Շուշիի ազատագրումը ոչ միայն կարևոր հոգեբանական նշանակություն է ունեցել, այլ նաև՝ ռազմական և ռազմավարական. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-ամյակի, Շուշիի ազատագրման 28-ամյակի և Բանակի օրվա կապակցությամբ:
«Մայիսի 9-ը ամենանշանակալից ամսաթվերից մեկն է արցախցիների համար: Այսօր մենք անսահման երախտագիտությամբ գլուխ ենք խոնարհում բոլոր նրանց հիշատակի առաջ, ովքեր, Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին անցնելով անմարդկային փորձությունների միջով, անմահ սխրանք են գործել ֆաշիզմի դեմ պայքարում` հանուն խաղաղության և ապագա սերունդների ազատության: Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին Արցախի բնակչության մեկ երրորդը զորակոչվել է բանակ կամ ինքնակամ մեկնել ռազմաճակատ: Նրանց կեսն այդպես էլ չի վերադարձել: Մենք անհատուցելի պարտք ունենք բոլոր նրանց առջև, ովքեր իրենց զոհաբերելով, ավելի են մոտեցրել հաղթանակն ու բաղձալի խաղաղությունը: Նրանց սխրանքն ու անձնուրաց ջանքերը, քաջությունն ու տոկունությունը մեզ համար հայրենիքին ծառայելու լավագույն օրինակ են։
Տասնամյակներ անց Արցախի ժողովուրդը կրկին ստիպված եղավ անցնել դժվարագույն փորձությունների միջով՝ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված տոտալ բնաջնջողական պատերազմի ընթացքում: Արցախի ժողովրդի ինքնակազմակերպման շնորհիվ, որը ստեղծեց կենսունակ պետություն՝ բոլոր անհրաժեշտ ինստիտուտներով՝ ներառյալ մարտունակ բանակը, ինչպես նաև ողջ աշխարհի հայերի աջակցությամբ հնարավոր եղավ ետ մղել Ադրբեջանի զինված ագրեսիան: 1992 թ. մայիսի 9-ը ևս մեկ փառահեղ էջ դարձավ Արցախի պատմության մեջ: Այդ օրը Շուշին ազատագրվեց ադրբեջանական զինված կազմավորումներից: Հայկական մշակույթի կենտրոններից մեկը հանդիսացող քաղաքն Ադրբեջանը վերածել էր ռազմական հենադաշտի, իսկ քաղաքի եկեղեցիները՝ զինամթերքի պահեստների:
Շուշիից և ադրբեջանական այլ կրակակետերից մշտական հրետակոծությունները հանգեցնում էին բազմաթիվ զոհերի հայ խաղաղ բնակչության շրջանում: Հատկապես ծանր պայմաններում էր հայտնվել Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, որտեղ մինչ այդ կենտրոնացած էր մինչև 70 հազար մարդ: Ինտենսիվ գնդակոծության արդյունքում ոչնչացվել էին բնակչության կենսագործունեության օբյեկտները: Շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի քաղաքացիներին, ովքեր բազմաթիվ ամիսներ շարունակ պաշարման մեջ էին գտնվում, ամսական տրվում էր ընդամենը մինչև 400 գրամ ալյուր: 1991-1992 թթ. խստաշունչ ձմռանը Ստեփանակերտի բնակիչները ստիպված էին թաքնվել նկուղներում՝ առանց էլեկտրականության, ջրի, ջեռուցման և նվազագույն կենսապայմանների։ Նորածինների և տարեցների շրջանում գրանցվել են ցրտահարության և հիպոթերմիայից ու սովից մահվան բազմաթիվ դեպքեր։
Շուշիի ազատագրումը ոչ միայն կարևոր հոգեբանական նշանակություն է ունեցել, այլ նաև՝ ռազմական և ռազմավարական, քանի որ թույլ է տվել դադարեցնել Ստեփանակերտի մշտական հրետակոծությունները, կանխել վերահաս մարդասիրական աղետը և Արցախի բնակչությանը փրկել անխուսափելի ֆիզիկական ոչնչացումից: Շուշիի ազատագրմանը հաջորդել է Արցախը Հայաստանին կապող «Կյանքի ճանապարհի» բացումը: Այսօր մենք խոնարհվում ենք նահատակված մարտիկների լուսավոր հիշատակի առաջ, ովքեր իրենց կյանքի գնով կատարել են այս սխրանքը և, առանց որևէ չափազանցության, փոխել պատմության ընթացքը:
Խորապես խորհրդանշական է, որ Շուշիի ազատագրման օրը նշվում է արցախցիների անվտանգության և խաղաղ զարգացման գրավականը հանդիսացող Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի օրվա հետ մեկտեղ: Մարտունակ բանակի ստեղծումը Արցախի անկախ պետականության կերտման գործընթացում ամենալուրջ նվաճումն է։ Պատերազմի թեժ շրջանում ստեղծված պաշտպանության բանակի շնորհիվ հնարավոր դարձավ պաշտպանել Արցախի ժողովրդի կյանքի, ազատության և արժանապատվության իրավունքը:
Շուշիի ազատագրումը դարձել է դարակազմիկ իրադարձություն, որը օրինական հպարտության զգացում է առաջացնում ողջ հայ ժողովրդի մոտ. այն որպես հիշեցում և նախազգուշացում է ծառայում նրանց համար, ովքեր սպառնում են նոր պատերազմ սկսել՝ նպատակ ունենալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծել ուժային ճանապարհով:
Շուշիի ազատագրումը նաև նախադրյալներ է ստեղծել Արցախի պատմական մայրաքաղաքի հարուստ մշակութային ժառանգության վերածննդի գործընթացը սկսելու համար, որը ադրբեջանական իշխանությունները հետևողականերոն ոչնչացրել են 1920 թվականից ի վեր` փորձելով մեկընդմիշտ ջնջել քաղաքի հայկական ծագման հետքերը»,- նշված է հայտարարության մեջ։

