Մոսկալկովան պատրաստ է աշխատել հայ և ադրբեջանցի օմբուդսմենների հետ
Ռուսաստանի Դաշնությունում մարդու իրավունքների հանձնակատար Տատյանա Մոսկալկովան պատրաստ է համագործակցել Ադրբեջանի և Հայաստանի օմբուդսմեններ Սաբինա Ալիևայի և Արման Թաթոյանի հետ՝ երկու ժողովուրդների միջև հակամարտությունները լուծելու համար, հայտնում է News.am-ը՝ հղում կատարելով ՌԻԱ Նովոստիին:
«Ես ծայրաստիճան անհանգստացած եմ Մոսկվա քաղաքում ադրբեջանցի և հայ ժողովուրդների ներկայացուցիչների միջև սկսված անկարգություններով, որոնց մասին հայտնի է դարձել լրատվամիջոցների 2020 թվականի հուլիսի 24-ի մոնիթորինգից»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Մոսկալկովան նշել է, որ ատելության տարածումը և էթնիկ պատկանելության հողի վրա ֆիզիկական բռնությունն անընդունելի է ցանկացած քաղաքակիրթ հասարակությունում, խաթարում է կնքված մարդու իրավունքների ու ազատությունների միջազգային ունիվերսալ և կրոնական ակտերի հիմքերը, և կարող է հանգեցնել դրանց զանգվածային ոտնահարման և չվերականգնվող կորուստների»։
«Կոչ եմ անում կոնֆլիկտի բոլոր մասնակիցներին գոյություն ունեցող իրավական մեխանիզմերի շրջանակում գտնել ծագած խնդիրների լուծումը, ինչպես նաև հայտնում եմ պատրաստակամություն իմ գործընկերների՝ Ադրբեջանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների հարցում լիազորված Ս․Ալիևայի և Հայաստանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Ա․Թաթոյանի հետ ձեռնարկել միջոցներ իրենց հայրենակիցների իրավունքներն ու ազատությունները պաշտպանելու համար»,-հավելել է օմբուդսմենը։

Moskalkova Ready to Work with Armenia and Azerbaijan Human Rights Defenders
High Commissioner for Human Rights in the Russian Federation Tatiana Moskalkova is ready to cooperate with the Human Rights Defenders of Azerbaijan and Armenia Sabina Aliyeva and Arman Tatoyan to settle the conflicts between the two peoples, News. am reports, referring to RIA Novosti.
“I am extremely concerned about the disturbances between the Azerbaijanis and Armenians in Moscow that became known from the monitoring conducted by the media on July 24, 2020,” the press release reads.
Moskalkova stated that the spread of hatred and physical violence on the ground of ethnic belonging are unacceptable in any civilized society, undermine the foundations for the concluded international, universal and religious acts on human rights and freedoms and may lead to massive violations and irrecoverable losses.
“I call on all participants of the conflict to find solutions to the problems within the scope of the existing legal mechanisms, as well as express my willingness to take measures to protect the rights and freedoms of the compatriots of my colleagues, including Ombudswoman of the Republic of Azerbaijan S. Aliyeva and Ombudsman of the Republic of Armenia A. Tatoyan,” Moskalkova added.