Ինչ որ պետք է, այն էլ բանակցում ենք. Փաշինյանը՝ Ղարաբաղյան բանակցությունների մասին
Մենք Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ կիլոմետրերով, բազմիցս դիրքորոշում ենք արտահայտել: Ինչպես հայտնում է Aysor.am-ը՝ ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Եթե որևէ մեկն ուզում է կասկածի տակ դնել մեր դիրքորոշումը, ես դա համարում եմ մանիպուլյացիա: Չի լինելու այնպես, որ մեզ ինչ-որ ուժեր վախեցնեն, որ գնանք բանակցային սեղանի շուրջ նստենք, և ձեռքներս դողա՝ «վայ, հանկարծ սխալ չփռշտանք, որ դա չդառնա պատմություն»: Մենք ունենք մեր ժողովրդի լիազորությունը՝ բանակցելու այդ հարցի շուրջ և այդ հնարավորութունն օգտագործելու ենք: Եվ թող ոչ մեկ մեզ չասի՝ «հաա, էդ ի՞նչ եք բանակցում»: Ինչ որ պետք է, դա էլ բանակցում ենք: Մեզնից կարող է պատասխան պահանջել ՀՀ ժողովուրդը, ասում եմ՝ ինչ որ պետք է, այն էլ բանակցում ենք», - կրկին շեշտել է վարչապետը:
Նա ավելացրել է, որ Ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ կա մի շատ կարևոր բանաձև. քանի դեռ ամեն ինչ որոշված չէ, ոչ մի բան էլ որոշված չէ:
«Ինչքան լիազորություն ունենք, այդքան էլ բանակցում ենք և բանակցությունների գնալիս չենք վախենալու ո՛չ ներսիններից, ո՛չ դրսիններից», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

О чем нужно, о том и ведем переговоры: Никол Пашинян о переговорах по карабахскому урегулированию
Мы неоднократно выражали нашу позицию по вопросу урегулирования карабахского конфликта – километрами, заявил сегодня в ходе правительственного часа в парламенте премьер-министр Армении Никол Пашинян, передает Aysor.am
''Если кто-то хочет поставить под сомнение нашу позицию, то я считаю это манипуляцией. Не может быть такого, чтобы нас напугали какие-то силы, чтобы мы пришли, сели за стол переговоров и у нас дрожали руки: ''Ой, вдруг не чихнуть бы неправильно, чтобы потом это не превратили в историю''. Наш народ наделил нас полномочием вести переговоры по этому вопросу, и мы используем эту возможность. И пусть никто не говорит нам: ''О чем это вы ведете переговоры?''. Что нужно, то и обсуждаем на переговорах. Только народ Армении может требовать от нас ответа, говорю еще раз: о чем нужно, о том и ведем переговоры'', - подчеркнул премьер-министр.
Он добавил, что есть одна очень важная формула вокруг урегулирования карабахского конфликта: пока все не решено – ничего не решено.
''Сколько у нас полномочий, столько и ведем переговоры и, идя на переговоры, мы не будем бояться ни внутренних, ни внешних'', - сказал Никол Пашинян.