Իսրայելի առողջապահության նախարարը հայտարարել է իր հրաժարականի մասին
Իսրայելի առողջապահության նախարար Յակով Լիցմանը հայտարարել է իր հրաժարականի մասին: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով իսրայելական հեռուստատեսության «13» ալիքին։
«Առողջապահության նախարար Յակով Լիցմանը շաբաթ օրը վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին հայտարարել է, որ ուզում է հրաժարական տալ իր պաշտոնից և խնդրում է բնակարանային շինարարության նախարարի պաշտոնը»,- ասվում է հեռուստաալիքի հաղորդագրության մեջ։
Լրագրողները նշում են, որ նախարարը լուրջ քննադատությունների է արժանացել՝ կապված Իսրայելում կորոնավիրուսի համավարակի ընթացքում գերատեսչության որդեգրած քաղաքականության հետ։ Նախարարն ինքը վարակվել է COVID-19-ով և հիվանդությունն առանց բարդությունների է տարել։
Հաղորդվում է նաև, որ առողջապահության նախարարի պաշտոնից Լիցմանի հրաժարականի մասին որոշ ժամանակ առաջ խնդրել է վարչապետ Նեթանյահուն։

Глава минздрава Израиля заявил об отставке
Министр здравоохранения ИзраиляЯаков Лицман заявил об отставке, сообщает 13 канал израильского телевидения, передает РИА Новости
"Министр здравоохранения Яаков Лицман объявил в субботу премьер-министру Биньямину Нетаньяху, что он хочет уйти со своего поста и просит о портфеле министра жилищного строительства", - говорится в сообщении телеканала.
Журналисты телеканала отмечают, что глава минздрава столкнулся с серьезной критикой в свой адрес в связи с политикой ведомства в период эпидемии коронавируса в Израиле. Сам глава минздрава заразился COVID-19 и перенёс болезнь без осложнений.
Сообщается также, что об отставке с поста главы минздрава Лицмана некоторое время назад просил премьер-министр Нетаньяху. Занимающая 8 депутатских кресел в 120-местном Кнессете партия "Яадут А-Тора", возглавляемая Лицманом, на протяжении многих лет входит в состав правительств под руководством Биньямина Натеньяху.