ԱԺ հանձնաժողովը հավանություն տվեց ՀՀ-ի և Գերմանիայի միջև շրջանակային համաձայնագրի վավերացմանը
ՀՀ ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը հավանություն տվեց «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարության միջեւ 2016 թվականի ֆինանսական համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին հարցին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այն դրական եզրակացություն ստացավ հանձնաժողովի հունիսի 15-ի նիստում:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2019 թվականի հոկտեմբերի 24-ին:  Այն շրջանակային համաձայնագիր է, որի առաջին հոդվածով  կարգավորվում են օժանդակության համաձայնագրերը: «Հիմնականում դրամաշնորհային համաձայնագրեր և ընդամենը մեկ վարկային համաձայնագիր է ներառում, որը տրամադրվելու է հայ-գերմանական ֆոնդին՝ «Վերաֆինանսավորման գիծ» ծրագրի շրջանակում: Այն տրամադրվում է ԿԲ-ի և Հայ-գերմանական հիմնադրամի միջոցով բանկային համակարգի վարկավորման համար: Համաձայնագրի մյուս մասով կարգավորվում են միջոցների հասանելության ժամկետները: Այն բոլոր համաձայնագրերը, որոնք շրջանակային համաձայնագրի կարգավորման առարկա են, պետք է ստորագրվեն մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, իսկ միջոցների հասանելիության վերջնաժամկետը կլինի 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ը»,-ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանը:
Կարգավորվում են նաև հարկերի հետ կապված հարաբերությունները, հարկային որոշակի արտոնություններ է նախատեսվում այդ ծրագրերի շրջանակում: ԱԺ վավերացումից հետո համաձայնագիրը կմտնի ուժի մեջ, այն ստացել է ՍԴ դրական եզրակացությանը: Հայրապետյանի խոսքով՝ եթե շրջանակային համաձայնագիրը վավերացվում է, ապա նրա մեջ ենթադրվող մյուս համաձայնագրերի մասով անհրաժեշտություն չկա նորից գալ ԱԺ:

Комиссия НС Армении одобрила ратификацию рамочного соглашения между Арменией и Германией
Постоянная комиссия Национального собрания по финансово-кредитным и бюджетным вопросам одобрила вопрос о ратификации Соглашения между правительством Республики Армения и правительством Федеративной Республики Германия о финансовом сотрудничестве.
Как передает Арменпресс, оно получило положительное заключение на заседании комиссии 15 июня.
Соглашение было подписано 24 октября 2019 года. Это рамочное соглашение, первой статьей которого регулируются соглашения о содействии. "В основном, это грантовые соглашения и только одно кредитное соглашение, которое будет предоставлено Армяно-германскому фонду в рамках программы "Линия рефинансирования". Она предоставляется для кредитования банковской системы посредством ЦБ и Армяно-германского фонда. Другой частью соглашения регулируются сроки доступа к средствам. Все те соглашения, которые являются предметом урегулирования рамочного соглашения, должны быть подписаны до 31 декабря 2020 года, крайним сроком доступа к средствам будет 31 декабря 2022 года", - сказал заместитель министра финансов Армении Армен Айрапетян.
Регулируются также отношения, связанные с налогами, в рамках этих программ предусмотрены определенные налоговые льготы. Соглашение вступит в силу после ратификации НС, оно уже получило положительное заключение Конституционного суда. По словам Айрапетяна, когда рамочное соглашение будет ратифицирово, не будет необходимости вновь приходить в НС по части содержащихся в нем других предполагаемых соглашений.