Բնակարանային պայմանների բարելավման նպատակով շրջանին լրացուցիչ 25 մլն ՀՀ դրամ կհատկացվի. Արցախի Նախագահն ընդունել է Շուշիի շրջվարչակազմի ղեկավարին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 9-ին ընդունել է Շուշիի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Էրիկ Հարությունյանին:
Վերջինս նախագահին զեկուցել է շրջանում իրականացվող ծրագրերի, առկա խնդիրների, այդ թվում՝ երաշտից առաջացած խմելու ջրի սակավության և սոցիալական ծրագրերով նախատեսված բնակապահովությանն առնչվող հարցերի մասին:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Շուշիի շրջանի զարգացումը կառավարության առաջնահերթություններից է, և այդ նպատակով տարբեր մեծածավալ ծրագրեր են նախատեսվում: Արայիկ Հարությունյանը հանձնարարել է բերդաքաղաքի խմելու ջրի խնդրի լուծման համար կարճ ժամանակում ուսումնասիրել նոր ջրագծի կառուցման հնարավորությունները, լրացուցիչ 25 մլն ՀՀ դրամ հատկացնել սոցիալական ծրագրերով տրամադրվող շինանյութերի ձեռքբերման համար, ինչպես նաև` զոհված ազատամարտիկների ընտանիքների բնակարանային խնդիրների լուծման շրջանակներում հերթացուցակում գտնվող 10 ընտանիքների համար կառուցել առանձնատներ:
Նախագահն ընդգծել է, որ Շուշի քաղաքի կենտրոնական հատվածներում հողատարածքների տրամադրումը պետք է ժամանակավորապես դադարեցվի՝ մինչև քաղաքի գլխավոր հատակագծի կազմումը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱՀ տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարար ժիրայր Միրզոյանը և նախագահի խորհրդական Սերգեյ Գրիգորյանը:

Предоставление земельных участков в центральной части города Шуши должно быть временно приостановлено: президент Арцаха
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 9 июля принял руководителя райадминистрации Шушинского района Эрика Арутюняна, который доложил президенту о реализуемых программах и существующих проблемах в районе, в том числе о вопросах дефицита питьевой воды и обеспечения жильем по социальным программам.
Глава государства отметил, что развитие Шушинского района является одним из приоритетов правительства, и с этой целью предусмотрено реализовать разные масштабные проекты. Араик Арутюнян поручил изучить в короткие сроки возможность проведения нового водопровода для решения проблемы с питьевой водой, а также дополнительно предоставить 25 млн драмов для приобретения стройматериалов по социальным программам, равно как и строительства домов для 10 семей, находящихся на квартирном учете, в рамках решения жилищных проблем семей погибших азатамартиков.
Президент подчеркнул, что предоставление земельных участков в центральной части города Шуши должно быть временно приостановлено до составления генплана города.
Во встрече приняли участие министр территориального управления и развития Жирайр Мирзоян и советник президента Сергей Григорян.