Ադրբեջանը չի իրազեկում զորավարժություների անցկացման մասին. ԱՄՆ Պետքարտուղարություն
ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին զորավարժությունների անցկացման դեպքում ավելի մեծ թափանցիկության կոչ է անում՝ լրացուցիչ տեղեկություններ ներկայացնելով դրանց չափերի և նշանակության մասին: Այս մասին նշված է ԱՄՆ Կոնգրեսում ներկայացված Պետքարտուղարության սպառազինությունների վերահսկման ոլորտում համաձայնագրերին և պարտավորություններին հետևելու մասին զեկույցում, News.am-ի փոխանցմամբ հայտնում է Turan-ը:
Պետքարտուղարության զեկույցի համաձայն՝ անցյալ տարվա աշնանը Վաշինգտոնը Բաքվին էր փոխանցել իր մտահոգությունը «խոշորամասշտաբ զորավարժությունների թափանցիկության բացակայության» առիթով:
«Վիեննայի փաստաթղթի № 9/12 որոշմանը համապատասխան անդամ պետությունները պետք է ամեն տարի իրազեկեն ծայրահեղ դեպքում մեկ խոշոր զորավարժության մասին:
Ադրբեջանը զորվարժություններ է անցկացնում, բայց չի իրազեկում տարվա մեջ առնվազն մեկ խոշոր զորավարժության մասին»,- նշված է զեկույցում:

США призывают Азербайджан к большей прозрачности при проведении военных учений
США призывают Азербайджан к большей прозрачности при проведении военных учений, предоставляя дополнительную информацию об их размере и назначении. Об этом говорится в докладе Госдепартамента в Конгресс о соблюдении соглашений и обязательств в области контроля над вооружениями, передает Turan.
Согласно Докладу Госдепа, Вашингтон осенью прошлого года поделился с Баку своей обеспокоенностью по поводу "отсутствия прозрачности  широкомасштабных учений".
"В соответствии с Решением № 9/12 Венского документа, государства-участники должны ежегодно уведомлять, по крайней мере, об одном крупном военном учении.
Азербайджан проводит учения, но не предоставляет уведомление по крайней мере, об одном крупном военном учении в год ", - говорится в докладе.