ՄԻԵԴ-ը որոշում կկայացնի հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության մասին
Մայիսի 26-ին ՄԻԵԴ-ը որոշում կկայացնի ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակներում ադրբեջանցի սպայի կողմից հայ զինվորի սպանության վերաբերյալ:
Դիմումատուները Հայաստանի երկու քաղաքացի Հայկ Մակուչյանը և այժմ արդեն հանգուցյալ Սամվել Մինասյանն են: Այս գործի հարցերով զբաղվում են պարոն Մինասյանի այրին և երեխաները:
2004թ. փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը քնած ժամանակ կացնահարել էր հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին, ինչի համար 2006թ. ապրիլի 13-ին Բուդապեշտի դատարանի կողմից դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման` առանց 30 տարի ներման իրավունքի: Սպաները մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված անգլերեն դասընթացներին: Հայ մյուս սպային սպանելու ոճրագործի փորձը ձախողվել էր:
2012 թվականի օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի կառավարությունը Սաֆարովին արտահանձնել էր Ադրբեջան, որտեղ նրան անհապաղ ազատել էին, մեծարել իբրև ազգային հերոսի, կոչումը բարձրաձրել, բնակարան և նպաստ հատկացրել: Նույն օրը Հայաստանը հայտարարել էր Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցնելու մասին:

ЕСПЧ вынесет постановление по делу об убийстве армянского офицера Рамилем Сафаровым в 2004 году
ЕСПЧ 26 мая вынесет постановление по делу об убийстве армянского солдата азербайджанским офицером в рамках программы НАТО, передает News.am.
Заявителями являются два гражданина Армении, Айк Макучян и ныне пойкойный Самвел Минасян.
Вдова г-на Минасяна и дети занимаются вопросами данного дела.
В феврале 2004 года в Будапеште в рамках программы НАТО "Партнерство во имя мира" проходили курсы английского языка. В них принимали участие армянские и азербайджанские офицеры, в том числе будущая жертва Гурген Маргарян и его убийца Рамиль Сафаров. Ночью 19 февраля Сафаров проник в незапертую комнату и зарубил топором спящего Гургена Маргаряна. После этого Сафаров попытался убить второго армянского офицера – Айка Макучяна. К счастью, попытка оказалась безуспешной – дверь комнаты была заперта. 13 апреля 2006 года Сафаров был приговорен будапештским судом к пожизненному заключению без права на помилование в течение 30 лет. В суде Сафаров менял показания, отказывался от первоначальных заявлений, мотивируя это тем, что плохо владеет русским и английским. 31 августа 2012 года Сафарова экстрадировали в Азербайджан, где он был немедленно помилован президентом, повышен в звании и получил подарки – дом и жалованье за 8 лет.