Հայկ Քոթանջյան. Իշխանության փոխանցման սխալներից քաղվող դասերը՝ փոփոխվող աշխարհակարգի համատեքստում
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հունիսի 8-ին «Գոլոս Արմենիի» թերթում քաղաքական գիտությունների դոկտոր, գեներալ-մայոր, ՀՀ պաշտպանության նախարարության Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի նախկին պետ-Պաշտպանության նախարարի նախկին խորհրդական Հայկ Քոթանջյանի հեղինակած «Իշխանության փոխանցման սխալներից քաղվող դասերը՝ փոփոխվող աշխարհակարգի համատեքստում» հոդվածը:
Երբ համաճարակի գագաթնակետը հաղթահարված կլինի, Հայաստանն անխուսափելիորեն ձեռք կբերի վերանայված քաղաքական օրակարգ՝ ուղղված երկսուբյեկտ հայկական ազգային պետականության կայուն ժողովրդավարական զարգացմանը, որն իր նորարարական ռեսուրսները քաղելու է Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի եռամիասնությունից: Ընդ որում, իրականությունն այն է, որ հենց հիմա է հայկական հասարակության մեջ հատուկ պահանջարկ վայելում այն հարցը, թե ինչ է մեզ սպասվում միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում: Այդ մասին բարձրաձայնում են փորձագետները, ԶԼՄ-ներն ու սոց ցանցերը, լայն հանրությունը:
Այդ հարցն անհրաժեշտ է դարձնում գիտակցել իշխանության նոր տրանզիտի (այսուհետ՝ փոխանցման(խմբ.)) մարտահրավերները, որը կոչված է լինելու հայկական պետականաշինության մեջ ներդնել առնվազն ոչ ավանդական և արդյունավետ ինստիտուցիոնալ լուծումներ: Իշխանության փոխանցման արդյունավետ մոդելների բարդ և համակարգային փնտրտուքով այժմ զբաղվում են շատ երկրների քաղաքական էլիտաներ: Նման փնտրտուքի ականատես ենք լինում Ռուսաստանում, Չինաստանում, ԱՄՆ-ում և այլ մեծ ու փոքր երկրներում: Իշխանության փոխանցման արդյունավետ ուղիների որոնման մեջ բացառիկ կարևորություն է տրվում գիտական-փորձագիտական հանրույթին: Հենց նրանց ռազմավարական վերլուծությունների և խորհրդատվության հիման վրա են մշակում աշխարհակարգի կերպափոխման գործընթացում արդյունավետ կերպով ներգրավվելու իրենց ծրագրերը վերոնշյալ ռազմավարական որոշումների կայացմամբ զբաղվող ազգային և միջազգային կենտրոնները:
Նման նորարարական լուծումների համաժամանակյա որոնումը Հայաստանում պետք է դառնա բարձր որակավորում ունեցող փորձագետներից կազմված պրոֆեսիոնալ պետականագետների խմբի կարևորագույն տեսական և կիրառական խնդիրը: Այդ մասնագետները պետք  է ներգրավվեն, առաջին հերթին, քաղաքագիտության, էկոնոմիկայի և ֆինանսների, իրավունքի, ռազմական-անվտանգային քաղաքականության, կիբերտարածության ռեսուրսների կառավարման և մշակույթի ոլորտներից: Նրանց խնդիրն է լինելու մշակել իշխանության նոր փոխանցման ռազմավարությունն ու ծրագիրը՝ ուղղված Հայաստանի կայուն և անվտանգ զարգացման գործընթացների արդյունավետ կառավարմանը՝ գործող իշխանության կուրսի փոխարեն, որը կորոնավիրուսի, տնտեսական ճգնաժամի և տարածաշրջանի ոչ պատերազմ-ոչ խաղաղություն իրավիճակի մարտահրավերներին արձագանքում է փորձի և սխալի մեթոդների ինքնաբուխ փորձարկումներով:
