Իրանում հայտարարել են, որ աշխարհի ոչ մի երկիր պատրաստ չԷ համագործակցելու նավթի-գազի ոլորտում
Աշխարհի ոչ մի երկիր այս պահին պատրաստ չԷ Իրանի հետ համագործակցելու նավթի-գազի ոլորտում ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների պատճառով: Այդ մասին հուլիսի 20-ին հայտարարել Է Իրանի նավթի նախարար Բիժան Նամդար Զանգանեն, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ոչ մի երկիր պատրաստ չԷ մեզ հետ ստորագրելու պայմանագրեր»,- մեջբերում Է անում նրա խոսքից Shana գործակալությունը: Նախարարը ճշտել Է, որ նավթի-գազի բնագավառում «Իրանը պատրաստ Է համագործակցության ցանկացած երկրի հետ, բացի Իսրայելից»:
2018 թվականի նոյեմբերի 5-ին ԱՄՆ-ը լրիվ ծավալով վերականգնեց Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցները: Դրանց ներքո հայտնվեցին իրանական նավթի արտահանական մատակարարումներն, ինչպես նաեւ ավելի քան 700 բանկեր, ընկերություններ եւ ֆիզիկական անձինք: Դա տեղի ունեցավ 2018 թվականի մայիսի 8-ին իրանական միջուկային ծրագրի շուրջը Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանից Վաշինգտոնի դուրս գալուց հետո, ինչի պատճառով միջուկային գործարքի ապագան հայտնվեց հարցականի տակ:

В Иране заявили, что ни одна страна в мире не готова к сотрудничеству в нефтегазовой сфере
Ни одна страна в мире в настоящий момент не готова к сотрудничеству с Ираном в нефтегазовой сфере из-за санкций США. Об этом заявил в понедельник министр нефти Ирана Бижан Намдар Зангане, передает ТАСС.
"Ни одна страна не готова подписывать с нами договоры", - приводит его словам агентство Shana. Министр уточнил, что в нефтегазовой области "Иран готов к сотрудничеству с любой страной, кроме Израиля".
5 ноября 2018 года США возобновили санкции в отношении Ирана в полном объеме. Под них попали экспортные поставки иранской нефти, а также более 700 банков, компаний и физических лиц. Это произошло после выхода Вашингтона 8 мая 2018 года из Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе, в связи с чем будущее ядерной сделки оказалось под вопросом.