Արցախի նոր իշխանություններն արտաքին քաղաքականության հարցում նորություններ չեն առաջարկում
Ապրիլի 14-ին Արցախում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքում նախագահ ընտրվեց Արայիկ Հարությունյանը՝ նախնական տվյալներով ստանալով ընտրողների ձայների 88 տոկոսը: Արմեդիա ՏՎԳ-ն ավելի վաղ անդրադարձել էր Արցախի նախագահի բոլոր 14 թեկնածուների նախընտրական ծրագրերին՝ դրանք ներկայացնելով առանձին աղյուսակի տեսքով: Այժմ, երբ արդեն պարզ է, թե ով կղեկավարի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում, փորձենք վերհիշել, թե ինչ էր առաջարկում արտաքին քաղաքականության և Հայաստանի հետ հարաբերությունների համատեքստում Արայիկ Հարությունյանի նախընտրական ծրագիրը:
Նոր որակի հարաբերությունների հաստատում Մայր հայրենիքի և սփյուռքի հետ հարաբերություններում. այս ընդհանրական ձևակերպմամբ է ներկայացված Հայաստանի հետ հարաբերությունների Արցախի նոր նախագահի տեսլականը՝ վերջինիս նախընտրական ծրագրում: Թեև Արայիկ Հարությունյանը մեկ անգամ չէ, որ հրապարակային ելույթների ընթացքում առավել մանրամասն է անդրադարձել այս հարցին՝ պարբերաբար հիշատակելով «Արցախը Հայաստան է, և վերջ» թեզը:
Եվ չնայած վերոնշյալ ձևակերպումներին՝ Արայիկ Հարությունյանի նախընտրական ծրագրում հատուկ կարևորությամբ ընդգծված է Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացի ակտիվացման հարցը: Սա հիմք է տալիս եզրակացնելու, որ արցախյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման համատեքստում առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում Արցախի մոտեցումը էական փոփոխությունների չի ենթարկվի. Արցախի իշխանությունները շարունակելու են պայքարը ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման ուղղությամբ՝ որպես վերջնանպատակ ունենալով Արցախը Մայր հայրենիքին միացնելու գաղափարը:
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և վերջնական կարգավորումը, Արայիկ Հարությունյանի նախընտրական ծրագրի համաձայն, պետք է բխի Արցախի ժողովրդի անօտարելի իրավունքների և անվտանգության շահերից:
Արտաքին քաղաքականության համատեքստում Բակո Սահակյանի իշխանության վարած քաղաքականության տրամաբանական շարունակությունն է նաև Հարությունյանի կողմից առաջարկվող «միջազգային սուբյեկտայնության աստիճանի բարձրացումը, տարբեր երկրներում բարեկամական շրջանակների ձևավորումը, միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության ակտիվացումը, ձեռքբերված միջազգային կապերի ամրապնդումն ու գործնականացում»:
Այսպիսով, Արցախում կայացած ընտրությունների արդյունքում ձևավորված նոր իշխանությունը արտաքին քաղաքականության հարցում կշարունակի հավասարակշիռ ու հաշվարկված քաղաքականությունը՝ ուղղված նախ և առաջ Արցախի սուբյեկտայնության և ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչմանը:

Новые власти Арцаха продолжат внешнюю политику прежних властей
14 апреля в результате второго тура президентских выборов в Арцахе президентом страны был избран Араик Арутюнян. ИАА "Армедиа" ранее представила отдельные положения предвыборных программ партий (блоков) и кандидатов в виде сопоставительной таблицы. Теперь, когда ясно, кто будет руководить Нагорно-Карабахской Республикой в ​​течение следующих пяти лет, попробуем вспомнить, что предлагала предвыборная программа Араика Арутюняна в контексте внешней политики и отношений с Арменией.
Установление качественно новых отношений с Арменией и диаспорой - такой общей формулировкой было представлено видение нового президента Арцаха будущих отношений с Арменией в его предвыборной программе. При этом Араик Арутюнян неоднократно более подробно обращался к этому вопросу в своих публичных выступлениях, регулярно упоминая тезис “Арцах - это Армения, и точка”.
Несмотря на такие формулировки, предвыборная программа Араика Арутюняна подчеркивает важность интенсификации процесса международного признания Республики Арцах. Это приводит к выводу, что в контексте мирного урегулирования карабахского конфликта подход Арцаха не претерпит существенных изменений в ближайшие пять лет. Власти Арцаха продолжат борьбу за признание права НКР на самоопределение с конечной целью объединения Арцаха с Арменией.
Согласно предвыборной программе Араика Арутюняна, мирное и окончательное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта должно отвечать интересам неотъемлемых прав и безопасности народа Арцаха.
В контексте внешней политики логическим продолжением политики Бако Саакяна является также предложенное Арутюняном “повышение уровня международной субъекности, формирование Кругов дружбы с разными странами, активизация сотрудничества с международными организациями, укрепление и реализация уже достигнутых отношений”.
Таким образом, новое правительство, сформированное в результате выборов в Арцахе, продолжит взвешенную и сбалансированную внешннюю политику, направленную, прежде всего, на международное признание субъектности Арцаха и его неотъемлемого права на самоопределение.