Հայաստանի և ողջ աշխարհի հայության համար այդ կենսական կարևորություն ունեցող հարցի արդյունավետ լուծման համար կարևոր դեր կարող է խաղալ ոչ վաղ անցյալի միջազգային պրակտիկայում իշխանության փոխանցման դասերի վերարժեվորումը:
Նորագույն ժամանակներում աշխարհակարգի ֆունդամենտալ փոփոխության գործընթացում իշխանության փոխանցման դասերի մեջ ժամանակակից ռազմավարական վերլուծաբանները հատուկ ուշադրություն են հատկացնում ԽՍՀՄ վերակառուցմանը: Դա բացատրվում է նաև երկբևեռ աշխարհակարգի փլուզումից հետո միջազգային հարաբերությունների համակարգի կառուցման, ինչպես նաև պետություններում և նրանց նոր միություններում իշխանության և ռեժիմի տարանցման ծավալված փնտրտուքով՝ «սառը պատերազմում հաղթանակի և պարտության սինդրոմից» հետո:
Վերջերս ի պատասխան Հայաստանում իշխանության փոխանցման գործընթացում հաղթանակ-պարտությունն ուսումնասիրող գործընկերոջս հարցին՝ վերաբերող ԽՍՀՄ վերակառուցման գործընթացում իշխանության-ռեժիմի փոխանցման ընթացքում «սարսափելի արտակարգության» ժամանակ պետական կառավարման ձախողման ռազմավարական գիտակցությանը, ես անհրաժեշտ համարեցի ուշադրություն դարձնել անցյալի դասերի այն գնահատականներին, որ տվել են Ռուսաստանի և ԱՄՆ առաջատար պետականագետները Մոսկվայում ԽՍՀՄ և Վրաշավյան պակտի փլուզումից հետո:
Այսպիսով, անդրադառնանք աշխարհակարգի ֆունդամենտալ կերպափոխումների գործընթացում իշխանության փոխանցման դասերին: 1991թ-ի վերջին Մոսկվայում ՌԴ նախագահին կից գործող Պետական Կառավարման Ռուսական Ակադեմիայի հովանու ներքո հավաքագրվել էր ռազմավարական վերլուծաբան-պետականագետների խումբ Մոսկվայի, Յելի և Հարվարդի համալսարաններից՝ Վերակառուցման առաջին արդյունքների վերաբերյալ մտագրոհ անցկացնելու համար (ես ներգրավվել եմ որպես ՌԴ նախագահին կից գործող Կառավարման ռուսական ակադեմիայի երիտասարդ ավագ գիտաշխատող և Ռուսաստանի միջազգային հարաբերությունների տեսության և մոդելավորման  ասոցիացիայի գիտական քարտուղար (ՌԴ ԱԳՆ դիվանագիտական ակադեմիայի պրոֆեսոր Էդուարդ Սկակունովի ղեկավարությամբ):
Գիտակցելով ԽՍՀՄ սարսափելի քայքայմանը վերջնական գնահատական տալու գերզգայունությունը՝ համակարգագետ քաղաքագետները, դիստանցավորվելով հնարավոր կուսակցական, քաղաքական նախասիրություններից, լինելով «արմատներով կիբերնետիկայից եկող քաղաքագետներ», անհրաժեշտ համարեցին դիմել կառավարման ընդհանուր տեսության աբստրակտ հիմքերին (տեսական կիբերնետիկային): ԽՍՀՄ փոխակերպման տապալման այդ ընդհանրացված և նուրբ գնահատականի հիմքում պետականագետ-քաղաքագետները դրեցին անհրաժեշտ բազմազանության սկզբունքը, որի հեղինակը տեսական կիբերնետիկայի հայրերից մեկն է՝ բարդ համակարգերի ուսումնասիրությամբ զբաղվող բրիտանացի հետազոտող Ուիլյամ Ռոսս Էշբին:
Արդյունքում, ի դեմս ԽՄԿԿ ԿԿ գլխավոր քարտուղարի՝ ԽՍՀՄ նախագահի ռազմավարական որոշումների կայացման կենտրոնի կողմից պետության կառավարման ձախողման նուրբ գնահատականը հետևյալ տեսքը ստացավ: Ձախողումը պայմանավորված էր նրանով, որ Գորբիի անհրաժեշտ բազմազանության (արտակարգ մարտահրավերների պայմաններում պետության կառավարման սուբյեկտի ինտելեկտուալ բազմազանությունը) չափը չէր համապատասխանում կառավարման օբյեկտի բազմազանության (փոխակերպվող ԽՍՀՄ-ի) չափին և լուծվող խնդիրների (պետություն-հասարակություն վերակառուցմանը) բարդությանը:
