Վրաստանը չի կարողանա բացել սահմանը Հայաստանից ժամանող զբոսաշրջիկների համար
Վրաստանը չի կարողանա բացել սահմանը զբոսաշրջիկների համար այն երկրներից, որոնք ունեն կորոնավիրուսի մեծ տարածվածություն: Այս երկրների ցանկում է նաև Հայաստանը, «Պիրվելի» հեռուստաընկերության եթերում ասել է Վրաստանի «Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի» ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեն, փոխանցում է Aysor.am-ը:
«Առաջին հերթին զբոսաշրջիկներ կժամանեն «կանաչ գոտու» երկրներից: Զբոսաշրջության վարչությունն աշխատում է այս ուղղությամբ: Կստորագրվեն երկկողմանի պայմանագրեր նվազագույն ռիսկ ունեցող երկրների հետ: Մշակվում են նաև որոշակի ընթացակարգեր՝ ինչ թեստ պետք է հանձնի զբոսաշրջիկը նախքան ժամանումը: Շատ երկրներ արդեն ներդրել են այդ կանոնները: Օրինակ՝ մեր այն քաղաքացիները, որոնք Թուրքիա են մեկնում բուժման, պետք է անցնեն ՊՇՌ-թեստ՝ ոչ վաղ, քան սահմանը հատելուց առաջ 48 ժամում», - ասել է նա:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Վրաստանը կարող է «անվտանգ միջանցք» գործարկել Իսրայելից, Ավստրիայից, Չեխիայից և Ուկրաինայից զբոսաշրջիկների համար:

Georgia will not open border for tourists from countries where coronavirus is widely spread. This list includes Armenia too, head of Georgian National Center of Disease Control Amiran Gamkrelidze told in an interview with Pirveli TV, "Aysor.am'' reports.
''First of all the tourists will arrive from ''green zone'' countries. The Tourism Department is working in this direction. Bilateral agreements will be signed with countries having minimal risks. Certain procedures are being worked out on what tests a tourist must undergo before arriving here. Many countries have already introduced these rules. For instance our citizens who depart for Turkey for treatment must undergo PCR test not earlier than 48 hours before the arrival,'' he said.
It has been reported that Georgia may operate ''safe corridor'' for tourists from Israel, Austria, Czech Republic and Ukraine.