Պետական ​​հատվածի աշխատողների աշխատավարձերը պետք է բարձրացվեն. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում և պետական ծառայության այլ ոլորտներում ես խնդիր եմ տեսնում աշխատողների աշխատավարձերի համապատասխանության առումով: Այս մասին հունիսի 10-ին մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովների համատեղ նիստին 2019 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ զեկույցի քննարկմանը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, հաղորդում է news.am-ը:
Նրա կարծիքով՝ պետական ​​հատվածում աշխատողների աշխատավարձերը պետք է բարձրացվեն: «Այս հարցի հետաձգումը ապահովում է անկայունության պահպանումը պետական ​​կառույցներում՝ արդյունավետ քաղաքականության իրականացման տեսանկյունից»,- նշեց Մնացականյանը:
Նա նաև հավելեց, որ որոշակի թյուրըմբռնում կա այն փաստի առնչությամբ, որ երբ դիվանագետները գնում են արտագնա աշխատանքի, ամեն ինչ անմիջապես սկսում է լավ գնալ: «Դա այդպես չէ. Մեր դիվանագետներն արտերկրում բավականին համեստ են ապրում»,- վստահեցրեց նախարարը:

МИД Армении: зарплаты сотрудникам госсектора следует повысить
В Министерстве иностранных дел Армении и в других сферах государственной службы я вижу проблему по части соответствия зарплат сотрудников. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2019 год заявил 11 июня министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, отвечая на вопросы депутатов, передает news.am.
По его мнению, зарплаты сотрудников, работающих в госсфере, необходимо повысить. "Отсрочка данного вопроса обеспечивает сохранение нестабильности в госструктурах с точки зрения реализации эффективной политики", - отметил Мнацаканян.
Он также добавил, что существует некоторое недопонимание относительно того, что когда дипломаты едут на работу за границу, то все сразу начинает идти хорошо. "Это не так. За рубежом наши дипломаты живут довольно-таки скромно", - заверил министр.