Հռոմի պապը երկխոսության կոչ է արել Հայաստանին և Ադրբեջանին
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը կոչ է արել երկխոսության միջոցով ապահովել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև գոյություն ունեցող խնդրի երկարաժամկետ լուծումը: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մտահոգությամբ եմ հետևում վերջին օրերին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական լարվածության բարձրացմանը»,-հայտարարել է Հռոմի պապն՝ ավանդական կիրակնօրյա պատարագի ժամանակ դիմելով հավատացյալներին, որոնք հավաքվել էին Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի հրապարակում։
Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը խոստացել է աղոթել տեղի ունեցած բախումների հետևանքով զոհվածների ընտանիքների համար և հույս հայտնել, որ միջազգային հանրության աջակցությամբ «երկխոսության և կողմերի բարի կամքի միջոցով կարելի է կայացնել երկարատև խաղաղ որոշում՝ ի շահ այդ ժողովուրդների»։

Папа Франциск призвал Армению и Азербайджан к диалогу
Папа Римский Франциск призвал путем диалога достичь длительного мирного решения проблем, существующих между Арменией и Азербайджаном.
"С озабоченностью я слежу за новым обострением в последние дни вооруженной напряженности в регионе Кавказа, между Арменией и Азербайджаном", - заявил понтифик, обращаясь с традиционной воскресной проповедью к верующим, которые собрались на площади Святого Петра в Ватикане, передает ''РИА Новости''.
Папа Франциск пообещал молиться за семьи погибших в результате происшедших столкновений и выразил надежду на то, что при содействии международного сообщества "посредством диалога и доброй воли сторон можно будет достичь длительного мирного решения на благо этих возлюбленных народов".