պահի դրությամբ այդ համայնքում և հարակից համայնքներում ընդամենը մեկ դեպք ունեցանք, որը առաջին վարակակրի ընտանիքի անդամն է»:
Նրա խոսքով, ռիսկայնությունը կարող ենք ինքներս գնահատել. «Նախ, պահպանված են բոլոր պայմանները և որևէ խնդիր չկա»:
Դիտարկմանը, թե հակասություն չկա՞, որ մի կողմից արտակարգ իրավիճակ է հայտարարվում, միաժամանակ ընտրություններ են անցկացվում, Գրիգորի Մարտիրոսյանն արձագանքեց. «Ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ, կարծում եմ՝ ես չեմ հարցի հասցեատերը, բայց կպատասխանեմ: Ինչպես նշվել է երկրի նախագահի և այլ պաշտոնյաների կողմից, ընտրություններ անցկացնելը որևէ մեկի ցանկությամբ չի, այլ դա Սահմանադրության պահանջ է: Երկրի իշխանությունները, նախագահը նույնիսկ իրավասու չէ հետաձգելու ընտրությունները, կիրառելու այլ ռեժիմ»:

Госминистр Арцаха: Ситуация с коронавирусом полностью под контролем
Ситуация полностью под контролем. Имеются три источника инфекции, два из которых полностью контролируемы и ограничены. Об этом заявил в беседе с журналистами после участия в голосовании на президентских выборах 14 апреля госминистр Арцаха Григорий Мартиросян, передает News.am.
Что касается третьего источника, то по этой части, по его словам, еще ведутся работы. "Потому что ситуация несколько спорная, как в плане контактов членов семьи зараженного лица, так и вообще с точки зрения более крупных населенных пунктов. Но мы продолжаем работать", - заявил Мартиросян.
На вопрос, не рискованно ли проводить второй тур выборов в этих условиях, с учетом того, что первый зараженный участвовал в выборах,  после чего вся деревня была изолирована, госминистр ответил: "Да, первый зараженный участвовал в выборах, но, согласно нашим сведениям, это лицо было в маске и перчатках.  Сейчас в упомянутом селе и близ него зафиксирован лишь один случай, это член семьи первого зараженного".
А фактор риска можно оценить самим, заметил Мартиросян. "Соблюдены все условия, нет никаких проблем", - отметил он.
На вопрос, нет ли противоречия в том, что, с одной стороны, вводится ЧС, а с другой – проводятся выборы, госминистр ответил: "Хотя я и не адресат этого вопроса, но отвечу. Как отметили президент и другие должностные лица страны, выборы проводятся не по желанию кого-то, это требование Конституции. Власти страны, президент даже не уполномочены откладывать выборы, применять иной режим".