Մեծ տարբերության համար, կրկին կուսակցական, քաղաքական նախասիրություններից դիստանցավորման դեպքում, դիտարկվել է ՉԺՀ-ում իշխանության ռազմավարական փոխանցման մեկնարկը, որն իրականացվում էր Դեն Սյաուպինի ղեկավարության ներքո (նա երբեք երկրի ղեկավարի պաշտոն չի զբաղացրել, բայց եղել է Չինաստանի փաստացի ղեկավարը 1970-ականներից): Միաժամանակ, նրա ինտելեկտուալ բազմազանությունը չինական պետության-հասարակության համակարգային կերպափոխման գործընթացի կառավարման առաջատար սուբյեկտի դերում գնահատվել է որպես բավարար՝ արտակարգ կառավարման օբյեկտի բազմազանության չափին (ՉԺՀ-ի)  և մարտահրավերների և լուծման ենթակա խնդիրների բարդությանը (սոցիալիստական պետության համակարգային մոդեռնիզացիան՝ հաշվի առնող չինական հասարակության ազգային յուրահատկությունները):
Արդյունքում, մենք պետականագետ գործընկերների հետ միասին վերահաստատել ենք Էշբիի անհրաժեշտ բազմազանության սկզբունքի, որը կառավարման ունիվերսալ օրենք է, կիրառման նպատակահարմարությունը՝ ներկայիս մեր ազգային պետականությանը սպառնացող արտակարգ փուլում Հայաստանի Հանրապետության արդյունավետ կառավարումը գնահատելիս:

Гайк Котанджян: Уроки ошибок транзита власти в контексте меняющегося миропорядка
Представляем вашему вниманию статью "Уроки ошибок транзита власти в контексте меняющегося миропорядка" доктора политических наук (РФ), генерал-майора, бывшего руководителя Института национальных стратегических исследований минобороны РА Гайка Саргисовича Котанджяна, опубликованную 08.06 в газете "Голос Армении".
Когда пик эпидемии будет пройден, Армения неизбежно найдет обновленную политическую повестку, нацеленную на устойчивое демократическое развитие двусубъектной армянской национальной государственности, черпающей инновационный ресурс в триединстве Армении, Арцаха и Диаспоры. При этом истина в том, что ответ на вопрос – что же у нас на горизонте в среднесрочной и дальней перспективе? – армянским обществом остро востребован именно сейчас. Об этом сигнализируют эксперты, медийно-сетевые источники и широкая общественность.
ЭТОТ ВОПРОС В КОНЕЧНОМ СЧЕТЕ ПРЕДПОЛАГАЕТ осмысление вызовов нового транзита власти, призванного внести в обустройство армянской государственности как минимум неординарные и эффективные институциональные решения. Многосложным системным поиском эффективных моделей транзита власти ныне заняты политические элиты многих государств. Мы наблюдаем за этими поисками в России, Китае, США и других больших и малых странах мира. В поиске эффективных путей транзита власти исключительно важная роль отведена их научно-экспертным сообществам. Именно на основе их стратегической аналитики и консалтинга разрабатывают свои программы эффективного вписывания в процесс трансформирования миропорядка национальные и международные центры принятия упомянутых выше стратегических решений.
