Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի այցը շփման գիծ ամբողջությամբ դիտարկվել է Արցախի ՊԲ ծառայությունների կողմից. Արցախի ՊԲ
Վերջին շաբաթներին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում հակառակորդի կողմից նախաձեռնած հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերին արցախյան բանակի տրված պատասխանները պաշտոնական Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարության համար կարծես թե բավականին ցավոտ էին: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի պաշտպանության նախարարությունը։
Ամենայն հավանականությամբ հենց դա է պատճառը, որ արդեն մի քանի օր է, ինչ Ադրբեջանի ԶՈՒ ղեկավարությունը և, մասնավորապես, պաշտպանության նախարարը պարբերաբար այցեր են կատարում առաջնագծի տարբեր հատվածներ՝ փորձելով ինչ-որ կերպ ոգևորել բարոյալքված և մարտունակությունը կորցրած իրենց զինծառայողներին: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը նման այցով մայիսի 4-ին եղել է շփման գծի հյուսիսարևելյան և արևելյան հատվածներում, ինչն ամբողջությամբ դիտարկվել է ՊԲ համախատասխան ծառայությունների կողմից:
ԱՀ ԶՈՒ հրամանատարությունը հավատարիմ մնալով համավարակի պայմաններում հրադադարը պահպանելու մասին ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հորդորից բխող պահանջներին, միաժամանակ տեղեկացնում է, որ առաջնագծում հակառակորդի ցանկացած շարժ, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով իրականացված, գտնվում է ՊԲ համապատասխան ծառայությունների մշտադիտարկման ներքո, իսկ դիրքապահ ստորաբաժանումները պատրաստ են հարկ եղած դեպքում ձեռնարկել իրադրությունից բխող անհրաժեշտ քայլեր:

Любое передвижение противника на границе прослеживается соответствующими службами Армии обороны: минобороны Арцаха
Ответные действия Армии обороны Республики Арцах на случаи нарушения противником прекращения огня на различных участках линии соприкосновения между вооруженными силами Арцаха и Азербайджана в последние недели, по-видимому, были весьма болезненными для военно-политического руководства официального Баку. Как сообщает "Арменпресс", об этом говорится в заявлении министерства обороны Арцаха.
"Ответные действия Армии обороны Республики Арцах на случаи нарушения противником прекращения огня на различных участках линии соприкосновения между вооруженными силами Арцаха и Азербайджана в последние недели, по-видимому, были весьма болезненными для военно-политического руководства официального Баку.
По всей вероятности, именно по этой причине руководство вооруженных сил Азербайджана и, в частности, министр обороны в течение нескольких дней регулярно посещает различные участки передовой линии, пытаясь как-то вдохновить своих деморализованных и потерявших боеспособность военнослужащих. 4 мая министр обороны Азербайджана совершил такой визит в северо-восточную и восточную части линии соприкосновения, за которым следили соответствующие службы Армии обороны.
Оставаясь приверженными призыва Генерального секретаря ООН о соблюдении прекращения огня в условиях пандемии, командование Вооруженных сил Республики Арцах вместе с тем сообщает, что любое передвижение противника на границе, в том числе на самом высоком уровне, прослеживается соответствующими службами Армии обороны, а передовые подразделения готовы при необходимости предпринимать необходимые шаги, исходя из ситуации", - говорится в заявлении.