Շուշիի ազատագրումը ոչ միայն կարևոր հոգեբանական նշանակություն է ունեցել, այլ նաև՝ ռազմական և ռազմավարական. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-ամյակի, Շուշիի ազատագրման 28-ամյակի և Բանակի օրվա կապակցությամբ:
«Մայիսի 9-ը ամենանշանակալից ամսաթվերից մեկն է արցախցիների համար: Այսօր մենք անսահման երախտագիտությամբ գլուխ ենք խոնարհում բոլոր նրանց հիշատակի առաջ, ովքեր, Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին անցնելով անմարդկային փորձությունների միջով, անմահ սխրանք են գործել ֆաշիզմի դեմ պայքարում` հանուն խաղաղության և ապագա սերունդների ազատության: Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին Արցախի բնակչության մեկ երրորդը զորակոչվել է բանակ կամ ինքնակամ մեկնել ռազմաճակատ: Նրանց կեսն այդպես էլ չի վերադարձել: Մենք անհատուցելի պարտք ունենք բոլոր նրանց առջև, ովքեր իրենց զոհաբերելով, ավելի են մոտեցրել հաղթանակն ու բաղձալի խաղաղությունը: Նրանց սխրանքն ու անձնուրաց ջանքերը, քաջությունն ու տոկունությունը մեզ համար հայրենիքին ծառայելու լավագույն օրինակ են։
Տասնամյակներ անց Արցախի ժողովուրդը կրկին ստիպված եղավ անցնել դժվարագույն փորձությունների միջով՝ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված տոտալ բնաջնջողական պատերազմի ընթացքում: Արցախի ժողովրդի ինքնակազմակերպման շնորհիվ, որը ստեղծեց կենսունակ պետություն՝ բոլոր անհրաժեշտ ինստիտուտներով՝ ներառյալ մարտունակ բանակը, ինչպես նաև ողջ աշխարհի հայերի աջակցությամբ հնարավոր եղավ ետ մղել Ադրբեջանի զինված ագրեսիան: 1992 թ. մայիսի 9-ը ևս մեկ փառահեղ էջ դարձավ Արցախի պատմության մեջ: Այդ օրը Շուշին ազատագրվեց ադրբեջանական զինված կազմավորումներից: Հայկական մշակույթի կենտրոններից մեկը հանդիսացող քաղաքն Ադրբեջանը վերածել էր ռազմական հենադաշտի, իսկ քաղաքի եկեղեցիները՝ զինամթերքի պահեստների:
Շուշիից և ադրբեջանական այլ կրակակետերից մշտական հրետակոծությունները հանգեցնում էին բազմաթիվ զոհերի հայ խաղաղ բնակչության շրջանում: Հատկապես ծանր պայմաններում էր հայտնվել Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, որտեղ մինչ այդ կենտրոնացած էր մինչև 70 հազար մարդ: Ինտենսիվ գնդակոծության արդյունքում ոչնչացվել էին բնակչության կենսագործունեության օբյեկտները: Շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի քաղաքացիներին, ովքեր բազմաթիվ ամիսներ շարունակ պաշարման մեջ էին գտնվում, ամսական տրվում էր ընդամենը մինչև 400 գրամ ալյուր: 1991-1992 թթ. խստաշունչ ձմռանը Ստեփանակերտի բնակիչները ստիպված էին թաքնվել նկուղներում՝ առանց էլեկտրականության, ջրի, ջեռուցման և նվազագույն կենսապայմանների։ Նորածինների և տարեցների շրջանում գրանցվել են ցրտահարության և հիպոթերմիայից ու սովից մահվան բազմաթիվ դեպքեր։
Շուշիի ազատագրումը ոչ միայն կարևոր հոգեբանական նշանակություն է ունեցել, այլ նաև՝ ռազմական և ռազմավարական, քանի որ թույլ է տվել դադարեցնել Ստեփանակերտի մշտական հրետակոծությունները, կանխել վերահաս մարդասիրական աղետը և Արցախի բնակչությանը փրկել անխուսափելի ֆիզիկական ոչնչացումից: Շուշիի ազատագրմանը հաջորդել է Արցախը Հայաստանին կապող «Կյանքի ճանապարհի» բացումը: Այսօր մենք խոնարհվում ենք նահատակված մարտիկների լուսավոր հիշատակի առաջ, ովքեր իրենց կյանքի գնով կատարել են այս սխրանքը և, առանց որևէ չափազանցության, փոխել պատմության ընթացքը:
Խորապես խորհրդանշական է, որ Շուշիի ազատագրման օրը նշվում է արցախցիների անվտանգության և խաղաղ զարգացման գրավականը հանդիսացող Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի օրվա հետ մեկտեղ: Մարտունակ բանակի ստեղծումը Արցախի անկախ պետականության կերտման գործընթացում ամենալուրջ նվաճումն է։ Պատերազմի թեժ շրջանում ստեղծված պաշտպանության բանակի շնորհիվ հնարավոր դարձավ պաշտպանել Արցախի ժողովրդի կյանքի, ազատության և արժանապատվության իրավունքը:
Շուշիի ազատագրումը դարձել է դարակազմիկ իրադարձություն, որը օրինական հպարտության զգացում է առաջացնում ողջ հայ ժողովրդի մոտ. այն որպես հիշեցում և նախազգուշացում է ծառայում նրանց համար, ովքեր սպառնում են նոր պատերազմ սկսել՝ նպատակ ունենալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծել ուժային ճանապարհով:
Շուշիի ազատագրումը նաև նախադրյալներ է ստեղծել Արցախի պատմական մայրաքաղաքի հարուստ մշակութային ժառանգության վերածննդի գործընթացը սկսելու համար, որը ադրբեջանական իշխանությունները հետևողականերոն ոչնչացրել են 1920 թվականից ի վեր` փորձելով մեկընդմիշտ ջնջել քաղաքի հայկական ծագման հետքերը»,- նշված է հայտարարության մեջ։

Освобождение Шуши имело важное не только психологическое, но и военно-стратегическое значение: МИД Арцаха
Освобождение Шуши стало не только эпохальным событием, вызывающим чувство законной гордости всего армянского народа, оно служит напоминанием и предостережением тем, кто угрожает развязать новую войну с целью решить азербайджано-карабахский конфликт посредством силы. Об этом говорится в комментарии министерства иностранных дел Республики Арцах в связи с 75-й годовщиной Победы в Великой Отечественной войне, 28-й годовщиной освобождения города Шуши и Днем Армии.
