Արցախի Հանրապետության նախագահը հանձնարարել է ստուգել քաղաքաշինական չափորոշիչները
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 6-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված Ստեփանակերտում իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրերին:
Հանդիպմանը ներկա «Դոմինիկ Սիստեմ» ընկերության պատասխանատուները նախագահին են ներկայացրել ընկերության կողմից մայրաքաղաքում իրականացվող բազմաբնակարան թաղամասի շինաշխատանքների ընթացքը: Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ նախ այն պետք է համապատասխանեցվի Ստեփանակերտի գլխավոր հատակագծի նախագծի պահանջներին, իսկ Արցախի ներդրումային հիմնադրամի կողմից ձեռքբերվելուց առաջ բնակարանները պետք է ստանան քաղաքաշինության նախարարության ներկայացուցիչների համապատասխան մասնագիտական եզրակացությունը: Նախագահի խոսքով՝ հայտարարված քաղաքականության տրամաբանության համաձայն՝ բնակարանների ձեռքբերման համար գինն առաջարկելու է կառավարությունը, իսկ եթե կառուցապատողն ավելի լավ առաջարկ ունենա, ապա ազատ կլինի իր որոշման մեջ:
«Դոմինիկ Սիստեմ» ընկերության պատասխանատուները շնորհակալություն են հայտնել նախագահ Հարությունյանին համագործակցության համար և խոստացել, որ, ըստ նախանշվածի, 2022թ.-ին շահագործման կհանձնեն 120 բնակարան, հաջորդ երեք տարիների ընթացքում՝ 180 բնակարան:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ԱՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սամվել Բաբայանը, ԱՀ քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը, Արցախի ներդրումային հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Էռնեստ Գրիգորյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

В новом многоквартирном квартале Степанакерта будут 300 квартир: президент Арцаха поручил проверить строительные стандарты
6 июля президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел рабочее совещание, посвященное осуществляемым в Степанакерте программам жилищного строительства.
Ответственные лица ЗАО "Доминик Систем" представили президенту ход работ по строительству многоквартирного квартала в столице. Араик Арутюнян отметил, что он должен соответствовать требованиям проекта генплана Степанакерта, а квартиры должны получить соответствующее профессиональное заключение со стороны представителей Министерства градостроительства до их приобретения Инвестиционным фондом Арцаха. По словам президента, согласно логике проводимой политики, цену для приобретения квартир будет предлагать правительство, в случае, если у застройщика будет более выгодное предложение, то он будет свободен в принятии решения.
Представители ЗАО "Доминик Систем" выразили президенту Арутюняну признательность за сотрудничество и заверили, что в 2022 году, в соответствии с намеченным планом, будут сданы в эксплуатацию 120 квартир, а в течение следующих 3 лет - 180 квартир.
В совещании приняли участие секретарь Совета безопасности Самвел Бабаян, министр градостроительства Арам Саркисян, генеральный директор Инвестиционного фонда Арцаха Эрнест Григорян, другие должностные лица.