Փոփոխություններ «Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքում
ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց «Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին:
Առաջարկվում է, որ այն դեպքերում, երբ ռազմական կամ արտակարգ դրությունը հայտարարվել է սույն օրենքով նախատեսված հանրաքվեն նշանակվելուց հետո, ապա մինչև ռազմական կամ արտակարգ դրություն հայտարարելն սկսված հարցը հանրաքվեի դնելու հետ կապված բոլոր գործողություններն ու ժամկետները կասեցվում են օրենքի ուժով:
Ըստ նախագծի՝ ռազմական կամ արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո 12 ժամվա ընթացքում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հանդես է գալիս հանրաքվեն կասեցնելու մասին հայտարարությամբ: Հանրաքվեն վերսկսվում է ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտից հետո սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով:
Նախագծով նախատեսված է, որ արտակարգ կամ ռազմական դրության պատճառով կասեցված հանրաքվեն անցկացվում է ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտից ոչ շուտ, քան 50 և ոչ ուշ, քան 65 օր հետո: Ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտից հետո՝ եռօրյա ժամկետում, Հանրապետության նախագահը ընդունում է հրամանագիր, որով նշանակվում է կասեցված հանրաքվեի գործընթացը մեկնարկելու օրը և քվերակության օրը, որը պետք է լինի կիրակի:
Վերսկսված հանրաքվեի գործընթացը մեկնարկելու օրվա և քվեարկության օրվա միջև ժամանակահատվածը չի կարող պակաս լինել ռազմական կամ արտակարգ դրության պատճառով կասեցված հանրաքվեի կասեցման օրվանից մինչև քվեարկության օրն ընկած ժամանակահատվածից: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն իրավասու է պատճառաբանված որոշմամբ փոփոխելու առանձին գործողությունների կատարման ժամկետների հաշվարկը՝ պայմանավորված վերսկսված հանրաքվեի պատշաճ կազմակերպման անհրաժեշտությամբ և սահմանելու վերսկսված հանրաքվեի գործընթացի նախապատրաստման և անցկացման հիմնական միջոցառումների նոր ժամանակացույց:
Հանրաքվեի վերսկսումից հետո քարոզչության կողմերը կարող են օգտագործել իրենց հիմնադրամներում մնացած միջոցները: Ռազմական կամ արտակարգ դրության պատճառով կասեցված հանրաքվեի հիմնադրամների հաշվին կուսակցությունների, հասարակական կազմակերպությունների կամ կուսակցությունների դաշինքների մուծումների չափը քարոզչության հիմնադրամ յուրաքանչյուրի համար չի կարող գերազանցել նվազագույն աշխատավարձի 40 000-ապատիկը:
Ըստ հիմնավորման՝ «Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքը չի կարգավորում նշանակված, բայց ռազմական կամ արտակարգ դրության պատճառով չանցկացված հանրաքվեն ռազմական կամ արտակարգ դրության վերացումից հետո անցկացնելու ընթացակարգը, ուստի նախագծով առաջարկվում է սահմանել այդ ընթացակարգը: Նախագծի նպատակն է սահմանել նշանակված, սակայն ռազմական կամ արտակարգ դրության պատճառով չանցկացված հանրաքվեն ռազմական կամ արտակարգ դրության վերացումից հետո անցկացնելու ընթացակարգը:
«Քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով ներկայացված օրենքի նախագծի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի կողմից` Սահմանադրությանը համապատասխանության մասին որոշումն ընդունվելուց, ինչպես նաև Ազգային ժողովի կողմից հանրաքվե անցկացնելու մասին որոշումն ընդունվելուց հետո` եռօրյա ժամկետում, Հանրապետության նախագահը նշանակում է հանրաքվե: Հանրաքվեն անցկացվում է հանրաքվե նշանակվելուց ոչ շուտ, քան հիսուն, և ոչ ուշ, քան վաթսունհինգ օր հետո»:

В Конституционный закон "О референдуме" вносятся изменения
Правительство Армении на сегодняшнем заседании одобрило законопроект о внесении изменений и дополнений в Конституционный закон "О референдуме".
Согласно обоснованию, законопроектом предлагается следующее изменение: в тех случаях, когда военное или чрезвычайное положение было объявлено после назначения предусмотренного настоящим Законом референдума, то все действия и сроки, связанные с вынесением на референдум вопроса, начавшегося до объявления военного или чрезвычайного положения, приостанавливаются силой закона.
Согласно проекту, в течение 12 часов после объявления военного или чрезвычайного положения Центральная избирательная комиссия выступает с заявлением о приостановлении референдума. Процесс референдума возобновляется в порядке, установленном настоящим Кодексом после окончания военного или чрезвычайного положения.
Проектом предусмотрено, что приостановленный из-за чрезвычайного или военного положения референдум проводится не ранее чем через 50 и не позднее чем через 65 дней после отмены военного или чрезвычайного положения. В трехдневный срок после отмены военного или чрезвычайного положения президент республики принимает указ, которым назначается день начала процесса приостановленного референдума и день голосования, который должен быть в воскресенье.
Период между днем начала процесса референдума и днем голосования не может быть меньше периода со дня приостановления процесса референдума, приостановленного из-за военного или чрезвычайного положения. Центральная избирательная комиссия вправе мотивированным решением изменить расчет сроков выполнения отдельных действий в связи с необходимостью надлежащей организации возобновленного референдума и установить новый график основных мероприятий по подготовке и проведению возобновленного процесса референдума.
После возобновления процесса референдума стороны агитации могут использовать оставшиеся в своих фондах средства. Размер взносов партий, общественных организаций или партийных блоков на счет фондов референдума, приостановленного из-за военного или чрезвычайного положения, не может превышать 40 000-кратный размер минимальной заработной платы для каждого агитационного фонда.
Согласно обоснованию, Конституционный закон "О референдуме" не регулирует процедуру проведения назначенного, но не прошедшего из-за военного или чрезвычайного положения референдума после отмены военного или чрезвычайного положения, поэтому проектом предлагается установить эту процедуру. Цель проекта - установить процедуру проведения назначенного, но не прошедшего из-за военного или чрезвычайного положения референдума после отмены военного или чрезвычайного положения.
"Президент республики в трехдневный срок после принятия Конституционным судом постановления о соответствии проекта закона Конституции, представленного в порядке Гражданской инициативы, а также принятия Национальным собранием постановления о проведении референдума назначает референдум. Референдум проводится не ранее чем через пятьдесят и не позднее чем через шестьдесят пять дней после назначения референдума".