Սլովենիան հայտարարել է երկրում համավարակի ավարտի մասին
Սլովենիայի կառավարությունը հայտարարել է երկրում կորոնավիրուսի համավարակի ավարտի մասին պայմանավորված վարակի տարածման ցուցանիշների նվազման հետ, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Կառավարությունը հեռավար նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ համավարակային իրավիճակը, որը հայտարարվել է 2020 թվականի մարտի 12-ին, հաղթահարել են: Հանրային առողջության ազգային ինստիտուտի տվյալների համաձայն, բնակչության շրջանում կորոնավիրուսի տարածումը նվազել է»,- հայտնել է կառավարությունը:
Վերջին տվյալներով, Սլովենիայում իրականացվել է ավելի քան 66 հազար թեստավորում: Երկրում հաստատված դեպքերի թիվը կազմում է 1465, որից մահացել է 103-ը: Վերջին օրը կորոնավիրուսի ախտորոշում հաստատվել է ընդամենը մեկ քաղաքացու մոտ:
Կառավարության որոշմամբ հնարավոր է դառնում Սլովենիայի սահմանը հատել Ավստրիայից, Իտալիայից և Հունգարիայից, ինչպես նաև օդանավակայանի բացումը անվտանգության կանոնների պահպանմամբ:

Slovenia Declares End of Coronavirus Epidemic
The Slovenian government late on Thursday called an official end to its coronavirus epidemic, becoming the first European country to do so, after authorities confirmed less than seven new coronavirus cases each day for the past two weeks, Reuters reports.
People now arriving in Slovenia from other European Union states will no longer be obliged to go into a quarantine for at least seven days as was the case from early April, the government said in a statement.
The country of 2 million people, which borders Italy, Austria, Hungary and Croatia, has so far reported 1,464 coronavirus cases and 103 deaths. It declared an epidemic on March 12.
“Slovenia has tamed the epidemic over the past two months... Today Slovenia has the best epidemiologic picture in Europe,” Prime Minister Janez Jansa told parliament earlier on Thursday.
The government said foreign citizens who show signs of coronavirus infection will still not be allowed to enter the country.