Ընդունվել է հակաճգնաժամային 18-րդ միջոցառումը, որը վերաբերում է մինչև 100 աշխատող ունեցող ընկերություններին
Այն գործատուները, ընկերություները, որոնք ճգնաժամի մեկնարկից ի վեր պահպանել են աշխատատեղերը, և որոշ փոքր տարբերություններով պահպանվել է աշխատավարձային ֆոնդը, կառավարությունը կվճարի յուրաքանչյուր հինգերորդ աշխատողի աշխատավարձի չափով դրամաշնորհ։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 14-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է news.am-ը:
Նա նշեց, թե այս միջոցառումը վերաբերում է մինչև հարյուր աշխատող ունեցող ընկերություններին։
Նա ասաց, թե այս պահի դրությամբ՝ հակաճգնաժամային միջոցառումներով բաշխված է ավելի քան 76 միլիարդ դրամ, ու շահառու է հանդիսանում շուրջ 26 հազար իրավաբանական անձ և 1 միլիոն 100 հազարը գերազանցող ֆիզիկական անձ։

18th Anti-Crisis Measure is Adopted in Armenia
The government of Armenia adopted the 18th measure to neutralize COVID-19’s economic consequences in the country
Accordingly, the government will pay a grant in the amount of the salary of every fifth employee to those employers and companies that have retained their jobs since the crisis began, and their payroll has been maintained with some minor differences. Prime Minister Nikol Pashinyan stated about this at Thursday's Cabinet meeting of the government.
"With this, we want to say our words of encouragement and appreciation to the companies that have been able to maintain jobs and payrolls during these difficult times," he added.
He said that at the moment, more than 76 billion drams have been distributed so far  through these anti-crisis measures, and about 26 thousand legal entities as well as more than 1 million 100 thousand individuals are beneficiaries of these measures in Armenia.