Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի այցը շփման գիծ ամբողջությամբ դիտարկվել է Արցախի ՊԲ ծառայությունների կողմից. Արցախի ՊԲ
Վերջին շաբաթներին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում հակառակորդի կողմից նախաձեռնած հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերին արցախյան բանակի տրված պատասխանները պաշտոնական Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարության համար կարծես թե բավականին ցավոտ էին: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի պաշտպանության նախարարությունը։
Ամենայն հավանականությամբ հենց դա է պատճառը, որ արդեն մի քանի օր է, ինչ Ադրբեջանի ԶՈՒ ղեկավարությունը և, մասնավորապես, պաշտպանության նախարարը պարբերաբար այցեր են կատարում առաջնագծի տարբեր հատվածներ՝ փորձելով ինչ-որ կերպ ոգևորել բարոյալքված և մարտունակությունը կորցրած իրենց զինծառայողներին: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը նման այցով մայիսի 4-ին եղել է շփման գծի հյուսիսարևելյան և արևելյան հատվածներում, ինչն ամբողջությամբ դիտարկվել է ՊԲ համախատասխան ծառայությունների կողմից:
ԱՀ ԶՈՒ հրամանատարությունը հավատարիմ մնալով համավարակի պայմաններում հրադադարը պահպանելու մասին ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հորդորից բխող պահանջներին, միաժամանակ տեղեկացնում է, որ առաջնագծում հակառակորդի ցանկացած շարժ, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով իրականացված, գտնվում է ՊԲ համապատասխան ծառայությունների մշտադիտարկման ներքո, իսկ դիրքապահ ստորաբաժանումները պատրաստ են հարկ եղած դեպքում ձեռնարկել իրադրությունից բխող անհրաժեշտ քայլեր:

Artsakh Defense Army Services Monitored Azerbaijani Defense Minister's Visit to Line of Contact
he Ministry of Defense of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) has issued the following statement:
"The responses of the army of the Republic of Artsakh to the ceasefire violations committed by the adversary in different sectors of the line of contact of the Karabakhi-Azerbaijani conflicting forces over the past weeks seemed to be rather painful for the military-political leadership of Baku.
This is probably the reason why the leadership of the Armed Forces of Azerbaijan and, particularly the defense minister, has been paying regular visits to different sectors of the line of contact over the past couple of days, trying to motivate, in some way, their servicemen who are demoralized and aren’t ready for combat.
On May 4, the defense minister of Azerbaijan paid a similar visit to the northeastern and eastern sectors of the line of contact, and this was completely monitored by the relevant services of the Defense Army of the Republic of Artsakh.
Staying true to the requirements arising from the call of the United Nations Secretary-General to maintain ceasefire amid the pandemic, the command of the Armed Forces of the Republic of Artsakh would also like to inform that any movement of the adversary on the frontline, including movement at the highest level, is monitored by the relevant services of the Defense Army, and the border guard subdivisions are ready to take the necessary steps arising from the situation, if necessary."