Հակահայկականությունն Ալիևի իշխանության պաշտպանության վերջին գիծն է. ՀՀ ԱԳն մամուլի խոսնակ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահի՝ Խաթայի շրջանում արած հայտարարություններին:
«Այս հարցով իմ գործընկերներն արդեն իսկ հանդես են եկել մեկնաբանությամբ: Պարզապես ցանկանում եմ հավելել, որ մի քանի շաբաթ առաջ Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածման առնչությամբ չարախնդող նախագահ Ալիևն այսօր մեկուսացման մեջ գտնվող իր հասարակությանը դիմելու այլ խոսքեր չունի, քան «օգտակար թշնամու» կերպարի առաջբերումը: Հակահայկականությունն Ալիևի իշխանության պաշտպանության վերջին գիծն է, և դրա ետևում թաքնվելը լավագույնս բնութագրում է Ադրբեջանում զարգացող ներքին ճգնաժամը և հուսահատ տրամադրությունները:
Զավեշտալի է, որ Հայաստանի ներքին քաղաքական զարգացումների, մարդու իրավունքների և ազատությունների մասին գնահատականներ է տալիս մի երկրի ղեկավար, որտեղ քաղաքական և տնտեսական իշխանությունը տասնամյակներ շարունակ գտնվում է մեկ ընտանիքի ձեռքում, որը միջազգային ասպարեզում բնորոշվում է որպես ռեպրեսիվ ռեժիմ: Հատկանշական է, որ նախագահ Ալիևն իր թշնամական և ռասիստական մեկնաբանություններով անպատասխանատու վերաբերմունք և արհամարհանք է դրսևորում նախևառաջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից մեկ շաբաթ առաջ արված հայտարարության հանդեպ, որը պարունակում էր մտահոգություն թշնամական և սադրիչ հռետորաբանության առնչությամբ:
Ինչպես Հայաստանի և Արցախի Անվտանգության խորհուրդների վերջերս կայացած համատեղ նիստում հայտարարել էր վարչապետ Փաշինյանը, «ղարաբաղյան հակամարտությունն անժամկետ հայ-ադրբեջանական լայնածավալ թշնամության վերածելու փորձերը, որտեղ մեր ժողովուրդները միմյանցից կվիճարկեն ամեն ինչ՝ անցյալը, ներկան, ապագան և ողջ տարածաշրջանը, վստահ եմ՝ չի բխում ո՛չ հայ, ո՛չ էլ ադրբեջանցի ժողովրդի շահերից»»:

Armenophobia Is the Last Line of Defense of Aliyev’s Power: Armenia's MFA Spokesperson
Armenia’s MFA Spokesperson Anna Naghdalyan commented on the statement made by the President of Azerbaijan during his visit to Khatai district.
''My colleagues have already issued comments on this issue. I would simply like to add that President Aliyev, who was malicious about the spread of COVID-19 in Armenia a few weeks ago, today has no other words to address his society in lockdown than bringing forward the image of ''useful enemy''. The Armenophobia is the last line of defense of Aliyev’s power, and hiding behind it describes the evolving domestic crisis and desperation in Azerbaijan at its best.
It’s ridiculous that Armenia’s domestic processes, human rights and freedoms have been reviewed by a leader of a country where for decades political and economic power has been in the hands of a single family, defined internationally as a repressive regime. It’s noteworthy that Ilham Aliev, with his hostile and racist comments, expresses irresponsible and disrespectful attitude, first of all, towards the statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs issued a week ago, which contained concerns about the inflammatory and provocative rhetoric.
As the Prime Minister Pashinyan stated at the recent joint session of the Security Councils of Armenia and Artsakh: ''attempts to turn the Nagorno-Karabakh conflict into a long-term Armenian-Azerbaijani enmity within which our peoples will fight on everything - past, present, future and the whole region - is in the interests of neither the Armenian nor the Azerbaijani people.''''