Իրանում որոշել են փոխել արժույթը
Իրանի օրենսդիրները հավանություն են տվել «Դրամավարկային բարեփոխումների բանկային օրենսդրության մասին» օրենքի նախագծին։ Դրա համաձայն, Իրանի դրամական միավորը պաշտոնապես «ռիալից» կփոխվի «թումանի»։ Բացի այդ, նոր արժույթի երկրորդ դրամական միավորը կլինի «պարսեհը», հայտնում է Mehr-ը։
Այսպես, 10000 ռիալը հավասար կլինի 1 թումանի, իսկ յուրաքանչյուր թումանը հավասար կլինի 100 պարսեհի։
Արտարժույթների հարաբերակցային փոխարժեքը կսահմանվի և կճշգրտվի Իրանի Կենտրոնական բանկի (ԻԿԲ) կողմից`նոր արժութային համակարգի համաձայն։
Խորհրդարանը առավելագույնը երկու տարի է տրամադրել կառավարությանը՝ որպես օրենքի իրականացման և թղթադրամների ու մետաղադրամների փոփոխման անցումային շրջան։
Համապատասխանաբար, և՛ ռիալը, և՛ թումանը կգործեն անցումային շրջանում։
ԻԻՀ ԿԲ-ի տվյալներով՝ երկրում շրջանառվում է 8 միլիարդ թղթադրամ, ինչը մեծացնում է նոր փողեր տպագրելու կառավարության ծախսերը։

В Иране решили сменить валюту
Иранские законодатели одобрили законопроект "О реформировании денежно-кредитного и банковского законодательства". Согласно последнему денежная единица  Ирана официально изменится с риала на томан.  Кроме того, второстепенной денежной единицей новой валюты будет "парсех", передает Mehr
Так,  10 000 риалов будут равны 1 томану, а каждый томан будет равен 100 парсехам.
Паритетный курс иностранных валют будет устанавливаться и корректироваться Центральным банком Ирана (ЦБИ) в соответствии с новой валютной системой.
Парламент предоставил правительству максимум два года в качестве переходного периода для реализации закона и замены банкнот и монет.
Соответственно, и риал, и томан будут действовать в течение переходного периода.
По данным Центробанка ИРИ, в стране циркулирует 8 миллиардов банкнот, что повышает расходы на печать новых денег для правительства.