"9 мая является одной из самых знаменательных дат для народа Арцаха. В этот день мы с безграничной признательностью чтим память тех, кто, пройдя сквозь нечеловеческие испытания в годы Великой Отечественной войны, совершил бессмертный подвиг в борьбе с фашизмом во имя мира и свободы будущих поколений. В годы Великой Отечественной войны треть населения Арцаха была мобилизована в действующую армию или ушла на фронт добровольно. Половина из них так и не вернулась. Мы в неоплатном долгу перед всеми, кто, жертвуя собой, приближал победу и заветный мир. Их подвиг и самоотверженный труд, мужество и стойкость являются для нас наилучшим примером служения Отечеству.
Спустя десятилетия народу Арцаха вновь пришлось пройти через тяжелейшие испытания в развязанной Азербайджаном тотальной войне на уничтожение. Благодаря самоорганизации народа Арцаха, создавшего дееспособное государство со всеми необходимыми институтами, включая боеспособную армию, а также поддержке армян всего мира удалось отразить вооруженную агрессию Азербайджана. 9 мая 1992 года стало еще одной славной страницей в истории Арцаха. В этот день от азербайджанских вооруженных формирований был освобожден Шуши. Город - один из исторических центров армянской культуры, был превращен азербайджанской стороной в военный плацдарм, а его церкви – в склады боеприпасов.
Постоянные артиллерийские обстрелы из Шуши и других азербайджанских огневых точек приводили к многочисленным жертвам среди мирного армянского населения. В особо тяжелых условиях оказалась столица Арцаха – Степанакерт, где к тому времени сосредоточилось до 70 тысяч человек. В результате интенсивных обстрелов в Степанакерте были уничтожены объекты жизнедеятельности населения. Гражданам блокадного Арцаха, которые на протяжении многих месяцев находились в полной осаде, выдавалось лишь до 400 граммов муки в месяц. Жители Степанакерта вынуждены были в суровую зиму 1991-92 гг. прятаться в подвалах без электричества, воды, отопления и минимальных условий для жилья. Были зафиксированы многочисленные случаи обморожения и смерти от переохлаждения и голода грудных детей и людей преклонного возраста.
Освобождение Шуши имело важное не только психологическое, но и военно-стратегическое значение, так как позволило прекратить постоянные артобстрелы Степанакерта, предотвратить надвигающуюся гуманитарную катастрофу и спасти народ Арцаха от неминуемого физического уничтожения. За освобождением Шуши последовало открытие "Дороги жизни", связывающей Арцах с Республикой Армения. Сегодня мы склоняем голову перед светлой памятью павших воинов, которые ценой своей жизни совершили этот подвиг и, без всякого преувеличения, изменили ход истории.
Глубоко символично, что День освобождения Шуши отмечается совместно с Днем Армии обороны Республики Арцах, которая является гарантом безопасности и мирного развития ее народа. Создание боеспособной армии является самым серьезным достижением в процессе строительства независимой арцахской государственности. Именно благодаря рожденной в горниле войны Армии обороны удалось отстоять право на жизнь, свободу и достоинство народа Арцаха.
Освобождение Шуши стало не только эпохальным событием, вызывающим чувство законной гордости всего армянского народа, оно служит напоминанием и предостережением тем, кто угрожает развязать новую войну с целью решить азербайджано-карабахский конфликт посредством силы.
Освобождение Шуши также создало предпосылки для начала процесса возрождения богатого культурного наследия исторической столицы Арцаха, которое азербайджанские власти старательно уничтожали начиная с 1920 года в попытке навсегда стереть следы армянского происхождения города" - отмечается в комментарии.