Արցախի ԱԺ նախագահը՝ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Լավրովի արած հայտարարությունների մասին
Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն անդրադարձել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարություններին: նա իր ֆեյսբուքյան էջում մասնավորապես գրել է.
«Դատելով ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հնչեցրած պատասխաններից՝ կարելի է ենթադրել, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում համառ ջանքեր են գործադրվում հերթական փակուղային՝ փուլային տարբերակի վերակենդանացման ուղղությամբ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի արտաքին գործերի նախարարը, որը հիմնախնդրին ծանոթ է խորքից, կարող էր իրադարձություններին ավելի ամբողջական մեկնաբանություն տալ։ Իրոք, ՄԱԿ-ի ԱԽ հիշատակված բոլոր չորս բանաձևերն ընդունվել են 1993 թվականին՝ պատերազմի ժամանակ։ Այդ բանաձևերում, որպես առաջնահերթ և կարևորագույն պայման, պահանջվում էր ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցում, հաղորդակցության ապաշրջափակում և անցում բանակցությունների։ Արդյո՞ք հակամարտության մյուս կողմը՝ Բաքուն, կատարել է բանաձևերի գլխավոր պայմանը։ Եթե կատարեր, պատերազմը չէր շարունակի մինչև 1994 թվականի մայիս, երբ ադրբեջանական կողմը ստիպված եղավ ստորագրել «Հրադադարի մասին» Երևան-Բաքու-Ստեփանակերտ եռակողմ համաձայնագիրը, իսկ 1995 թվականի փետրվարին՝ «Հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին» համաձայնագիրը։
Պետք է ընդգծել, որ նշված երկու համաձայնագրերը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ողջ ընթացքում ստորագրված եզակի փաստաթղթերն են, որոնք, մեկ անգամ ևս շեշտենք, ձեռք են բերվել եռակողմ ձևաչափով։
Դրանցից հետո կարգավորմանն ուղղված բազմաթիվ տարբերակներ են քննարկվել, որոնք մերժվել են կա՛մ Բաքվի, կա՛մ էլ Ստեփանակերտի կողմից և մնացել են թղթի վրա։ Հատուկ ուշադրություն եմ ուզում հրավիրել այն փաստի վրա, որ պաշտոնական Ստեփանակերտի կողմից մերժված կարգավորման նախագիծը (1997թ. հոկտեմբեր) հետագայում ստացել է փուլային տարբերակ անունը: Եթե նույնիսկ փորձենք հասկանալ համանախագահների հետևողական ջանքերը կարգավորման նոր ուղիներ որոնելու գործում, ապա մնում է ափսոսալ, որ այդ փնտրտուքների արդյունքում նրանք հասել են 23 տարի առաջ մերժված հայեցակարգին։
Ինչպիսի առաջարկներ էլ մշակվեն ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կողմից և ինչ անուն էլ դրանք կրեն՝ Լիսաբոնյան, Քի-Վեսթյան, Մադրիդյան, Կազանյան, թե մեկ այլ տեղանվամբ, մեզ համար անընդունելի են լինելու բոլոր այն տարբերակները, որոնք մշակվելու և քննարկվելու են առանց հակամարտության անմիջական կողմի՝ Արցախի Հանրապետության մասնակցության: Իսկ վերջին այս հայտարարությունը, թե սեղանին փուլային տարբերակով կարգավորման պլանն է, մեզ նորից է համոզում Արցախի մասնակցության պարտադիր լինելու մեջ, ընդ որում՝ բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերում»։

Председатель НС Арцаха коснулся заявления главы МИД России Сергея Лаврова
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Ашот Гулян коснулся заявления министра иностранных дел России Сергея Лаврова, отметив, что какие бы предложения не были разработаны сопредседателями Минской группы ОБСЕ и как бы они не назывались - Лиссабонские, Ки-Уэстские, Мадридские, Казанские или иные, для Арцаха будут неприемлемы все варианты, которые будут разработаны и обсуждены без непосредственного участия основной стороны конфликта - Республики Арцах. А последнее заявление о том, что на переговорном столе лежит пошаговый план урегулирования, еще раз убеждает Степанакерт в том, что участие Арцаха в переговорах обязательно, причем на всех этапах переговорного процесса. Как сообщает "Арменпресс", Ашот Гулян написал об этом на своей странице в Facebook.
"Судя по ответам министра иностранных дел России Сергея Лаврова, можно предположить, что в процессе урегулирования азербайджано-карабахского конфликта предпринимаются очередные усилия по возрождению тупикового поэтапного варианта.
Министр иностранных дел страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, который глубоко знаком с этим вопросом, мог бы дать более полное толкование событий. Действительно, упомянутые все четыре резолюции Советом Безопасности ООН были приняты в 1993 году во время войны. В этих резолюциях в качестве приоритетного и наиболее важного условия было требование полного прекращения военных действий, разблокирования коммуникации и перехода к переговорам.
Выполнила ли другая сторона конфликта - Баку, главное условие резолюций? Если бы выполнила, война не продолжалась бы до мая 1994 года, когда азербайджанская сторона вынуждена была подписать трехстороннее соглашение "О прекращении огня" между Ереваном, Баку и Степанакертом, а в феврале 1995 года соглашение "Об укреплении прекращении огня".
Необходимо подчеркнуть, что эти два соглашения являются исключительными документами, подписанными в ходе урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, которые, еще раз подчеркнем, были достигнуты в трехстороннем формате.
После этого было обсуждено много вариантов урегулирования, которые были отвергнуты либо Баку, либо Степанакертом и остались на бумаге. Я хочу обратить особое внимание на тот факт, что проект урегулирования, отклоненный официальным Степанакертом (октябрь 1997 года), впоследствии был назван поэтапным вариантом. Даже если мы попытаемся понять последовательные усилия сопредседателей по поиску новых путей урегулирования, очень жаль, что в результате этих поисков они достигли концепции, отвергнутой 23 года назад.
Какие бы предложения не были разработаны сопредседателями Минской группы ОБСЕ и как бы они не назывались - Лиссабонские, Ки-Уэстские, Мадридские, Казанские или иные, для Арцаха будут неприемлемы все варианты, которые будут разработаны и обсуждены без непосредственного участия основной стороны конфликта - Республики Арцах. А последнее заявление о том, что на переговорном столе лежит пошаговый план урегулирования, еще раз убеждает Степанакерт в том, что участие Арцаха в переговорах обязательно, причем на всех этапах переговорного процесса", - отметил председатель НС Арцаха.