Տպավորություն է, որ հայ-թուրքական նոր գործընթաց կա, ինչը փորձ է արվում քողարկել
Վերջին շրջանում հայ-թուրքական հարաբերությունների շուրջ տեղի են ունենում բավականին ուշագրավ զարգացումներ: Թուրքիան հայտարարել է հայ-թուրքական սահմանին գտնվող Անիի պատմական կամուրջը վերակառուցելու մասին: Թուրքական կողմից այս հայտարարությունը պաշտոնական Երևանը դեռ ոչ մի կերպ չի մեկնաբանել, չնայած դրա անհրաժեշտությունը կա՝ հաշվի առնելով, որ կամրջի հենարաններից մեկը գտնվում է Ախուրյանի հայաստանյան ափին: Ենթադրվում է, որ նման ծրագիր սկսելուց առաջ Թուրքիան պետք է, որ պայմանավորվածություն ունենա հայկական կողմի հետ:
Հետաքրքիր է, որ Անիի կամրջի վերանորոգման թեման թուրքական մամուլում շրջանառվում էր նաև 2010 թվականին: Նշվում էր, որ «կիսաքանդ կամրջի համատեղ վերանորոգումը կարող է հիասքանչ առիթ հանդիսանալ հայ և թուրք ժողովուրդների գրկախառնման համար»: Համաձայն հրապարակումների պաշտոնական Անկարան կամրջի վերականգման աշխատանքներին համաձայնություն էր տվել 2009 թվականին:
Այն ժամանակ այս խոսակցությունները միանգամայն բնական էին՝ հաշվի առնելով, որ 2009 թվականին Հայաստանը և Թուրքիան ստորագրել էին հարաբերությունները կարգավորելու մասին արձանագրություններ: Սակայն այսօր, երբ այդ արձանագրություններ տապալված են, երբ պաշտոնապես չկա որևէ գործընթաց հայ-թուրքական հարաբերություններում, կամուրջը վերականգնելու համար Թուրքիայում մրցույթի հայտարարումն առնվազն հարցեր է առաջացնում: Մենք ինչի՞ հետ գործ ունենք՝ ուղղակի պիար ակցիայի՞, թե՞ «հայ և թուրք ժողովուրդների գրկախառնության» նախապատրաստման:
Սակայն սա միակ դրվագը չէ, որ հարցեր է առաջացնում հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված:
Վերջերս բացվել է հայ-թուրքական սահմանին գտնվող Խարկով գյուղը, որն  Անիից բաժանված է ձորով, և որտեղ նախկինում հնարավոր էր մուտք գործել միայն ռուս սահմանապահների թույլտվությամբ, որոնք վերահսկում են հայ-թուրքական սահմանը: Թե ինչո՞ւ է որոշվել տարիներ շարունակ գործող այդ ռեժիմը այժմ բացել, ևս անհասկանալի է:
Ընդամենն օրեր առաջ կառավարությունն ընդունեց որոշում, որով նախատեսվում է կատարել վերաբաշխում 2020 թվականի պետական բյուջեում և փոփոխություններ կառավարության 2019 թվականին ընդունված որոշման մեջ՝ գումար հատկացնելով Թուրքիայի սահման-Մարգարա-Վանաձոր-Տաշիր-Վրաստանի սահման  ավտոճանապարհահատվածի և Մ-1-Թալին-Քարակերտ-Թուրքիայի սահման հատվածի հիմնանորոգման համար:
Այս ամենը տպավորություն է ստեղծում, որ մենք հայ-թուրքական նոր գործընթաց ունենք, որի մասին կողմերը չեն ցանկանում բարձրաձայնել, ավելին՝ փորձ է արվում քողարկել այն: Թուրքիայի նախագահի գլխավորությամբ վերջերս տեղի ունեցած բարձր մակարդակի խորհրդակցությունը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու քաղաքականությանը և այս նպատակով հատուկ մարմնի ստեղծումը կարելի է դիտել նաև այս համատեքստում: Էրդողանի նախագահությամբ նման ժողովի անցկացումը միանգամայն բնական կդիտվեր, եթե դա լիներ ապրիլի 24-ի նախաշեմին կամ գալիք տարի, երբ Հայաստանը պատրաստվելիս լիներ հատուկ հնչեղություն տալ Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջոցառումներին կամ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ միջազգային մեծ արշավ սկսած լինեինք: Սակայն այդ ամենը չկա, ավելին՝ ԱԳՆ-ն հայտարարեց, որ «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցը հայ-թուրքական խնդիր չէ. դա Թուրքայի և միջազգային հանրության խնդիրն է»:
