Իրանի խորհրդարանում առաջարկել են Ջորջ Ֆլոյդի պատվին Թեհրանում փողոց վերանվանել
Իրանի Մեջլիսի պատգամավոր Մոհամմադ Մեհդի Զահեդին առաջարկել է Թեհրանի փողոցներից մեկը վերանվանել ԱՄՆ-ում մահացած աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի պատվին, հայտնում է ISNA-ն:
«Ես առաջարկում եմ Թեհրանի փողոցներից մեկն անվանակոչել Ջորջ Ֆլոյդի անունով՝ ի նշան բողոքի ընդդեմ կապիտալիստական և ռասիստական արևմտյան համակարգի»,- ասել է պատգամավորը:
Հիշեցնենք, որ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հունիսի 4-ին հայտարարել էր, որ Ֆլոյդի պատմութունը դարձել է գլոբալ՝ շարժման մեջ դնելով ուժերի, որոնք հակազդում են մարդկանց կեղեքմանը: Երկրի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիի խոսքով՝ ամերիկյան իշխանությունների կողմից սեփական բնակչության ճնշումը նման է մյուս պետությունների նկատմամբ ԱՄՆ մոտեցմանը:

В парламенте Ирана предложили переименовать улицу в Тегеране в честь Джорджа Флойда
Депутат иранского Меджлиса (парламента) Мохаммад Мехди Захеди предложил переименовать одну из улиц Тегерана в честь погибшего в США афроамериканца Джорджа Флойда. Об этом сообщает в четверг агентство ISNA, передает ТАСС.
"Я предлагаю назвать одну из улиц Тегерана именем Джорджа Флойда в знак протеста против капиталистической и расистской западной системы", - сказал он.
4 июня президент Ирана Хасан Роухани заявил, что история Флойда стала глобальной, приведя в движение силы, противостоящие угнетению людей. По словам духовного лидера и руководителя страны Али Хаменеи, притеснения американскими властями своего собственного населения схожи с подходом США в отношении других государств.