ԵՄ-ն վերահաստատել է Հայաստանի իսկական բարեկամն ու գործընկերը լինելու հանգամանքը
Եվրոպական Միույթունը վերահաստատել է, որ Հայաստանի Հանրապետության իսկական բարեկամն ու գործընկերն է և պարտավոր է շարունակել աջակցել եվրաինտեգրման բարեփոխումների ուղին ընտրած Հայաստանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովում Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակության ղեկավար Անդրյուս Կուբիլիուսի և վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Գայանե Աբրահամյանի համատեղ հայտարարության մեջ:
«2020 թվականի մարտին ԵՄ-ն արագորեն արձագանքեց COVID-19-ի բռնկմանը Հայաստանում և մոբիլիզացրեց ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ երկկողմ օգնության փաթեթները: ԵՄ-ն պարտավոր է շարունակել աջակցել Հայաստանին և Արևելյան գործընկերության այն երկրներին, որոնք ընտրել են եվրաինտեգրման բարեփոխումների ուղին: Կա մի ասացվածք, որ ճգնաժամի ընթացքում դուք կիմանաք, թե ով է ձեր իրական ընկերները: COVID-19 պանդեմիան հենց այնպիսի ճգնաժամ է, որը հաստատում է, որ ԵՄ-ն Հայաստանի իսկական բարեկամն ու գործընկերն է։ Մենք համոզված ենք, որ այս գործընկերությունը լուսավոր ապագա ունի երկու կողմերի՝ և Հայաստանի, և ԵՄ-ի համար»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Հայտարարությունում ասված է նաև, որ Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանը Եվրոպայի մասն է և մնում է աշխարհառազմավարական գերակայություն Եվրոպական Միության համար։ Եվրոպական Միությունն ավելի քան 3 մլրդ եվրո է հատկացրել ԵՄ-ի հետ ընդհանուր հարևանության երկրների համար, որից 962 միլիոնը կուղղվի Արևելյան գործընկերության տարածաշրջան, ներառյալ՝ Հայաստան:

ЕС подтвердил, что является истинным другом и партнером Армении
Европейский союз подтвердил, что является истинным другом и партнером Республики Армения и обязан продолжать содействовать Армении, избравшей путь евроинтеграции. Как передает ''Арменпресс'', об этом говорится в совместном заявлении главы делегации Европарламента в ПА ''Евронест'' Андрюса Кубилиуса и главы армянской делегации в ПА Гаяне Абрамян.
''В марте 2020 года ЕС быстро отреагировал на вспышку COVID-19 в Армении и организовал пакеты как региональной, так и двусторонней помощи. ЕС обязан продолжать поддерживать Армению и те страны Восточного партнерства, которые выбрали путь реформ евроинтеграции. Существует поговорка, что истинные друзья  познаются во время кризиса. Пандемия COVID-19 - именно такой кризис, который подтверждает, что ЕС - настоящий друг и партнер Армении. Мы убеждены, что это партнерство имеет светлое будущее для обеих сторон - и Армении, и ЕС'', - говорится в заявлении.
В заявлении также говорится, что регион Восточного партнерства является частью Европы и остается геостратегическим приоритетом для Европейского Союза. Европейский Союз выделил более 3 млрд евро для стран общего соседства с ЕС, из которых 962 млн будут направлены в регион Восточного партнерства, включая и Армению.