Սուրեն Պապիկյանը տեսակապի ձևաչափով հանդիպում է ունեցել ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հետ
ՏԿԵ նախարար Սուրեն Պապիկյանը հունիսի 18-ին տեսակապի ձևաչափով հանդիպում է ունեցել ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հետ, հայտնում է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենակառուցվածքների նախարարությունը:
Նախարար Պապիկյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրամիության կողմից նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարում Հայաստանին տրամադրվող օժանդակության համար՝ ընդգծելով, որ ճգնաժամային իրավիճակը բազմամյա գործընկերային հարաբերությունները էլ ավելի ամրապնդելու նախադրյալներ է ստեղծում:
Ի թիվս երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության մի շարք ուղղությունների՝ նախարար Սուրեն Պապիկյանն ու Անդրեա Վիկտորինը անդրադարձել են քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում բարեփոխումներին միտված հետագա փոխգործակցությանը և թռիչքային անվտանգության ոլորտի բացերի վերացման նպատակով ձեռնարկվելիք միջոցառումներին:
«Ներկայումս ՏԿԵ նախարարության և Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի կողմից ինտենսիվ աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի վերացվեն թռիչքային անվտանգության հետ կապված բացերը: ՀՀ-ն Արևելյան գործընկերության այն երկրներից է, որը մշտապես իր պատրաստակաամությունն է դրսևորում ներպետական օրենսդրությունը կատարելագործելու, թե՛ տեսական, թե՛ գործնական դաշտում ներքին ստանդարտները եվրոպական չափորոշիչներին մոտեցնելու հարցում: Լիահույս եմ, որ ԵՄ գործուն աջակցության շնորհիվ մենք կբարձրացնենք նաև մեր ավիացիոն անվտանգության մակարդակը՝ ներդնելով թռիչքային անվտանգությանն առաջադրվող ԵՄ գործող ստանդարտներն ու պահանջները»,- ընդգծել է նախարար Պապիկյանը:
Կարևորելով ավիացիոն խնդիրները բացառելու ուղղությամբ համակարգային և թիրախավորված աշխատանքը՝ դեսպան Վիկտորինը նշել է. «Այս հարցը միանշանակ վերջին մեկուկես տարվա խնդիր չէ, երկար ժամանակ դրանք բացառելու ուղղությամբ համապատասխան քայլեր չեն կատարվել: Բայց առկա իրավիճակը կարող ենք դիտարկել որպես հնարավորություն, որպեսզի Հայաստանն իր ավիացիոն անվտանգության մակարդակը բարձրացնի և ավելի ուժեղ դուրս գա ստեղծվածիրավիճակից: Մենք պետք է միասին աշխատենք, որպեսզի լուծենք խնդիրը»:
Զրույցի ընթացքում նախարարն ու դեսպանը անդրադարձել են նաև վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերի ընթացիկ վիճակին, այդ թվում համայնքային ենթակառուցվածքների, հատկապես ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգերի ներդրման, էներգետիկ համագործակցության և «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանցի», տարածաշրջանային զարգացման ծրագրերի արդյունավետ իրականացման ուղղությամբ հետագա համագործակցությանը:
Զրուցակիցները վերահաստատել են երկկողմ հարաբերությունները ընդլայնելու և ավելի արդյունավետ դարձնելու երկկուստեք պատրաստակամությունը:

Suren Papikyan Had an Online Meeting With the EU Ambassador Andrea Wiktorin
On June 18, the Minister of Territorial Administration and Infrastructure Suren Papikyan had an online meeting with the EU Ambassador Andrea Wiktorin, Ministry reports.
The Minister thanked the EU for support to Armenia in fight against COVID-19 highlighted that the crisis provides prerequisites for strengthening further this multi-year partnership.
Among a number of areas of bilateral and multilateral cooperation the Minister and Ambassador touched upon the furthering cooperation in civil aviation sector reforms and towards actions to improve the state of air safety.
The Minister said, "Currently, rigorous works are underway towards the improvement of issues in the air safety by the MoTAI and CAC. Armenia is an EaP partner country, which has always expressed readiness to improve its internal legislation, bringing its economic operational standards in line with European criteria. I am hopeful, that with EU assistance we will upgrade the level of aviation safety by introducing air safety standards required by the EU".
Attaching great importance to the systematic and targeted work to eliminate problems in aviation Ambassador Wiktorin mentioned: "Of course, this problem has been there longer than 1.5 years and no adequate steps were taken to prevent it for a long time. But this situation can be also seen as the possibility for Armenia to increase security level in aviation and has a greater benefit and strength when overcome this problem. We need to work together to solve this problem".
During the meeting Minister Papikyan and Ambassador Wiktorin discussed current state of grant and loan assistance programs including community infrastructure – water, sewage system installation, cooperation in the area of energy and the Caucasus Transmission Network, as well as further strengthening cooperation in regional projects.
On both sides, the interlocutors confirmed readiness for enhancement and efficiency of bilateral relations.