Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 4-ին ընդունել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին:
Քննարկվել է արտաքին քաղաքական մարտահրավերներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Հատուկ անդրադարձ է կատարվել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ վերջին զարգացումներին և այդ համատեքստում ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ապակառուցողական ու ագրեսիվ հռետորաբանությունը կողմերին զրկում է հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում առաջընթաց արձանագրելու հնարավորությունից:
Նախագահ Հարությունյանը վերահաստատել է պաշտոնական Ստեփանակերտի հավատարմությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը և բանակցություններին Արցախի Հանրապետության` որպես լիիրավ կողմի մասնակցության անհրաժեշտությունը:

Араик Арутюнян и Зограб Мнацаканян обсудили азербайджано-карабахский конфликт
4 июля президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял министра иностранных дел Республики Армения Зограба Мнацаканяна.
Был обсужден широкий круг вопросов, касающихся внешнеполитических вызовов. Особое внимание было уделено последним развитиям вокруг урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. В этом контексте было подчеркнуто, что деструктивная и агрессивная риторика военно-политического руководства Азербайджана лишает стороны возможности достичь прогресса в процессе мирного урегулирования конфликта.
Президент Арутюнян вновь подтвердил приверженность официального Степанакерта мирному урегулированию конфликта под эгидой Минской группы ОБСЕ и необходимость участия в переговорах Республики Арцах в качестве полноправной стороны.