Comment by the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh on the Occasion of the 75th Anniversary of the Victory in the Great Patriotic War, the 28th Anniversary of the Liberation of Shushi and the Army Day
May 9 is one of the most significant dates for the people of Artsakh. On this day, with boundless gratitude we pay tribute to the memory of those who, having gone through inhuman hardships during the Great Patriotic War, performed immortal feats, fighting against fascism in the name of peace and freedom of future generations. During the Great Patriotic War, one third of the population of Artsakh was mobilized into the army or went to the front voluntarily. Half of them have never returned. We are indebted to all those that sacrificed their lives to bring the victory and the cherished peace closer. Their feat and selfless deeds, courage and perseverance serve us the best example of service to the Fatherland.
After decades, the people of Artsakh had to go through the most severe ordeals in the total war of extermination unleashed by Azerbaijan. Thanks to the self-organization of the people of Artsakh, which has built a viable state with all the necessary institutions, including an efficient army, as well as the support of Armenians from around the world, it was possible to repel the armed aggression of Azerbaijan. May 9, 1992 became another glorious page in the history of Artsakh. On that day, Shushi was liberated from the Azerbaijani armed units. The city, one of the historical centers of the Armenian culture, was turned into a military bridgehead by the Azerbaijani side, and its churches - into ammunition depots.
The constant artillery shelling from Shushi and other Azerbaijani firing points led to numerous casualties among the Armenian civilians. Stepanakert, the capital of Artsakh was in extremely difficult conditions, where up to 70 thousand people had concentrated by that time. As a result of intensive shelling of Stepanakert, the objects of vital activity of the population were destroyed. The citizens of besieged Artsakh, which had been under siege for many months, was given only up to 400 grams of flour per month. In the harsh winter of 1991-1992, the residents of Stepanakert were forced to hide in basements without electricity, water, heating and minimum living conditions. Numerous cases of frostbite and death from hypothermia and starvation of infants and the elderly were recorded.
The liberation of Shushi had not only psychological but also military strategic significance, since it allowed to halt the constant artillery shelling of Stepanakert, to prevent the impending humanitarian catastrophe and to save the people of Artsakh from imminent physical extermination. The liberation of Shushi was followed by the opening of the Road of life connecting Artsakh with the Republic of Armenia. Today we bow our heads to the blessed memory of the fallen soldiers who, at the cost of their lives, have accomplished that feat and, without any exaggeration, changed the course of history.
It is highly symbolic that the Day of the liberation of Shushi is celebrated along with the Day of the Defense Army of the Republic of Artsakh, which is the guarantor of security and peaceful development of its people. The creation of an efficient army is the most significant achievement in the process building the independent statehood of Artsakh. It is thanks to the Defense Army born in the crucible of the war that the right to life, freedom and dignity of the people of Artsakh was defended.
The liberation of Shushi became not only a landmark event, evoking a sense of legitimate pride for the entire Armenian people, but also serves as a reminder and warning to those who threaten to start a new war with the aim to resolve the Azerbaijan-Karabakh conflict by force.
The liberation of Shushi also created the prerequisites for the start of the process of reviving the rich cultural heritage of the historical capital of Artsakh, which the Azerbaijani authorities had diligently destroyed since 1920 in an attempt to permanently erase the traces of the Armenian origin of the city.