Ջավախքում ծանր տեխնիկայով վնասել են հայկական եկեղեցին և գերեզմանները
Անհայտ անձինք ծանր տեխնիկայով վնասել են Ջավախքի Ախալքալաքի շրջանի Գոման գյուղի հայկական եկեղեցին և բակում գտնվող գերեզմանները, տեղեկացնում է Sputnik Georgia-ն` Վրաստանի մշակութային ժառանգության պահպանության ազգային գործակալության վրա հղումով, փոխանցում է PanArmenian-ը:
Գործակալության աշխատակիցները պարզել են, որ Սբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու բակում ծանր տեխնիկայի հետքեր են երևում կառույցի երեք ճակատային մասերի՝ արևմտյան, հարավային և արևելյան կողմերից։
«Վնասվել են գերեզմանները, ամենուր մարդկային մասունքներ են։ Վնասվել են նաև պարիսպն ու մուտքը»,– գրում է պարբերականը։
Գործակալության աշխատակիցները պարզում են մշակութային ժառանգության հուշարձանի վնասման աստիճանը, իսկ ոստիկանությունը փնտրում է մեղավորներին։

Неизвестные повредили армянский храм в Ахалкалакском районе Грузии
Неизвестные повредили армянский храм и могилы, находящиеся во дворе храма, в селе Гомани Ахалкалакского района в Самцхе-Джавахети, сообщает Sputnik Грузия со ссылкой на Национальное агентство по охране культурного наследия Грузии.
Сотрудники инспекционной группы Службы по надзору агентства обнаружили многочисленные повреждения.
Во дворе храма "Сурб Григор Лусаворич" видны следы тяжелой техники у трех фасадов сооружения - с западной, южной и восточной сторон. Повреждены могилы, всюду разбросаны человеческие останки. Повреждены также ограда и порог.
Представители агентства выявляют степень повреждения памятника культурного наследия, а полиция ищет виновных.
На основании заявления агентства управление полиции МВД Самцхе-Джавахети возбудило уголовное дело по факту повреждения памятника культурного наследия.