Արցախի նախագահն անտառներում հայտնված վնասատուների հարցով խորհրդակցություն է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 15-ին աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել հանրապետության անտառային տնտեսության որոշ հատվածներում հայտնված «անզույգ մետաքսագործներ» կոչվող թրթուրների պատճառած վնասների գնահատման ու պայքարի միջոցների ձեռնարկման թեմայով:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ԱՀ գյուղատնտեսության, տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարները, բնապահպանության կոմիտեի նախագահը և ոլորտի այլ պատասխանատուներ:
Զեկուցմամբ հանդես է եկել բնապահպանության կոմիտեի նախագահ Ֆելիքս Գաբրիելյանը, ով մասնավորապես նշել է, որ այդ վնասատուների դեմ արդյունավետ պայքարի ժամանակը վաղ գարնան շրջանն է. այն պետք է իրականացնել ավիացիոն սրսկումների եղանակով: Կոմիտեի նախագահի խոսքով՝ ներկա փուլում այդ թրթուրների դեմ պայքարն արդյունավետ չէ, քանի որ լայն տարածում են գտել, բացի դրանից, կենսաբանական փոփոխության հետևանքով շուտով դրանք այլևս ակտիվ չեն լինի:
Երկրի ղեկավարը շատ խիստ է արձագանքել տրված պարզաբանումներին՝ նշելով, որ ստեղծված իրավիճակը ոլորտի պատասխանատուների՝ ժամանակին թույլ տված թերացումների հետևանք է: Նա հանձնարարել է կարճ ժամանակում մասնագիտական հանձնաժողով ձևավորել, ուսումնասիրել վնասների չափը, հստակեցնել պայքարի միջոցների մշակման եղանակները՝ ընդգծելով, որ բոլոր մեղավորներն օրենքի առաջ պատասխանատվություն են կրելու:

Президент Арцаха провел совещание по вопросу появившихся в лесах вредителей
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 15 июня провел расширенное рабочее совещание, на котором были обсуждены оценка вреда, нанесенного появившимся в лесном хозяйстве республики вредителем (непарным шелкопрядом), и меры по борьбе с ним.
В совещании приняли участие министры сельского хозяйства, территориального управления и развития, председатель комитета по охране природы и другие ответственные представители сферы.
С докладом выступил председатель комитета по охране природы Феликс Габриелян, который отметил, что эффективную борьбы с вредителем проводят ранней весной путем авиационных опрыскиваний. По словам председателя комитета, на нынешнем этапе борьба с вредителем не эффективна, поскольку он получил широкое распространение и в ближайшее время потеряет активность из-за биологических изменений.
Глава государства жестко отреагировал на прозвучавшие разъяснения, отметив, что создавшаяся ситуация является результатом упущений, допущенных в свое время ответственными представителями сферы. Он поручил сформировать за короткие сроки специализированную комиссию, изучить размер ущерба, разработать меры по борьбе с вредителем, подчеркнув, что все виновные будут привлечены к ответственности.