И синхронный поиск этих инновационных решений в Армении должен стать важнейшей теоретической и практической задачей команды профессиональных государствоведов из числа высококвалифицированных экспертов, в первую очередь, из сфер политической науки, экономики и финансов, права, оборонно-безопасностной политики, управления ресурсами киберпространства и культуры. Они должны будут разработать стратегию и программу нового транзита власти, нацеленного на эффективное управление устойчивым и безопасным развитием Армении, взамен курса действующих властей, реагирующих на вызовы коронавируса, экономического кризиса и региональной миро-войны спонтанными экспромтами проб и ошибок.
Для успеха в решении этой жизненно-важной для Армении и Мирового Армянства задачи важную роль может сыграть осмысление уроков транзита власти в международной практике обозримого прошлого.
Среди уроков транзита власти в процессе фундаментального изменения миропорядка новейшего времени стратегические аналитики современности обычно особое внимание уделяют Перестройке в СССР. Это и понятно в связи с развернувшимся после распада биполярного миропорядка поиском инновационных моделей обустройства структуры международных отношений, а также транзита власти и режима в государствах и их новых союзов после "синдрома победы-поражения в холодной войне".
В ответ на недавний вопрос коллеги, изучающего победы-поражения в процессе транзита власти в Армении, о стратегической оценке провала управления государством во время «катастрофической чрезвычайщины» транзита власти-режима в процессе Перестройки Советского Союза я счел обратить внимание на оценку уроков, вынесенную в Москве ведущими государствоведами России и США после распада СССР и Варшавского договора.
ИТАК, ОБ УРОКАХ ТРАНЗИТА ВЛАСТИ в процессе фундаментальных трансформаций миропорядка. В конце 1991 года в Москве под крышей Российской академии управления при Президенте РФ - в мою бытность молодым старшим научным сотрудником РАУ и Ученым секретарем Российской ассоциации теории и моделирования международных отношений (под руководством профессора Дипакадемии МИД РФ Эдуарда Скакунова) - собралась группа стратегических аналитиков-государствоведов из Москвы, Йельского и Гарвардского университетов для доверительного мозгового штурма первых итогов Перестройки.
Понимая сверхчувствительность итоговой оценки катастрофического разрушения СССР, политологи-системщики, дистанцируясь от возможных партийно-политических предпочтений, сочли необходимым, будучи «политологами родом из кибернетики», воспользоваться абстрактными основоположениями общей теории управления (теоретической кибернетики). За основу этой обобщенной и деликатной оценки провала транзита СССР политологи-государствоведы взяли принцип необходимого разнообразия, сформулированный одним из отцов теоретической кибернетики - британским исследователем сложных систем Уильямом Россом Эшби.
В результате, деликатная оценка провала управления государством со стороны центра принятия стратегических решений в лице Генерального секретаря ЦК КПСС - Президента СССР была сформулирована следующим образом. Провал был обусловлен тем, что мера необходимого разнообразия Горби (интеллектуального разнообразия субъекта управления государством в условиях чрезвычайных вызовов) не соответствовала мере разнообразия объекта управления (транзитируемого СССР) и сложности решаемых задач (Перестройки государства-общества).
Контрастом, опять же при дистанцировании от партийно-политических предпочтений, был рассмотрен старт стратегического транзита власти в КНР, осуществляемый под руководством Дэн Сяопина (он никогда не занимал пост руководителя страны, но был фактическим руководителем Китая с конца 1970-х). При этом мера его интеллектуального разнообразия в роли лидирующего субъекта управления системной трансформацией китайского государства-общества была оценена как соответствующая мере разнообразия объекта чрезвычайного управления (КНР) и мере сложности вызовов и решаемых задач (системная модернизация социалистического государства с учетом национальной специфики китайского общества).
В итоге, мы с коллегой-государствоведом подтвердили целесообразность применения принципа необходимого разнообразия Эшби, являющегося универсальным законом управления, в оценке эффективности управления Республикой Армения на данном чрезвычайном этапе, угрожающем безопасности нашей национальной государственности.