Պուտինն ու Թրամփը հեռախոսազրույց են ունեցել
ՌԴ և ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Դոնալդ Թրամփը հեռախոսազրույց են ունեցել: Հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
«Հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկվել է կորոնավիրուսի դեմ պայքարի միջոցառումները։ Պուտինը շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստան թոքերի արհեստական օդափոխման ամերիկյան սարքեր առաքելու համար։
Պուտինը շնորհավորել է Դոնալդ Թրամփին մայիսի 30-ին Crew Dragon տիեզերանավի հաջող արձակման կապակցությամբ։ Երկուստեք հաստատվել է տիեզերական ոլորտում փոխշահավետ համագործակցության պատրաստակամությունը։
Կողմերը դիտարկել են ՕՊԵԿ+-ի համաձայնագրի իրականացման համատեքստում համաշխարհային նավթային շուկայում իրավիճակը։ Արձանագրվել է, որ այդ բազմակողմանի պայմանավորվածությունը, որը ձեռք է բերվել ՌԴ և ԱՄՆ նախագահների ակտիվ աջակցությամբ, տանում է դեպի նավթի պահանջարկի աստիճանական վերականգնման և գների կայունացման։
Թրամփը տեղեկացրել է G7-ի գագաթաժողովը Ռուսաստանի, Ավստրալիայի, Հնդկաստանի և Կորեայի Հանրապետության առաջնորդների հնարավոր մասնակցությամբ անցկացնելու իր գաղափարի մասին։
Նշվել է ռազմավարական կայունության և ռազմական ոլորտում վստահության միջոցառումների ռուս-ամերիկյան երկխոսության ակտիվացման կարևորությունը։

Путин и Трамп обсудили саммит G7, коронавирус и нефтяной рынок
По инициативе американской стороны состоялся телефонный разговор Владимира Путина с Президентом Соединённых Штатов Америки Дональдом Трампом, сообщает пресс-служба Кремля.
"Проведён обмен мнениями о принимаемых в обеих странах мерах по борьбе с коронавирусом. Владимир Путин выразил признательность в связи с поставкой в Россию американских аппаратов искусственной вентиляции лёгких.
Президент Российской Федерации поздравил Дональда Трампа с состоявшимся 30 мая успешным запуском пилотируемого космического корабля ''Крю Дрэгон'', доставившего американских астронавтов на Международную космическую станцию. Подтверждён обоюдный настрой на развитие взаимовыгодного сотрудничества в космической сфере.
Рассмотрено положение дел на мировом нефтяном рынке в контексте реализации соглашения ''ОПЕК плюс''. Констатировано, что эта многосторонняя договорённость, достигнутая при активной поддержке президентов России и США, ведёт к постепенному восстановлению спроса на нефть и стабилизации цен.
Дональд Трамп проинформировал о своей идее проведения саммита ''Группы семи''с возможным приглашением лидеров России, Австралии, Индии и Республики Корея.
Отмечена важность активизации российско-американского диалога в области стратегической стабильности и мер доверия в военной сфере.