ՄԱԿ-ում տարածվել է Արցախի Հանրապետության զեկույցը՝ Ժնևի կոնվենցիաներին կից լրացուցիչ արձանագրությունների դրույթների կատարման վերաբերյալ
Միավորված ազգերի կազմակերպությունում (ՄԱԿ) որպես պաշտոնական փաստաթուղթ տարածվել է Արցախի Հանրապետության զեկույցը ՝ զինված հակամարտություններից տուժածների պաշտպանության մասին 1949 թ. Ժնևի կոնվենցիաներին կից լրացուցիչ արձանագրությունների դրույթների կատարման վերաբերյալ։ Զեկույցը նաև փոխանցվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին:
Զեկույցը ներառում է տեղեկատվություն՝ Արցախի Հանրապետության ազգային օրենսդրության մեջ 1949 թ. Ժնևի չորս կոնվենցիաների և լրացուցիչ արձանագրությունների (1977 թ.) դրույթներն ընդգրկելու, ինչպես նաև տեղեկատվություն՝ զինծառայողների շրջանում միջազգային մարդասիրական իրավունքի մասին իրազեկվածության բարձրացման վերաբերյալ՝ պատերազմական իրավիճակում զինված ուժերի վարքականոնները միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքներին համապատասխանեցնելու նպատակով:
Արցախի Հանրապետությունը միացել է վերը նշված կոնվենցիաներին և արձանագրություններին 1993 թվականին՝ հանրապետության օրենսդիր մարմնի՝ Գերագույն խորհրդի որոշման հիման վրա:

Implementation Report of the Republic of Artsakh on the Status of the Protocols Additional to the Geneva Conventions Disseminated in the UN
The Implementation report of the Republic of Artsakh on the status of the Protocols Additional to the Geneva Conventions of 1949 and relating to the protection of victims of armed conflicts was disseminated in the United Nations Organization (UN) as an official document and also transmitted to UN Secretary General.
The report includes information on the incorporation of the provisions of the four Geneva Conventions of 1949 and the Additional Protocols (1977) to the Conventions into the national legislation of the Republic of Artsakh as well as on raising awareness about the international humanitarian law among the military personnel to ensure alignment of the rules of engagement with the principles of international humanitarian law.
The Republic of Artsakh has acceded to the Conventions and Protocols in 1993 by decision of the Supreme Council (Parliament) of the Republic.