ՌԴ ԱԳՆ-ն հուսով է առաջիկայում համաձայնեցնել Հայաստանի հետ կենսանվտանգության մասին փոխըմբռնման հուշագիրը
ok.ru
Ռուսաստանը շարունակում է աշխատանքները Հայաստանի հետ կենսանվտանգություն ապահովելու հարցում երկկողմանի միջկառավարական փոխըմբռնման հուշագրի շուրջ և հուսով է, որ բանակցությունները կավարտվեն առաջիկայում: Այդ մասին ուրբաթ ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Մենք հույս ունենք, որ հուշագրի շուրջ բանակցություններն առաջիկայում կավարտվեն»,-ասել է նա:
Զախարովայի խոսքով՝ ռուսական կողմը համոզված է, որ այդ փաստաթղթի ստորագրումն ու դրա դրույթների իրականացումը դրական կանդրադառնա ոչ միայն երկու երկրների ժողովուրդների սանիտարահիգիենիկ բարեկեցության, այլ նաև ամբողջ հետխորհրդային տարածքի վրա:
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը նշել է, որ դեռևս չստորագրված պայմանավորվածությունների մանրամասներն այդպիսի զգայուն հարցում ենթակա չեն հանրայնացման:
Ավելի վաղ Հայաստանի ԱԳՆ-ն հաղորդել էր, որ այդ հուշագրի նախագիծը ներկայում գտնվում է միջպետական համաձայնեցման գործընթացում, որը հետաձգվում է կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքով երկրում արտակարգ դրություն հայտարարելու կապակցությամբ:

МИД России надеется на скорейшее согласование с Арменией меморандума по биобезопасности
Россия продолжает работу с Арменией над проектом двустороннего межправительственного меморандума о взаимопонимании по вопросам обеспечения биобезопасности и надеется, что переговоры по документу завершатся в ближайшее время. Об этом сообщила на брифинге в пятницу официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, передает ТАСС.
"Мы рассчитываем на скорейшее завершение переговоров по проекту меморандума", - сказала она. По ее словам, российская сторона убеждена, что подписание этого документа и реализация его положений благотворно скажется на обеспечении санитарно-эпидемического благополучия народов не только на территории двух стран, но и на всем постсоветском пространстве.
Официальный представитель МИД РФ указала, что детали еще не заключенных договоренностей по такой чувствительной тематике не подлежат разглашению в публичном пространстве в соответствии со сложившейся практикой.
Ранее в пресс-службе МИД Армении сообщили, что проект этого меморандума в настоящее время находится в процессе внутригосударственного согласования, которое откладывается в связи с объявлением чрезвычайного положения в стране из-за эпидемии коронавируса.