Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ԵՄ գործընկերների հետ քննարկել է համատեղ ծրագրերը
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տեսազանգ է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության արևելյան հարևանության հարցերով տնօրեն Լոուրենս Մերեդիթի հետ:
Ինչպես տեղեկացնում է փոխվարչապետի մամուլի գրասենյակը, տեսազանգին մասնակցել են նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրեա Վիկտորինը և Եվրոպական հանձնաժողովից մի շարք ներկայացուցիչներ:
Փոխվարչապետը, ողջունելով գործընկերներին, բարձր է գնահատել ԵՄ աջակցությունը Հայաստանին այս բարդ ժամանակաշրջանում և շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ համագործակցության համար:
Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման ընթացքին առնչվող հարցեր, անդրադարձ է կատարվել առաջիկայում կայանալիք Արևելյան գործընկերության ղեկավարների տեսակոնֆերանսին Հայաստանի մասնակցությանը: Տեսազանգի մասնակիցները քննարկել են նաև 2020 թվականի տարեկան գործողությունների ծրագրի շրջանակներում մշակված համաձայնագրերի նախագծերը, մասնավորապես՝ դատաիրավական ոլորտում և համավարակի դեմ պայքարին ուղղված հակաճգնաժամային բյուջետային աջակցության ծրագրերը: ԵՄ պատվիրակության անդամներն ընդգծել են, որ ծրագրերը կամփոփվեն առաջիկա ամսում:
Լոուրենս Մերեդիթը վերահաստատել է ԵՄ պատրաստակամությունը՝ Հայաստանին աջակցելու COVID-19 համավարակի դեմ պայքարում, ինչպես նաև շարունակական աջակցություն տրամադրելու բարեփոխումների իրականացման գործընթացում, ներառյալ 2020 թվականի ծրագրերի համատեքստում: Նա շնորհակալություն է հայտնել փոխվարչապետին իրականացված համապարփակ աշխատանքի և կառուցողական համագործակցության համար: Լոուրենս Մերեդիթը տեղեկացրել է, որ ԱլԳ ղեկավարների հանդիպմանը ակնկալվում է քննարկել երկարաժամկետ քաղաքականության հինգ նպատակադրումները, որոնք առաջարկվել էին ս.թ. մարտի 18-ին հրապարակված Արևելյան գործընկերության ապագայի վերաբերյալ համատեղ առաջարկի մեջ:
Տեսազանգի ընթացքում զրուցակիցները միմյանց ներկայացրել են համավարակի դեմ պայքարում նախաձեռված միջոցառումները և քննարկել են կորոնավիրուսի տարածման արդյունքում երկրների առջև ծառացած խնդիրները:

Вице-премьер Армении с коллегами из ЕС обсудил совместные программы
Вице-премьер Армении Мгер Григорян провел дистанционный разговор с директором Генерального директората Европейской комиссии по вопросам соседства и переговоров по расширению Лоуренсом Мередитом.
Как сообщили "Арменпресс" в офисе вице-премьера Мгера Григоряна, в дистанционном разговоре приняли участие также руководитель делегации ЕС в Армении, чрезвычайный и полномочный посол Андреа Викторин и ряд представителей Европейской комиссии.
Вице-премьер-министр, приветствуя коллег, высоко оценил содействие, оказываемое ЕС Армении в этот сложный период и выразил благодарность за эффективное сотрудничество.
Участники видеоразговора обсудили также проекты соглашений, разработанных в рамках годовой программы действий на 2020 год, в частности, программы антикризисного бюджетного содействия в судебно-правовой сфере и борьбе с пандемией.
Лоуренс Мередитт подтвердил готовность ЕС содействовать Армении в борьбе с эпидемией COVID-19, а также в процессе реализации реформ, включая и программы 2020 года. Он поблагодарил вице-премьера за проделанную всеобъемлющую работу и конструктивное сотрудничество. Лоуренс Мередит сообщил, что на встрече лидеров Восточного партнерства ожидается обсуждение пяти целей долгосрочной политики, предложенных в опубликованном 18 марта совместном предложении о будущем Восточного партнерства.
В ходе видеозвонка собеседники представили друг другу инициированные в борьбе с эпидемией мероприятия и обсудили проблемы, стоящие перед странами в результате распространения коронавируса.