Ունենք վարակի 3 աղբյուր, որոնցից 2-ն ամբողջությամբ վերահսկելի և սահմանափակված է. Արցախի պետնախարար
Այս պահի դրությամբ իրավիճակը ամբողջությամբ վերահսկվում է. մենք ունենք վարակի 3 աղբյուր, որոնցից 2-ն ամբողջությամբ վերահսկելի և սահմանափակված է: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 14-ին Արցախում նախագահական ընտրությունների քվեարկությանը մասնակցելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց Արցախի պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, հայտնում է News.am-ը:
Ինչ վերաբերում է երրորդ աղբյուրի, նա ասաց. «Մյուս աղբյուրի վրա դեռ շարունակում ենք աշխատել, որովհետև թե վարակակիր անձի ընտանիքի անդամների շփումների առումով, թե ընդհանրապես, մի քիչ ավելի խոշոր բնակավայրերի առումով, վիճակը մի քիչ խնդրահարույց է: Բայց մենք շարունակում ենք աշխատել»:
Հարցին, թե չափազանց ռիսկային չէ՞ր այս պայմաններում ընտրությունների երկրորդ փուլ անցկացնելը՝ հաշվի առնելով, որ առաջին վարակակիրը ընտրություններին մասնակցել էր, որից հետո ամբողջ համայնքը մեկուսացվել է, պետնախարարը պատասխանեց. «Այո, առաջին վարակակիրը մասնակցել է ընտրություններին, բայց մեր տեղեկությունների համաձայն, այդ անձը եղել է դիմակով և ձեռնոցներով: Այս պահի դրությամբ այդ համայնքում և հարակից համայնքներում ընդամենը մեկ դեպք ունեցանք, որը առաջին վարակակրի ընտանիքի անդամն է»:
Նրա խոսքով, ռիսկայնությունը կարող ենք ինքներս գնահատել. «Նախ, պահպանված են բոլոր պայմանները և որևէ խնդիր չկա»:
Դիտարկմանը, թե հակասություն չկա՞, որ մի կողմից արտակարգ իրավիճակ է հայտարարվում, միաժամանակ ընտրություններ են անցկացվում, Գրիգորի Մարտիրոսյանն արձագանքեց. «Ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ, կարծում եմ՝ ես չեմ հարցի հասցեատերը, բայց կպատասխանեմ: Ինչպես նշվել է երկրի նախագահի և այլ պաշտոնյաների կողմից, ընտրություններ անցկացնելը որևէ մեկի ցանկությամբ չի, այլ դա Սահմանադրության պահանջ է: Երկրի իշխանությունները, նախագահը նույնիսկ իրավասու չէ հետաձգելու ընտրությունները, կիրառելու այլ ռեժիմ»:

Artsakh State Minister: We Have 3 Coronavirus Sources 2 of Which are Under Complete Control
At the moment, the situation is completely under control; we have 3 sources of the virus, 2 of which are under complete control and limited. Artsakh (Nagorno-Karabakh) Republic Minister of State Grigori Martirosyan, who is also the Commandant of the emergency that has been declared there in connection with COVID-19, stated this Tuesday in a conversation with journalists after voting in the presidential runoff election, News.am reports.
"We are still working on the other source because the [respective] situation is a bit problematic, both in terms of contacts of the family members of the infected person and, in general, in terms of slightly larger settlements," he added. "But we continue to work."
Asked whether it was too risky to hold the second round of presidential elections under these conditions, Martirosyan responded, in particular, we can assess the degree of risk ourselves. "First of all, all the conditions are met and there is no problem," he added.
And asked if there is a contradiction that, on the one hand, an emergency is declared yet at the same time elections are being held in Artsakh, Grigori Martirosyan replied as follows, in particular. "As mentioned by the country's president and other officials, holding elections is not with anyone's wish, but it is a requirement of the Constitution. The country's authorities, even the president, are not authorized to postpone the elections, to apply another procedure."