Հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո երեք քաղաքացու մոտ կրկին կորոնավիրուս է հայտնաբերվել
Հայաստանում կորոնավիրուսից ըստ էության բուժված և դուրս գրված երեք քաղաքացու մոտ 2 շաբաթ անց կրկին կորոնավիրուս է հայտնաբերվել:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտկան հանձնաժողովի նիստում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ անդրադառնալով պատգամավորների հարցերին, թե արդյոք եղե՞լ է կրկնակի վարակման դեպք:
«Դժբախտաբար, դեպքեր գրանցվել են, այդ թվում՝ Հայաստանում: Բայց հիմա ակադեմիական մեծ դեբատ է գնում: Եվ ամեն օր մենք թարմ գիտական ինֆորմացիա ենք ստանում, թե արդյոք դա կրկնակի վարա՞կ է, այսինքն ինքը բուժվե՞լ է ամբողջությամբ և նորի՞ց վարակվել է, թե՞ դա պարզապես եղել է կամ վիրուսի ապաակտիվացում օրգանիզմում, հետո ակտիվացում, և մենք չենք կարողացել ապաակտիվ վիճակում հայտնաբերել, քանի որ պացիենտը ոչ գանգատ է ունեցել, ոչ էլ քսուկի մեջ վիրուս է եղել: Կամ էլ ամենահավանականն այն է, որ դա վիրուսի ոչ ակտիվ մասնիկների առկայությունն է հյուսվածքներում, երբ վիրուսը չի բազմանում, բայց նրա ՌՆԹ-ն առկա է բջիջներում, և մենք պարզապես թեստավորելիս հայտնաբերում ենք»,-ասաց նախարարն ու նշեց՝ այդ դեպքերը Հայաստանում 3-ն են:
Նրանք որևէ գանգատ չունեն, որևէ սիմպտոմ, անհանգստացնող բան չկա, սակայն նրանց մոտ դուրսգրումից 2 շաբաթ հետո նորից վիրուս է հայտնաբերվել: Այդ անձանց նորից մեկուսացրել են, որպեսզի հավանական վարակը կանխարգելեն: Գիտական ինֆորմացիայի հասանելի դառնալուն զուգընթաց՝ նախարարությունը կորոշի, թե ինչ անել: Նախարարի խոսքով՝  նման դեպքեր արձանագրվել էին հիմնականում Չինաստանում, Հարավային Կորեայում: Եվ հենց Հարավային Կորեայի գիտնականներն էին եկել այն եզրահանգման, որ դա ոչ թե կրկնակի վարակում է, այլ վիրուսի մասնիկների պահպանում բերանի խոչոռի, կոկորդի հոյւսվածքներում՝ 2-3 ամսվա ընթացքում, որը պազրապես ՊՇՌ-ով հայտնաբերվում է: «Այդ հայտնաբերման մեթոդը աշխատում է ոչ թե վիրուսի մասնիկի վրա, այլ վիրուսի մեջ եղած գենետիկ նյութի վրա, որը կարող է լինել նաև ապաակտիվ վիճակում, այսինքն՝ առանց պատյանի: Իսկ առանց պատյանի վիրուսն էլ չի բազմանում և արտազատվում»,-ասաց Թորոսյանը:

После выписки из больницы у трех граждан вновь был диагностирован коронавирус: глава минздрава Армении
Через 2 недели после выписки из больницы у трех граждан вновь был диагностирован коронавирус. Как передает "Арменпресс", об этом на заседании постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам сказал министр здравоохранения Армении Арсен Торосян, коснувшись вопросов депутатов о том, бывали ли случаи повторного заражения.
"К сожалению, такие случаи зарегистрированы, в том числе и в Армении. Сейчас идут большие академические дебаты. И каждый день мы получаем новую научную информацию о том, является ли это повторной инфекцией, то есть он полностью излечился и вновь заразился, или это просто была дезактивация вируса в организме, потом новая активация, и мы не смогли его обнаружить в состоянии дезактивности, поскольку у пациента не было ни жалоб, ни вирусов в мазке. Или же самое вероятное то, что это наличие неактивных частиц вируса в тканях, когда вирус не размножается, но его ДНК присутствует в клетках, и мы просто тестируем их", - сказал министр и отметил, что в Армении таких случаев – 3.
У них нет жалоб, нет никаких признаков беспокойства, однако через две недели после их выписки у них вновь был обнаружен вирус. Эти люди вновь были изолированы, чтобы предотвратить возможное распространение. По мере поступления научной информации, министерство будет решать, что делать. По словам министра, подобные случаи были зафиксированы в основном в Китае и в Южной Корее. И именно ученые из Южной Кореи пришли к выводу, что это не повторная инфекция, а сохранение частиц вируса в области рта и горла в течение 2 - 3 месяцев, которые обнаруживаются при тестировании. Этот метод обнаружения находит не частичку вируса, а генетический материал вируса, который может быть в состоянии неактивности, то есть без оболочки. А без оболочки вирус не размножается и выводится", - сказал Торосян.