Այս կարճ ժամանակահատվածում այսքան շատ պատահականություններ հայ-թուրքական հարաբերություններում դժվար է պատկերացնել, ավելի շատ տպավորություն է, որ մենք գործ ունենք մշակված քաղաքականության հետ:

Есть впечатление, что идет новый армяно-турецкий процесс, который пытаются скрыть
В последнее время вокруг армяно-турецких отношений происходят довольно интересные развития. Турция объявила о реконструкции исторического моста Ани на армяно-турецкой границе. Официальный Ереван еще не прокомментировал заявление турецкой стороны, хотя в этом есть необходимость, учитывая, что один из столбов этого моста территориально находится на армянском берегу Ахуряна. Предполагается, что для этой инициативы Турция сначала должна была договориться с армянской стороной.
Интересно, что о реконструкции моста Ани в турецкой прессе говорили и в 2010 году. Отмечалось, что "совместный ремонт полуразрушенного моста может стать прекрасной возможностью для объятий армянского и турецкого народов". Согласно сообщениям, официальная Анкара дала согласие на восстановление моста в 2009 году.
В то время эти разговоры были вполне естественными, учитывая, что в 2009 году Армения и Турция подписали Протоколы о нормализации двусторонних отношений. Однако сегодня, когда эти Протоколы канули в Лету, когда в армяно-турецких отношениях нет официального процесса, объявление тендера на восстановление моста в Турции, по крайней мере, вызывает определенные вопросы. С чем мы имеем дело - просто с пиар-акцией или подготовкой "объятий армянского и турецкого народов"?
Однако это не единственный эпизод, который вызывает вопросы о нынешнем состоянии армяно-турецких отношений.
Недавно на армяно-турецкой границе было открыто село Харьков, которое отделено от Ани ущельем. Раньше туда можно было войти только с разрешения российских пограничников, которые контролируют армяно-турецкую границу. Почему закрытый режим села открыли именно сейчас - не понятно...
Всего несколько дней назад правительство Армении приняло решение о перераспределении государственного бюджета на 2020 год и внесении поправок в решение правительства от 2019 года, выделив средства на капитальный ремонт пограничной трассы "Граница Турции-Маргара-Ванадзор-Ташир-Грузия" и "М1-Талин-Каракерт-граница Турции".
Все это создает впечатление, что идет новый армяно-турецкий процесс, о котором стороны не хотят говорить публично, более того, делается попытка его прикрыть.
Недавнюю встречу на высоком уровне с участием президента Турции, посвященную политике отрицания Геноцида армян и созданию специального органа для этой цели, можно тоже рассматривать в этом контексте.
Такая встреча под председательством Эрдогана была бы вполне естественной, если бы она состоялась, например, накануне 24 апреля или если бы Армения готовилась в следующем году организовать специальные мероприятия в день памяти жертв Геноцида армян, или если бы мы развернули крупную международную кампанию по признанию Геноцида армян.
Однако всего этого нет. Более того,  МИД Армении заявил, что "вопрос признания и осуждения Геноцида не является армяно-турецкой проблемой, это - проблема Турции и международного сообщества".
Трудно представить столько совпадений в армяно-турецких отношениях за столь короткий период времени. Скорее, это больше похоже на то, что имеет место четко разработанная политика.