Վրաստանում հաստատվել է 4 դեպք, Հայաստանում՝ 184. Թորոսյանի պարզաբանումը
Վրաստանը 1 միլիոն բնակչի հաշվով արել է 9 հազար թեստ, իսկ Հայաստանն արել է 12 հազար 650 թեստ։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 15-ին, Ազատություն Հ/Ը-ի  հետ զրույցում ասել է Արսեն Թորոսյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե Վրաստանում այսօր հաստատվել է 4 դեպք, իսկ Հայաստանում 184, այդ համեմատությունն արդյոք վկայո՞ւմ է, որ Վրաստանի իշխանություններն ավելի արդյունավետ են պայքարել վարակի տարածման դեմ, փոխանցում է News.am-ը:
Նախարարն ասել է, որ կարևոր են նաև թեստավորման խմբերը. «Ես ողջունում եմ իմ կոլեգաների էֆեկտիվ քայլերը՝ պայքարելու այս հիվանդության դեմ, հուսով եմ, որ նրանց այսուհետ էլ կհաջողվի մնալ ցածր թվերի վրա։ Ես խոսում էի Չինաստանի դեսպանի հետ, և նրանք նույնպես անհանգստացած են, որ հնարավոր է՝ տեղի ունենա կրկնակի բռնկում։ Այսօրվա թվերը ոչինչ չեն երաշխավորում ապագայի տեսանկյունից, եթե ուզում են վերադառնալ նորմալ, կամ նոր կենսակերպի»։
Հարցին՝ արդյոք ինքը համաձա՞յն է այն քննադատության հետ, որ իրավապահները պատշաճ հսկողություն այս ամիսներին չեն իրականացրել, Կառավարության ներքին քննարկումներում բարձրաձայնվե՞լ է այդ հարցը, նախարարը պատասխանել է. «Պետական կառավարման բոլոր մարմիններն էլ իրենց աշխատանքը բարելավելու միշտ տեղ ունեն, այդ թվում՝ մենք։ Եթե խոսենք թերացումներից, ապա չեմ վարանի ասել, որ այնպես չի՝ առողջապահական համակարգը գործել է 100 տոկոսո էֆեկտիվությամբ, իսկ որևէ այլ համակարգ՝ ավելի ցածր»։

Министр здравоохранения РА: Грузия на 1 миллион жителей провела всего 9.000 тестов, а Армения – 12.650
Грузия на 1 миллион жителей провела всего 9.000 тестов, а Армения – 12.650 тестов. Об этом в интервью радио ''Азатутюн'' заявил 15 мая министр здравоохранения Арсен Торосян, коснувшись того факта, что в Грузии за сегодняшний день было выявлено лишь 4 случая заражения коронавирусной инфекцией, в то время как в Армении за  тот же период было подтверждено 184 случая, передает News.am.
У министра также спросили, не означает ли это что грузинские власти были более эффективными в борьбе с распространением инфекции, чем в Армении.
''Я приветствую эффективные шаги моих коллег по борьбе с этой инфекцией, и я надеюсь, что им удастся остаться на столь низком уровне. Я разговаривал с послом Китая, и они также обеспокоены возможной новой вспышкой эпидемии. Сегодняшние цифры на будущее ничего не гарантируют'', - отметил Торосян.