Մարդու իրավունքների պաշտպանն ու ՄԻԵԴ-ը սկսում են նոր ծրագիր
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյաը  հայտնել է Հայաստանի  և Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության համար  կարևոր ձեռբքերման մասին։
«Երեկ Ստրասբուրգում տեղի ունեցան իմ հերթական արդյունավետ խորհրդակցությունները Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նորընտիր նախագահ Ռոբերտո Սպանոյի հետ: Խորհրդակցություններին մասնակցում էին նաև Եվրոպական դատարանի դատավոր Արմեն Հարությունյանը և դատարանի քարտուղար Ռոդերիկ Լիդելլը:
Եվրոպական դատարանի նախագահն ընդգծեց, որ դատարանի համար կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի երրորդ կողմ հանդես գալը ՄԻԵԴ-ում, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինություն ներկայացվող մեր անկախ դիրքորոշումները՝ կապված Հայաստանի կողմից դատարանի վճիռների կատարման վիճակի հետ:
Ուրախ եմ տեղեկացնելու, որ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքի միջազգային նշանակությունը հաշվի առնելով՝ ՄԻԵԴ նախագահն առաջարկեց դատարանի հետ նախաձեռնել ծրագիր՝ ուղղված Եվրոպայում Օմբուդսմանների և Եվրոպական դատարանի համագործակցության միջազգային փորձի զարգացմանը:
Որպես այդ միջոցառումների հիմնական զեկուցող՝ Եվրոպական դատարանը առաջարկեց Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածությունը։ Ընդ որում, պայմանավորվեցինք, որ դա կարող է արվել կա՛մ Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի, կա՛մ որևէ այլ համանման ձևաչափով:
Դատարանի նախագահը բարձր գնահատեց նաև Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցների նշանակությունը դատարանի համար և մեր փորձը երկրում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և Կոնվենցիայի ներդրման հարցում։
Նշեմ, որ Եվրոպական դատարանի նախագահը նախկինում եղել է Իսլանդիայի Օմբուդսմանը, ինչն ավելի նպաստեց քննարկումների արդյունավետությանը»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:

Председатель Страсбургского суда высоко оценил значение докладов омбудсмена Армении
Защитника прав человека Армении Арман Татоян сообщил на своей странице в Facebook о новом международном достижении для Армении и офиса омбудсмена Армении, передает Aysor.am.
«Вчера в Страсбурге состоялись мои очередные эффективные консультации с новоизбранным председателем Европейского суда по правам человека Робертом Спано. В консультациях участвовали также судья Европейского суда Армен Арутюнян, секретарь суда Родерик Лиделл и руководитель офиса председателя суда Патрик Титиу.
Рад сообщить, что, учитывая международное значение работы Защитника прав человека Армении, председатель ЕСПЧ предложил инициировать с судом программу, направленную на формирование нового опыта сотрудничества между Омбудсменами Европы и Европейским судом.
Председатель Европейского суда предложил кандидатуру Защитника прав человека Армении в качестве основного докладчика на этих мероприятий. Причем, договорились, что это может быть сделано либо в формате Комитета министров Совета Европы, либо в каком-либо аналогичном формате.
Основанием для начала программы стало то, что омбудсмен Армении выступает в ЕСПЧ третьей стороной, представляет Генеральному директорату по правам человека и верховенству права Совета Европы независимые оценки, связанные с состоянием выполнения Арменией вердиктов суда, разрабатывает правовые стандарты, в судебных актах Армении отражаются позиции омбудсмена Армении и т.д.
Председатель  Страсбургского суда высоко оценил также значение докладов омбудсмена Армении для суда и наши работы в вопросе внедрения в стране Европейского суда по правам человека и Конвенции.
В начале встречи поздравил Роберта Сопрано с вступлением в высокую должность председателя Европейского суда по правам человека, пожелав плодотворной работы и новых достижений. Отмечу, что председатель ЕСПЧ ранее был омбудсменом Исландии, что еще более способствовало эффективности обсуждений», - написал Арман Татоян.