ՄԱԿ–ի ԳԱ նախագահի պաշտոնը կզբաղեցնի հակահայ թուրք գործիչ
ՄԱԿ–ի  Գլխավոր ասամբելայի 75-րդ նստաշրջանի  նախագահի պաշտոնում թուրք դիվանագետ Վոլքան Բոզքըրը ընտրվելու հետ կապված NEWS.am–ը զրուցել է թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանի հետ։
Թուրքագետի խոսքով՝  Հայաստանի համար մտահոգիչը ոչ միայն այն է, որ ՄԱԿ–ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի նախագահ է ընտրվում թուրք գործիչը, այլ այն, որ նա հանդիսանում է Հայաստանի նկատմամաբ խիստ բացասական տրամադրված  Թուրքիայի իշխող «Արդարություն ևզարգացում» կուսակցության անդամ։
«Նա Թուրքիայում  խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ ևԵՄ–ի հետ հարաբերությունների հարցերով նախարար եղած ժամանակ հանդես է եկել հակահայկական հայտարարություններով ։
Լինելով ԵՄ–ի հետ հարցերով նախարար, ում պարտականությունն էր ԵՄ–ի անդամության համար բանակցությունները, Վոլքան Բոզքըրը 2015 թվականին հայտարարում է, թե Թուրքիայի համար ոչ մի արժեք չունի Եվրախորհրդարանի կողմից Թուրքիային ուղղված կոչը՝  ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Նա նաև խիստ է պատասխանել նաևԱՄՆ այն ժամանակվա նախագահ Օբամայի ելույթին, ով համարձակվել է հայերենով «Եղեռն» բառն օգտագործել։
Վոլքան Բոզքըրը հայտնի է նաևԱրցախի հարցում անվերապահորեն Ադրբեջանին աջակցելու հայտարարություններով։
Իսկ  որպես Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ,  ամենաամոթալի ելույթն այն էր, որ նա հայտարարեց, թե իր պաշտոնավարման օրոք թույլ չի տա Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորում։ Ահա այսպիսի գործիչը 21-րդ դարում ընտրվում է ՄԱԿ–ի  Գլխավոր ասամբելայի 75-րդ նստաշրջանի  նախագահի պաշտոնում»,–նշեց թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը՝ հավելելով, որ բնական է,որ իր պաշտոնավարման ընթացքում Վոլքան Բոզքըրը փորձելու է հակահայկական քայլեր իրականացնել՝ ի օգուտ Ադրբեջանի ևԹուրքիայի։
Գործակալության հետ զրույցում, սակայն, Իսպիրյանը նշել է, որ պետք չի գերագնահատել ՄԱԿ–ի  Գլխավոր ասամբելայի 75-րդ նստաշրջանի  նախագահի դերը միջազգային հարաբերություններում։ «Դա ավելի շատ խորհրդանշական պաշտոն է։ Հաշվի առնենք, որ մինչև հիմա աշխարհում եղանակ փոխող երկրներից չեն ցանկացել ստանձնել այդ պաշտոնը։  Օրինակ երբեք նախագահը չի եղել ՌԴ–ից, ԱՄՆ–ից, Չինաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից ևՃապոնիայից։  ՄԱԿ–ի Գլխավոր ասամբլեան ՄԱԿ–ի մի քանի օրգաններից մեկն է, աշխատում է ժողովի տարբերակով ևնախագահի հնարավորություններն ազդել քաղաքական կամ ռազմավարական ծրագրերին հավասար են գրեթե զրոյի»,–ամփոփեց Անդրանիկ Իսպիրյանը։

Armenian News-NEWS.am’s correspondent talked to Turkologist Andranik Ispiryan about the election of Turkish diplomat Volkan Bozkir to the position of President of the 75th United Nations General Assembly.
According to the Turkologist, what is troubling for Armenia is not only the fact that a Turkish figure is elected President of the United Nations General Assembly, but also the fact that he is a member of Turkey’s ruling Justice and Development Party, which has a strictly negative attitude towards Armenia.
"When he was chair of the foreign relations committee of the Turkish parliament and minister for relations with the European Union, he would make anti-Armenian statements. As minister for European Union affairs, in 2015, he declared that the European Parliament’s call on Turkey to recognize the Armenian Genocide was of no value for Turkey, and he coarsely responded to then US President Barack Obama who had dared to utter the word "Yeghern" in Armenian.
Bozkir is also known for his statements to unconditionally support Azerbaijan for settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
As the chair of the foreign relations committee of the Turkish parliament, what was the most shameful statement was his statement according to which he will not allow normalization of relations with Armenia during his term of office. This is the kind of politician elected to the position of President of the 75th United Nations General Assembly in the 21st century," Ispiryan stated, adding that it’s natural that Bozkir will try to work against Armenia and Armenians and support Turkey and Azerbaijan during his term of office. However, Ispiryan says there is no need to overestimate the role of the president of the UN General Assembly since it is a more of a symbolic position.