Սուրեն Պապիկյանը տեսակապի ձևաչափով հանդիպում է ունեցել ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հետ
ՏԿԵ նախարար Սուրեն Պապիկյանը հունիսի 18-ին տեսակապի ձևաչափով հանդիպում է ունեցել ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հետ, հայտնում է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենակառուցվածքների նախարարությունը:
Նախարար Պապիկյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրամիության կողմից նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարում Հայաստանին տրամադրվող օժանդակության համար՝ ընդգծելով, որ ճգնաժամային իրավիճակը բազմամյա գործընկերային հարաբերությունները էլ ավելի ամրապնդելու նախադրյալներ է ստեղծում:
Ի թիվս երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության մի շարք ուղղությունների՝ նախարար Սուրեն Պապիկյանն ու Անդրեա Վիկտորինը անդրադարձել են քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում բարեփոխումներին միտված հետագա փոխգործակցությանը և թռիչքային անվտանգության ոլորտի բացերի վերացման նպատակով ձեռնարկվելիք միջոցառումներին:
«Ներկայումս ՏԿԵ նախարարության և Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի կողմից ինտենսիվ աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի վերացվեն թռիչքային անվտանգության հետ կապված բացերը: ՀՀ-ն Արևելյան գործընկերության այն երկրներից է, որը մշտապես իր պատրաստակաամությունն է դրսևորում ներպետական օրենսդրությունը կատարելագործելու, թե՛ տեսական, թե՛ գործնական դաշտում ներքին ստանդարտները եվրոպական չափորոշիչներին մոտեցնելու հարցում: Լիահույս եմ, որ ԵՄ գործուն աջակցության շնորհիվ մենք կբարձրացնենք նաև մեր ավիացիոն անվտանգության մակարդակը՝ ներդնելով թռիչքային անվտանգությանն առաջադրվող ԵՄ գործող ստանդարտներն ու պահանջները»,- ընդգծել է նախարար Պապիկյանը:
Կարևորելով ավիացիոն խնդիրները բացառելու ուղղությամբ համակարգային և թիրախավորված աշխատանքը՝ դեսպան Վիկտորինը նշել է. «Այս հարցը միանշանակ վերջին մեկուկես տարվա խնդիր չէ, երկար ժամանակ դրանք բացառելու ուղղությամբ համապատասխան քայլեր չեն կատարվել: Բայց առկա իրավիճակը կարող ենք դիտարկել որպես հնարավորություն, որպեսզի Հայաստանն իր ավիացիոն անվտանգության մակարդակը բարձրացնի և ավելի ուժեղ դուրս գա ստեղծվածիրավիճակից: Մենք պետք է միասին աշխատենք, որպեսզի լուծենք խնդիրը»:
Զրույցի ընթացքում նախարարն ու դեսպանը անդրադարձել են նաև վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերի ընթացիկ վիճակին, այդ թվում համայնքային ենթակառուցվածքների, հատկապես ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգերի ներդրման, էներգետիկ համագործակցության և «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանցի», տարածաշրջանային զարգացման ծրագրերի արդյունավետ իրականացման ուղղությամբ հետագա համագործակցությանը:
Զրուցակիցները վերահաստատել են երկկողմ հարաբերությունները ընդլայնելու և ավելի արդյունավետ դարձնելու երկկուստեք պատրաստակամությունը:

Сурен Папикян в формате видеосвязи имел встречу с послом ЕС Андреа Викторин
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Сурен Папикян 18 июня в формате видеосвязи встретился с послом ЕС Андреа Викторин. Об этом сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства территориального управления Армении.
Папикян выразил благодарность за помощь, оказываемую Армении в борьбе с COVID-19 со стороны ЕС, подчеркнув, что кризисная ситуация создает предпосылки для дальнейшего укрепления многолетних партнерских отношений.
В числе ряда направлений двустороннего и многостороннего сотрудничества, министр Сурен Папикян и Андреа Викторин коснулись дальнейшего сотрудничества, направленного на реформы в сфере гражданской авиации, и мероприятий по устранению пробелов в сфере летной безопасности.
"В настоящее время министерством и Комитетом гражданской авиации ведутся интенсивные работы по устранению пробелов, связанных с летной безопасностью. Армения - одна из стран Восточного партнерства, которая всегда проявляет готовность к совершенствованию внутригосударственного законодательства, в вопросе сближения внутренних стандартов с европейскими стандартами как в теоретическом, так и на практическом поле. Я уверен, что благодаря действенной поддержке ЕС мы повысим также уровень нашей авиационной безопасности, внедряя действующие стандарты и требования ЕС, предъявляемые к летной безопасности", - подчеркнул министр Папикян.
Отметив важность системной и целенаправленной работы по исключению авиационных проблем, посол Виктор отметила: "Этот вопрос, однозначно, не является проблемой последних полутора лет, долгое время не предпринимались соответствующие шаги по их исключению. Но нынешнюю ситуацию мы можем рассматривать как возможность для того, чтобы Армения повысила уровень авиационной безопасности и из создавшейся ситуации вышла бы сильнее. Мы должны действовать вместе, чтобы решить эту проблему".
В ходе беседы министр и посол коснулись также текущего состояния кредитных и грантовых программ, в том числе сотрудничества в направлении их внедрения в общинные инфраструктуры, особенно в системы водоснабжения и водоотвода, энергетического сотрудничества и "Кавказской сети электропередач" и эффективной реализации программ регионального развития.
Собеседники подтвердили обоюдную готовность к расширению и более эффективному развитию двусторонних отношений.