Հայաստանում այսուհետ հանրային վայրերում դիմակ կրելը դառնում է պարտադիր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանի և ոստիկանության պետ Արման Սարգսյանի հետ ճեպազրույց է անցկացրել պարետատան նիստից հետո։ Ճեպազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել կորոնավիրուսի համաճարակի հետ կապված իրավիճակին և պարետատան նիստում ընդունված որոշմանը։
Մասնավորապես, տեղեկացվել է, որ պարետատան որոշմամբ՝ Հայաստանում այսուհետ հանրային վայրերում դիմակ կրելը դառնում է պարտադիր։ «Այսինքն հենց ձեր բնակարանը լքեցիք, պետք է լինեք դիմակով՝ սկսած բակերից, վերելակից, փողոցում քայլելիս: Քանի որ եղանակն ամառային է և զբոսանքի տրամադրող, այդ ժամանակ դիմակի կրումը պետք է լինի պարտադիր, որովհետև բազմամարդ զբոսանքները նույնպես լինում են վարակի փոխանցման աղբյուր»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը։
Իր հերթին, փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը հավելել է, որ պարետատան նիստում գնահատվել է առողջապահական համակարգի ներկա իրավիճակը, սպասարկման հնարավոր ծավալները։ «Մենք մեր գործիքակազմում ունենք ծայրահեղ միջոցներ, որոնց թվում են՝ տեղաշարժի սահմանափակումներին, տնտեսական գործունեության արգելքի վերադարձը, ինչպես նաև պարետային ժամ սահմանելու հնարավորությունը»,-ասել է փոխվարչապետը՝ կոչ անելով բոլորին պահպանել հակահամաճարակային կանոնները:
Վարչապետ Փաշինյանը քաղաքացիներին հորդորել է նաև մասնակցել կանոնների պահպանման ուղղությամբ հանրային վերահսկողության ֆլեշմոբին և սոցցանցային էջերում ներկայացնել խախտման փաստը նկարագրող լուսանկարները։ Կառավարության ղեկավարը նկատել է, որ երեկվանից սկսված ֆլեշմոբը տվել է իր դրական արդյունքները և ինքը ևս ակտիվորեն մասնակցելու է հանրային վերահսկողության գործընթացին։

В Армении ношение масок в общественных местах становится обязательным
После заседания комендатуры премьер-министр Никол Пашинян провел брифинг вместе с вице-премьером, комендантом Тиграном Авиняном и начальником полиции Арманом Саркисяном. В ходе брифинга были затронуты ситуация в связи с эпидемией коронавируса и принятое на заседании комендатуры решение.
В частности, было отмечено, что решением комендатуры в Армении отныне ношение масок в общественных местах становится обязательным. “Т.е. необходимо носить маску с того момента, когда человек выходит из своего дома - во дворе, в лифте, во время прогулок по улице. Поскольку погода летняя и настраивает на прогулки, то носить маску обязательно, потому что многолюдные прогулки также являются источником инфекции”, - сказал премьер-министр Пашинян.
В свою очередь, вице-премьер, комендант Тигран Авинян добавил, что на заседании комендатуры была оценена текущая ситуация в системе здравоохранения и возможные объемы обслуживания. “У нас есть экстренные меры в нашем инструментарии, в том числе ограничение передвижения, возврат к запрету на экономическую деятельность, а также возможность введения комендантского часа”, - сказал вице-премьер, призвав всех соблюдать противоэпидемические правила.
Премьер-министр Пашинян призвал граждан принять участие во флешмобе общественного контроля за соблюдением правил и представлять в социальных сетях фотографии фактов нарушения установленных комендатурой правил. Глава правительства отметил, что начатый вчера флешмоб дал положительные результаты, и он лично будет активно участвовать в процессе общественного контроля.