Վրաստանում հաստատվել է 4 դեպք, Հայաստանում՝ 184. Թորոսյանի պարզաբանումը
Վրաստանը 1 միլիոն բնակչի հաշվով արել է 9 հազար թեստ, իսկ Հայաստանն արել է 12 հազար 650 թեստ։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 15-ին, Ազատություն Հ/Ը-ի  հետ զրույցում ասել է Արսեն Թորոսյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե Վրաստանում այսօր հաստատվել է 4 դեպք, իսկ Հայաստանում 184, այդ համեմատությունն արդյոք վկայո՞ւմ է, որ Վրաստանի իշխանություններն ավելի արդյունավետ են պայքարել վարակի տարածման դեմ, փոխանցում է News.am-ը:
Նախարարն ասել է, որ կարևոր են նաև թեստավորման խմբերը. «Ես ողջունում եմ իմ կոլեգաների էֆեկտիվ քայլերը՝ պայքարելու այս հիվանդության դեմ, հուսով եմ, որ նրանց այսուհետ էլ կհաջողվի մնալ ցածր թվերի վրա։ Ես խոսում էի Չինաստանի դեսպանի հետ, և նրանք նույնպես անհանգստացած են, որ հնարավոր է՝ տեղի ունենա կրկնակի բռնկում։ Այսօրվա թվերը ոչինչ չեն երաշխավորում ապագայի տեսանկյունից, եթե ուզում են վերադառնալ նորմալ, կամ նոր կենսակերպի»։
Հարցին՝ արդյոք ինքը համաձա՞յն է այն քննադատության հետ, որ իրավապահները պատշաճ հսկողություն այս ամիսներին չեն իրականացրել, Կառավարության ներքին քննարկումներում բարձրաձայնվե՞լ է այդ հարցը, նախարարը պատասխանել է. «Պետական կառավարման բոլոր մարմիններն էլ իրենց աշխատանքը բարելավելու միշտ տեղ ունեն, այդ թվում՝ մենք։ Եթե խոսենք թերացումներից, ապա չեմ վարանի ասել, որ այնպես չի՝ առողջապահական համակարգը գործել է 100 տոկոսո էֆեկտիվությամբ, իսկ որևէ այլ համակարգ՝ ավելի ցածր»։

Armenian Health Minister on Georgia's and Armenia's Coronavirus Cases
Georgia conducted 9,000 tests per 1 million inhabitants, while Armenia conducted 12,650 tests, Minister of Health of Armenia Arsen Torosyan told Azatutyun TV today, touching upon the question whether the comparison between Georgia and Armenia attests to the fact that the Georgian authorities combated the spread of the coronavirus more effectively than the Armenian authorities, News.am reports.
The minister said what is also important are the groups for testing. ''I welcome my counterparts’ effective steps to combat this virus, and I hope they manage to maintain low figures. I was talking to the Ambassador of China, and China is also concerned that there might be a double outbreak. The current figures can’t guarantee anything from the perspective of the future, if they want to return to the normal, or the new normal.''
When asked if he agrees with the criticism that the law-enforcement authorities haven’t implemented control properly over the past months and if the issue has been raised during discussions in government, the minister said the following: ''There is always room for improvement for all public administration bodies, including the Ministry of Health. If we’re talking about omissions, I’ll go ahead and say that it’s not like the healthcare system was 100% effective and other systems were less effective.''