Առնվազն 3 հակահամաճարակային կանոնները պահպանելը պետք է լինի մեր ամենօրյա պարտականությունը. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարետատան նիստից հետո Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի և Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Առաքելյանի հետ անցկացրել է հերթական ճեպազրույցը:
Վարչապետը նշել է, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է նվազեցնել կորոնավիրոսային հիվանդության հետևանքով մահվան վիճակագրությունը՝ ինքը չվարակվելով և ուրիշին չվարակելով։ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ դրա համար անհրաժեշտ է պահպանվել հակահամաճարակային կանոնները։ «Ցավոք, դեռևս չի հաջողվում լուծել կորոնավիրուսային համաճարակի համատեքստում մեր հիմնական ռազմավարական խնդիրը, իսկ մեր հիմնական ռազմավարական խնդիրն է կորոնավիրուսին զուգահեռ ապրել սովորելը։ Ի՞նչ է սա նշանակում գործնականում․ մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է աշխատի իր առօրյան դասավորել այնպես, որ չվարակվի կորոնավիրուսով և չվարակի ուրիշներին»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այս խնդիրը դեռ չի հաջողվում լուծել, այդ պատճառով ամենօրյա ռեժիմով շարունակվում է կորոնավիրուսով վարակման նոր դեպքեր արձանագրվել։ «Երեկ, օրինակ՝ ունեցանք 515 նոր դեպք։ Սա նշանակում է, որ այս վիճակագրության բերումով ինքնին մենք առաջիկայում կունենանք 10 մահ։ Իհարկե, քաղաքացիների մեծ մասը, բարեբախտաբար, առողջանում է, բավականին մեծ մասը հիվանդությունը տանում է առանց որևէ ախտանշանի, բայց մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է հասկանա, որ ինքն այս թվի մեջ դրական վիճակագրությունը լրացնելով, ինչ-որ մեկին դատապարտում է մահվան»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի կանոնները խախտելու փաստերով հունիսի 30-ին տուգանվել է 2697 քաղաքացի, որից 2166-ը՝ դիմակներ չկրելու համար։ «Մենք նկատում ենք, որ հասարակական տրանսպորտում հակահամաճարակային կանոնների պահպանման մակարդակը կտրուկ անկում է ապրել և 431 խախտման դեպք արձանագրվել է հասարակական տրանսպորտում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի ամեն օր պետք է հարց տա իրեն, թե ի՞նչ է արել կորոնավիրուսը կանխելու համար։
«Առնվազն 3 հակահամաճարակային կանոնները պահպանելը պետք է լինի մեր ամենօրյա պարտականությունը։ Այդ կանոններն են՝ կրել դիմակ, պահպանել սոցիալական հեռավորություն և պարբերաբար ախտահանել ձեռքերը»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է նաև վիճակագրական տվյալներ կորոնավիրուսով հիվանդների առողջական վիճակի մասին։ Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ փաստացի բուժում է ստանում 10900 պացիենտ, որոնցից 2106 գտնվում է հիվանդանոցային պայմաններում: Նրանցից 536-ի առողջական վիճակը ծանր է, 117-ինը առանձնապես ծանր է, 1730 հիվանդի մոտ արձանագրվել է թոքաբորբ։

Соблюдение трех противоэпидемических правил должно быть, как минимум, нашей ежедневной обязанностью: Пашинян
После заседания комендатуры 1 июля премьер-министр Никол Пашинян провел очередной брифинг вместе с министром образования, науки, культуры и спорта Араиком Арутюняном и директором Института молекулярной биологии Арсеном Аракеляном.
Премьер-министр отметил, что каждый гражданин может снизить статистику количества смертей от коронавирусной болезни, не заражаясь сам и не заражая других. По словам Никола Пашиняна, для этого необходимо соблюдать противоэпидемические правила. "К сожалению, наша главная стратегическая проблема в контексте эпидемии коронавируса еще не решена, а наша главная стратегическая задача - научиться жить параллельно с коронавирусом. Что это значит на практике? Каждый из нас должен стараться устроить свою повседневную жизнь так, чтобы не заразиться коронавирусом сам и не заразить других", - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян отметил, что эту проблему еще не удалось решить, поэтому ежедневно продолжают регистрироваться новые случаи заражения коронавирусом. "Вчера, например, у нас было 515 новых случаев. Это означает, что вследствие этой статистики у нас будет 10 смертей. Конечно, большинство граждан, к счастью, выздоравливает, у довольно многих из них эта болезнь протекает без каких-либо симптомов, но каждый из нас должен понимать, что, увеличивая эту положительную статистику, он обрекает кого-то на смерть", - сказал глава правительства.
Премьер-министр сообщил, что 30 июня 2697 граждан были оштрафованы за несоблюдение противоэпидемических правил, из них 2166 человек - за неношение масок. "Мы замечаем, что уровень соблюдения противоэпидемических правил в общественном транспорте резко снизился, и 431 административный протокол был выписан именно в общественном транспорте", - сказал Никол Пашинян, добавив, что каждый гражданин ежедневно должен задавать себе вопрос, что он сделал для предотвращения распространения коронавируса.
"Соблюдение трех противоэпидемических правил должно быть, как минимум, нашей ежедневной обязанностью. Эти правила - носить маску, соблюдать социальную дистанцию и регулярно дезинфицировать руки", - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян представил статистические данные о состоянии здоровья пациентов с коронавирусом. Фактическое лечение получает 10 тыс 900 пациентов, 2106 из которых лечится в больницах. Состояние здоровья 536 из них тяжелое, 117 - крайне тяжелое, у 1730 пациентов диагностирована пневмония.