Դարիգա Նազարբաևան ազատվել է Ղազախստանի Սենատի նախագահի պաշտոնից
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը դադարեցրել է խորհրդարանի Սենատի խոսնակ Դարիգա Նազարբաևայի լիազորությունները։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում անելով Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայությանը։
Որոշման պատճառը դեռևս չի նշվում։
Այս առնչությամբ գրառմամբ է հանդես եկել երկրի նախագահը.
«Շնորհակալությունն եմ հայտնում Դ․ Ն․ Նազարբաևային՝ Ղազախստանի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահի պաշտոնում ակտիվ և արդյունավետ աշխատանքի համար»,- գրել է Տոկաևը «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում։
Հիշեցնենք՝ Դարիգա Նազարբաևան Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի ավագ դուստրն է։ Վերջինս 2016-ին եղել է խորհրդարանի Սենատի պատգամավոր, պալատի խոսնակ է ընտրվել 2019 թվականի մարտին։

Токаев прекратил полномочия спикера сената Казахстана Дариги Назарбаевой
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев прекратил полномочия спикера сената парламента Дариги Назарбаевой, сообщила его пресс-служба, передает РИА Новости.
Причина такого решения пока не обнародована.
Вместе с тем глава государства поблагодарил Назарбаеву за плодотворную работу.
Должность спикера сената, согласно Конституции Казахстана, является второй после поста президента. В случае досрочного освобождения или отрешения от должности главы государства, а также его смерти полномочия на оставшийся срок переходят к председателю сената.
Дарига Назарбаева — старшая дочь первого президента Казахстана Нурсултана Назарбаева, сложившего полномочия главы государства в марте 2019 года. Стала депутатом сената парламента с сентября 2016-го, спикером палаты ее избрали в марте 2019 года. В августе 2019-го Токаев переназначил Назарбаеву депутатом сената в связи с истечением срока полномочий.