Ֆրանկ Փալոնը և Հայ դատի հանձնախումբը կոչ են արել ԱՄՆ-ին դատապարտել Ադրբեջանի զորավարժությունները
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավարները և ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրանկ Փալոնը երկու առանձին նամակ են հղել ԱՄՆ վարչակազմին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ Ադրբեջանում անկացվող լայնածավալ զորավարժությունների վտանգների վերաբերյալ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Հայ դատի հանձնախմբի տարածած հաղորդագրությունը, նրանք ԱՄՆ վարչակազմին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին ներկայացրել են այն լուրջ վտագները, որոնք կարող են առաջանալ Ադրբեջանի կողմից անցկացվող լայնածավալ զորավարժությունների ժամանակ։
«Մենք ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրանկ Փալոնին և բոլոր նրանց, ովքեր միացել են նախաձեռնությանը, որպեսզի զգուշացնեն ԱՄՆ վարչակազմին և միջազգային հանրությանը համաճարակային պայմաններում Ադրբեջանի անխոհեմ քայլերի մասին»,- ասել է ԱՄՆ-ի Հայ դատի հանձնախմբի կառավարության հետ կապերի տնօրեն Թերեզա Երիմյանը։
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրանկ Փալոնը և Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավարները առաջին նամակը հղել են ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյին և Միացյալ Նահանգների պաշտպանության նախարար Մարկ Էսպերին, իսկ երկրորդը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին։ Նրանք նամակում նշել են, որ այդ զորավարժությունները վտանգավոր են, խախտում են դիվանագիտական համաձայնագրերը և կարող են ապակայունացնել անվտանգությունը Հարավային Կովկասում այն ժամանակ, երբ կորոնավիրուսը հարյուր հազարավոր կյանքեր է  խլել։
Նրանք նամակներում կոչ են արել ԱՄՆ վարչակազմին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին հրապարակայնորեն դատապարտել Ադրբեջանում անցկացվող զորավարժությունները:
Ֆրանկ Փալոնը և Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավարները պետքարտուղար Պոմպեոյին և պաշտպանության նախարար Էսպերին հասցեագրված նամակում նաև անհանգստություն են հայտնել ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանի անվտանգության ոլորտին 100 մլն դոլար օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ։
Մայիսի 20-24-ն Ադրբեջանում անցկացվում են լայնածավալ օպերատիվ-մարտավարական զորավարժություններ: Դրանց հիմնական թեման գիշերային ժամին, հակառակորդի հարձակման կանխումն է, նրան տարբեր ուղղություններով հակահարված տալը՝ անցնելով հարձակման:

Франк Паллоне и ANCA призвали США осудить проводимые Азербайджаном военные учения
Руководители комитета Ай-Дата США и сопредседатель Комитета Конгресса по армянским вопросам Франк Палоне направил два отдельных письма администрации США и сопредседателям Минской группы в связи с опасностями проводимых Азербайджаном широкомасштабных военных учений. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на заявление  комитета Ай-Дата США, администрации США и сопредседателям МГ ОБСЕ представлены серьезные опасности, которые могут возникнуть в ходе проводимых Азербайджаном военных учений.
''Мы хотели бы поблагодарить Франка Паллоне и всех тех, кто присоединился к инициативе, чтобы предупредить администрацию США и международное сообщество о безрассудных действиях Азербайджана в условиях пандемии'', - сказала директор по связям ANCA Тереза Еримян.
Франк Паллоне и руководители Армянского национального комитета Америки направили первое письмо госсекретарю США Майку Помпео и министру обороны США Марку Эсперу, а второе - сопредседателям Минской группы ОБСЕ. Они отметили в письме, что эти военные учения носят угрозу, нарушают дипломатические соглашения и могут дестабилизировать безопасность на Южном Кавказе в то время, когда коронавирус уносит сотни тысяч жизней по всему миру.
В своих письмах они призвали администрацию США и сопредседателей Минской группы ОБСЕ публично осудить военные учения в Азербайджане.
В письме госсекретарю Помпео и министру обороны США также выражена обеспокоенность по поводу помощи США в размере 100 миллионов долларов для сектора безопасности Азербайджана.