Կիմ Չեն Ընը շնորհավորել է Սի Ցզինպինին կորոնավիրուսի նկատմամբ տարած հաղթանակի կապակցությամբ
ԿԺԴՀ Պետական խորհրդի նախագահ Կիմ Չեն Ընը բանավոր ուղերձ է հղել ՉԺՀ նախագահ Սի Ցզինպին, որում բարձր է գնահատել Չինաստանի հաջողությունները կորոնավիրուսի դեմ պայքարում: Այս մասին հայտնում է Կորեայի Կենտրոնական հեռագրական գործակալությանը (ԿԿՀԳ):
Ըստ աղբյուրի` բանավոր հաղորդագրության մեջ Կիմ Չեն Ընը «ջերմ ողջույններ է հղել գլխավոր քարտուղար ընկեր Սի Ցզինպինին», ինչպես նաև բարձր է գնահատել այն, որ ՉԺՀ-ի նախագահը, «ղեկավարելով կուսակցությունը և Չինաստանի ժողովրդին, վստահորեն հաղթանակ է տանում աննախադեպ համավարակի դեմ պատերազմում»:
«Բանավոր անձնական ուղերձում գերագույն ղեկավար, զինակից Կիմ Չեն Ընը նշել է, որ Կորեայի և Չինաստանի երկու կուսակցությունների միջև հարաբերությունները, որոնք ամրապնդվել են` հաղթահարելով պատմության տարբեր փորձությունները և մարտահրավերները, օր օրի ավելի ամուր են դառնում և շարունակում են զարգանալ»,- եզրափակել է ԿԿՀԳ-ն:

Ким Чен Ын поздравил Си Цзиньпин с победой над коронавирусом
Лидер КНДР Ким Чен Ын поздравил председателя КНР Си Цзиньпина с победой над эпидемией коронавируса, передает агентство Рёнхап со ссылкой на северокорейские СМИ, передает РИА Новости.
Согласно Центральному телеграфному агентству Кореи (ЦТАК), Ким Чен Ын направил китайскому лидеру "устное послание", в котором "поздравил его, высоко оценив тот факт, что (председатель КНР) не упустил возможности победы в войне против беспрецедентной эпидемии".
Когда и в какой именно форме было доставлено послание, не сообщается.
Власти Китая 31 декабря 2019 года проинформировали Всемирную организацию здравоохранения о вспышке неизвестной пневмонии в городе Ухань в центральной части страны (провинция Хубэй). Специалисты установили, что возбудителем болезни стал новый коронавирус, позже заболевание получило официальное название COVID-19. ВОЗ 11 марта объявила пандемию нового коронавируса в мире. Государственный комитет по вопросам здравоохранения КНР 29 марта заявил, что распространение эпидемии в стране в целом остановлено.