Արցախի նախագահն անտառներում հայտնված վնասատուների հարցով խորհրդակցություն է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 15-ին աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել հանրապետության անտառային տնտեսության որոշ հատվածներում հայտնված «անզույգ մետաքսագործներ» կոչվող թրթուրների պատճառած վնասների գնահատման ու պայքարի միջոցների ձեռնարկման թեմայով:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ԱՀ գյուղատնտեսության, տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարները, բնապահպանության կոմիտեի նախագահը և ոլորտի այլ պատասխանատուներ:
Զեկուցմամբ հանդես է եկել բնապահպանության կոմիտեի նախագահ Ֆելիքս Գաբրիելյանը, ով մասնավորապես նշել է, որ այդ վնասատուների դեմ արդյունավետ պայքարի ժամանակը վաղ գարնան շրջանն է. այն պետք է իրականացնել ավիացիոն սրսկումների եղանակով: Կոմիտեի նախագահի խոսքով՝ ներկա փուլում այդ թրթուրների դեմ պայքարն արդյունավետ չէ, քանի որ լայն տարածում են գտել, բացի դրանից, կենսաբանական փոփոխության հետևանքով շուտով դրանք այլևս ակտիվ չեն լինի:
Երկրի ղեկավարը շատ խիստ է արձագանքել տրված պարզաբանումներին՝ նշելով, որ ստեղծված իրավիճակը ոլորտի պատասխանատուների՝ ժամանակին թույլ տված թերացումների հետևանք է: Նա հանձնարարել է կարճ ժամանակում մասնագիտական հանձնաժողով ձևավորել, ուսումնասիրել վնասների չափը, հստակեցնել պայքարի միջոցների մշակման եղանակները՝ ընդգծելով, որ բոլոր մեղավորներն օրենքի առաջ պատասխանատվություն են կրելու:

Artsakh Republic President Convened a Consultation on the Issue of Pests in the Forests
On 15 June Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan convened an enlarged working consultation to discuss the assessment of the damage caused by the pest (unpaired silkworm) that appeared in the forestry of the republic and measures to combat it.
Artsakh Republic minister of Agriculture, minister of Territorial Administration and Development, chairman of the Nature Protection Committee and other responsible officials of the sphere were present at the consultation.
Chairman of the Nature Protection Committee Felix Gabrielyan delivered a report noting in particular that the time of effective fight against these pests is the early spring period, which should be done by air spraying. According to the Committee chairman, in the current stage the fight against those pests is inefficient as they are widespread. Besides, due to biological changes they will soon be inactive.
The Head of the State strongly reacted to the provided argumentation highlighting that the current situation resulted from the shortcomings of the people in charge of the field. He instructed to form a specialized commission within a short period of time, study the extent of the damage, elaborate measures to combat the pests stressing that all those responsible will be held accountable.